20 Yanvar tariximizə birlik və şərəf günü kimi yazılıb
20 Yanvar hadisələrinin 28-cı ildönümü münasibətilə UNEC-in Memorial-Xatirə Kompleksi önündə tədbir keçirilib. Tədbirdə universitetin kollektivi ilə yanaşı, UNEC-in şəhid olan tələbə və məzunlarının ailə üzvləri də iştirak edib.
Öncə vətənin azadlığı uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 20 Yanvarın Ümumxalq Hüzn günü olmaqla yanaşı, Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan xalqımızın tarixinə birlik və şərəf günü kimi yazıldığını qeyd edib. 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verilməsi barədə danışan rektor bildirib ki, hadisələrin hüquqi qiyməti məhz Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra verilib. Ulu Öndər öz həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq, 1990-cı il yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gəlib və baş verən faciənin obyektiv şəkildə araşdırılmasını, günahkarların cəzalandırılmasını  tələb edib.
Şəhidlərin xatirəsinin UNEC-də daim ehtiramla yad edildiyini və əziz tutulduğunu vurğulayan rektor onları universitetin qürur mənbəyi adlandırıb.
UNEC-in əbədi tələbələri, şəhid Etibar Əliyev ilə Habil Əzizovun ailə üzvləri onlarla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Onlar bu universitetin tələbəsi olmağı uşaqlıqdan arzu edən gənclərin-şəhidlərin şərəfinə ali təhsil ocağının ən görkəmli yerində xatirə kompleksinin ucaldılmasını və UNEC-in onları daim ehtiramla yad etdiyini vurğulayıblar. 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının qanla yazılan şərəfli tarix olduğunu bildirən şəhid ailələri dövlətin onlara göstərdiyi qayğı və diqqəti yüksək qiymətləndiriblər.

20 Января вписан в нашу историю как день единства и чести
По случаю 28-летия событий 20 Января перед Мемориально-памятным комплексом UNECпроведено мероприятие. В мероприятии наряду с коллективом UNEC приняли участие члены семьи студентов и выпускников, ставших  шехидами.
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов, пожертвовавших собой во имя свободы родины.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что 20 Января наряду с Днем общенародного траура вписан в историю народа, ведущего борьбу за независимость Азербайджана как день единства и честиГоворя о политико-прававовой оценке событий 20 Января, ректор отметил, что правовая оценка событий была дана только после прихода к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева. Великий вождь под угрозой своей жизни 21 января  1990 года выступив в постпредстве Москвы, потребовал объективного расследования событий, наказания виновных.
Ректор отметил, что в UNEC всегда с уважением почитается память шехидов и назвал их источником гордости университета.
Члены семьи вечных студентов UNEC Этибара Алиева и Габиля Азизова поделились воспоминаниями о них. Подчеркнули, что UNEC всегда с уважением почитает память молодых шехидов, которые  с детства мечтали стать  студентами этого университета и возвышении на самом видном месте высшего учебного заведения памятного комплекса в их честь. Отметив, что события 20 Января кровью вписаны в славные страницы азербайджанского народа, семьи шехидов высоко оценили оказанную им государством внимание и заботу.