UNEC-də ilk nümunəvi dərslər keçilib
Yanvarın 15-dən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni layihəyə start verilib.  Layihənin ilk günündə “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Quliyev,  “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasının müdiri, professor Zabit Aslanov və “Azərbaycan tarixi” kafedrasının professoru Nizami Süleymanov nümunəvi dərs keçiblər.
Professor Tofiq Quliyev “İnsan potensialının idarə edilməsinin müasir problemləri” adlı məruzəsində aktual məsələlərə diqqət çəkib. “İnsan potensialı” anlayışını təhlilindən danışan T.Quliyev qeyd edib ki, problemin həlli üçün geniş spektrli araşdırma aparılmalıdır. Qarşıya çıxan müasir problemlərin gələcək nəsillərə təsir səviyyəsinin minimumlaşdırmağın yolları açıqlanıb.  Professor onu da bildirib ki, coğrafi ərazi insan potensialının idarə edilməsində əsas faktorlardan hesab edilir. Regional əmək bölgüsü ilə sosial-iqtisadi inkişaf arasında əlaqənin detalları haqqında məlumat çatdırılıb.
Professor Zabit Aslanov “Sistemli yanaşma əsasında maşınqayırma sənayesi məhsulunun keyfiyyətinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi” mövzusunda çıxış edib. Z.Aslanov bildirib ki, idarəetmə nəzəriyyəsi və praktikasının təhlili əsasında maşınqayırma sənayesi məhsulunun keyfiyyətini idarə edilməsinin əsas tendensiya və istiqamətləri müəyyənləşib. Sistemli yanaşma əsasında metodların işlənilməsi, təkmilləşdirilməsi, metodoloji müddəalarının dəqiqləşdirilməsi və müasir təsəvvürlərin inkişaf etdirilməsi məsələlərindən danışılıb.
Professor Nizami Süleymanovun “Azərbaycan Səfəvilər dövləti XVI əsrdə” mövzusu bir sıra maraqlı məqamlarla yadda qalıb. Məruzəçi tarixi faktlar əsasında Səfəvilər dövlətinin  digər imperiyalar ilə münasibətlərini təhlil edib. Baş verən müharibələrin strateji əhəmiyyətindən danışan N.Süleymanov, həmçinin diplomatik əlaqələrin inkişaf istiqamətlərinə də diqqət çəkib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində bir ay boyunca UNEC-in professor və kafedra müdirləri nümunəvi dərslər keçəcəklər. Dərslərdə universitetin müəllim heyəti, doktorant, dissertant, gənc müəllim və əməkdaşlarla yanaşı, digər ali təhsil müəssisələri, təşkilat və şirkətlərin nümayəndələri də iştirak edəcəklər.

В UNEC состоялись первые образцовые уроки
С 15 января в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) приступили к новому проекту. В первый день проекта провели образцовые уроки заведующий кафедрой «Экономики и организация труда», профессор Тофик Кулиев, заведующий кафедрой «Стандартизация и сертификация», профессор Забит Асланов и профессор кафедры  «История Азербайджана» Низами Сулейманов.
Профессор Тофик Кулиев в докладе на тему «Современные проблемы управления человеческим потенциалом» обратил внимание на актуальные проблемы. Говоря о понятии «Человеческий потенциал», Т.Кулиев отметил, что для решения проблемы необходимо провести широкого спектра исследования. Он раскрыл пути снижения до минимального уровня  влияния современных проблем на будущее поколение. Профессор также подчеркнул, что географическая территория считается основным фактором в управлении человеческим потенциалом. Дал информацию о деталях связи между региональным  разделением труда и социально-экономическим развитием.
Профессор Забит Асланов выступил с докладом на тему «На основе системного подхода разработка методов управления качеством продукта машиностроительной промышленности». З.Асланов отметил, что на основе анализа теории и практики управления определены основные тенденции и направления управления качеством продукта машиностроительной промышленности. Он рассказал о вопросах разработки, совершенствования методов на основе системного подхода, уточнении методологических положений и развития современных представлений.
Запомнился целый ряд интересных моментов выступления профессора Низами Сулейманова по теме «Азербайджанское государство Сефевидов в XVI веке». Докладчик на основе исторических фактов дал анализ отношений государства Сефевидов с другими империями. Говоря о стратегическом значении происходящих войн, Н.Сулейманов обратил внимание на направления развития дипломатических отношений.
Следует отметить, что в рамках проекта профессора и заведующие кафедрами UNEC в течение месяца будут проводить образцовые уроки. На уроках будут участвовать преподавательский состав, докторанты, диссертанты, молодые преподаватели и наряду сотрудниками университета, представители других учреждений высшего образования, организаций, компаний.