20 Yanvar tariximizə birlik və şərəf günü kimi yazılıb
20 Yanvar hadisələrinin 28-cı ildönümü münasibətilə UNEC-in Memorial-Xatirə Kompleksi önündə tədbir keçirilib. Tədbirdə universitetin kollektivi ilə yanaşı, UNEC-in şəhid olan tələbə və məzunlarının ailə üzvləri də iştirak edib.
Öncə vətənin azadlığı uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 20 Yanvarın Ümumxalq Hüzn günü olmaqla yanaşı, Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan xalqımızın tarixinə birlik və şərəf günü kimi yazıldığını qeyd edib. 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verilməsi barədə danışan rektor bildirib ki, hadisələrin hüquqi qiyməti məhz Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra verilib. Ulu Öndər öz həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq, 1990-cı il yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gəlib və baş verən faciənin obyektiv şəkildə araşdırılmasını, günahkarların cəzalandırılmasını  tələb edib.
Şəhidlərin xatirəsinin UNEC-də daim ehtiramla yad edildiyini və əziz tutulduğunu vurğulayan rektor onları universitetin qürur mənbəyi adlandırıb.
UNEC-in əbədi tələbələri, şəhid Etibar Əliyev ilə Habil Əzizovun ailə üzvləri onlarla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Onlar bu universitetin tələbəsi olmağı uşaqlıqdan arzu edən gənclərin-şəhidlərin şərəfinə ali təhsil ocağının ən görkəmli yerində xatirə kompleksinin ucaldılmasını və UNEC-in onları daim ehtiramla yad etdiyini vurğulayıblar. 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının qanla yazılan şərəfli tarix olduğunu bildirən şəhid ailələri dövlətin onlara göstərdiyi qayğı və diqqəti yüksək qiymətləndiriblər.

The 20-th January has been written in our history as a day of unity and honour
The event was held in front of the UNEC Memorial Complex on the occasion of the 28-th anniversry of the 20-th January activities. Along with the university staff, the family members of  student and allumni martyrs participated in the event.
At first, the memory of martyrs who had lost their lives for the freedom of the country was  commemorated  with a minute of silence.
The rector of UNEC, professor  Adalat  Muradov noted that, 20-th January along with being the Day of National Mourning   had been written as the day of unity and honour in the history of our people, who fought for the independence of Azerbaijan. Speaking about the political-legal assessement of the 20-th Jnuary events, the rector emphasized that the legal assessment of the events had been given only after coming to the power of the Nationwide Leader Heydar Aliyev. The Great Leader puting his life into danger, on January 21-st, 1990 came to the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow and demanded the objective investigation of the taken place tragedy and punishment of the preparators.
The rector, stressing that, the memory of the martyrs has always been commemorated at UNEC with respect and dearly, said that he considered them the source of pride of the university.
The family members of the eternal students of UNEC, the martyrs – Etibar Aliyev and  Habil Azizov shared their memories about them. They emphasized that the memorial complex for honour  of  young-martyrs, desired to be the students of this university from childhood,  had been overtoped in the most prominent place of the university, and the UNEC always revered them. The families of martyrs said that the events of  20-th January were the glorious history of  the  Azerbaijani people written with blood and highly appreciated the care and attention paid by the state towards them.