UNEC-də ilk nümunəvi dərslər keçilib
Yanvarın 15-dən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni layihəyə start verilib.  Layihənin ilk günündə “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Quliyev,  “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasının müdiri, professor Zabit Aslanov və “Azərbaycan tarixi” kafedrasının professoru Nizami Süleymanov nümunəvi dərs keçiblər.
Professor Tofiq Quliyev “İnsan potensialının idarə edilməsinin müasir problemləri” adlı məruzəsində aktual məsələlərə diqqət çəkib. “İnsan potensialı” anlayışını təhlilindən danışan T.Quliyev qeyd edib ki, problemin həlli üçün geniş spektrli araşdırma aparılmalıdır. Qarşıya çıxan müasir problemlərin gələcək nəsillərə təsir səviyyəsinin minimumlaşdırmağın yolları açıqlanıb.  Professor onu da bildirib ki, coğrafi ərazi insan potensialının idarə edilməsində əsas faktorlardan hesab edilir. Regional əmək bölgüsü ilə sosial-iqtisadi inkişaf arasında əlaqənin detalları haqqında məlumat çatdırılıb.
Professor Zabit Aslanov “Sistemli yanaşma əsasında maşınqayırma sənayesi məhsulunun keyfiyyətinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi” mövzusunda çıxış edib. Z.Aslanov bildirib ki, idarəetmə nəzəriyyəsi və praktikasının təhlili əsasında maşınqayırma sənayesi məhsulunun keyfiyyətini idarə edilməsinin əsas tendensiya və istiqamətləri müəyyənləşib. Sistemli yanaşma əsasında metodların işlənilməsi, təkmilləşdirilməsi, metodoloji müddəalarının dəqiqləşdirilməsi və müasir təsəvvürlərin inkişaf etdirilməsi məsələlərindən danışılıb.
Professor Nizami Süleymanovun “Azərbaycan Səfəvilər dövləti XVI əsrdə” mövzusu bir sıra maraqlı məqamlarla yadda qalıb. Məruzəçi tarixi faktlar əsasında Səfəvilər dövlətinin  digər imperiyalar ilə münasibətlərini təhlil edib. Baş verən müharibələrin strateji əhəmiyyətindən danışan N.Süleymanov, həmçinin diplomatik əlaqələrin inkişaf istiqamətlərinə də diqqət çəkib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində bir ay boyunca UNEC-in professor və kafedra müdirləri nümunəvi dərslər keçəcəklər. Dərslərdə universitetin müəllim heyəti, doktorant, dissertant, gənc müəllim və əməkdaşlarla yanaşı, digər ali təhsil müəssisələri, təşkilat və şirkətlərin nümayəndələri də iştirak edəcəklər.

First Model Class have been conducted at UNEC
Beginning from January 15 the new project has started at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Head of the Department “Economy and Organization of Labor”, Professor Tofig Guliyev, Head of the Department “Standardization and Certification”, Professor Zabit Aslanov and the Professor of the Department “Azerbaijan History” Nizami Suleymanov have conducted exemplary on the first day of the project.
In his report on “Modern Problems of Management of Human Capital” Tofig Guliyev has drawn attention to the urgent issues. Speaking on the analysis of the concept “Human capital” T.Guliyev noted that a wide spectrum research should be conducted to solve the problem. Ways to minimize the impact of modern problems encountered on the future generations. Professor also said that the geographical area is considered to be the main factor in the management of human resources. Information on the details of the link between the regional labor division and socio- economic development has been delivered.
Professor Zabit Aslanov spoke on “Development Methods for the Quality Management of Mechanical Engineering based on Systematic Approach”. Z.Aslanov said that key trends and directions of the quality management of machine building product based on the analysis of the practice and management theory were determined. On the basis of the systematic approach the development methods, improving, the specifications of methodological issues and development of modern ideas were spoken about.
Professor Nizami Suleymanov’s lecture on “The Safavids of Azerbaijan in the VI Century” was remembered with some interesting moments. The speaker analyzed relations of the Safavids with other empires on the basis of historical facts. Speaking on the strategic importance of the wars N.Suleymanov also drew attention to the areas of diplomatic relations.
It should be noted UNEC Professors and Heads of the Departments will give model classes within a month under the project. The lessons will be attended by the academic staff, doctoral and research students, young teachers and employees of the university and the representatives of the other higher institutions, organizations and companies.