Ali məktəblərin dekanları üçün keçirilən təlimlər davam edəcək
Xəbər verildiyi kimi, iyulun 9-dan 14-dək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dekanlar üçün “Tədrisin təşkili” mövzusunda təlim keçirilib. Universitet tədrisinin dekanlıq səviyyəsində modelini qurmaq, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edən kadr potensialını gücləndirmək və qarşıya qoyulan vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün zəmin yaratmaq məqsədi daşıyan təlimdə Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat və magistratura səviyyələrində kredit sistemi ilə tədrisin təşkili haqqında təqdimatla çıxış edib.  Təlim başa çatdıqdan sonra onun gedişi və nəticələri ilə bağlı Yaqub müəllimdən qısa müsahibə aldıq. Onu “Azərbaycan müəllimi”nin oxucularına təqdim edirik.
– “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” və onun bazasında hazırlanan “Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində aparılan islahatları necə qiymətləndirirsiniz?
– Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində aparılan islahatlar “Dövlət Strategiyası”nın bütün beş strateji istiqamətini əhatə edir və Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı “Fəaliyyət Planı”na uyğundur. Belə ki, buradakı islahatlar ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə (tədris plan və proqramlarının əmək bazarının tələbləri nəzərə alınmaqla müasirləşdirilməsi), yüksək səviyyəli mütəxəssis hazırlığına və ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil sisteminə inteqrasiyasına (Avropanın müxtəlif nüfuzlu universitetləri ilə ikili diplom layihələrinin həyata keçirilməsi) yönəlmişdir.
– Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində ali təhsil müəssisələrinin dekanları üçün keçirilən “Tədrisin təşkili” təlim proqramının faydalarını necə dəyərləndirirsiniz?
– Dekanlarla keçirilən təlimlər ADİU-da növbəti dərs ilində tədrisin təşkili, idarəolunması, yeni qiymətləndirmə qaydalarının tətbiqinə və bütövlükdə təhsilin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərəcəkdir.
– Təlimlərdə dekanlar iş prosesində qarşılaşdıqları problemləri birgə müzakirə etmək imkanı qazandı. Əsasən hansı problemlər üstünlük təşkil edirdi və problem yaradan məqamları aradan qaldırmaq üçün Təhsil Nazirliyinə nə kimi təkliflər verildi?
– Təlimlər zamanı qaldırılan əsas problemlər tədrisin kredit sistemi ilə təşkilinin yeni qaydalarının bəzi nüanslarının şərhlərinə, eləcə də tələbələrin köçürülmə, xaricolunma, bərpa və akademik məzuniyyətalma qaydaları və həmçinin bu proseslərin xarici vətəndaşlarla bağlı məqamları müzakirə olunaraq cavablandırıldı.
– Təlimlərin açılışındakı çıxışınızda artıq bütün ali təhsil müəssisələrinə maliyyə muxtariyyəti verildiyini, indi isə akademik muxtariyyətin verilməsi istiqamətində tədbirlər görüldüyünü bildirdiniz. Bu sahədə görülən işlər hansı mərhələdədir?
– Yeni nəsil təhsil proqramları işlənib hazırlanır. Yeni proqramların tətbiqində ali təhsil müəssisələrinə geniş sərbəstliklər nəzərdə tutulur. Növbəti tədris ilindən başlayaraq Dövlət Strategiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı “Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq ali təhsil müəssisələrinə ödənişli əsaslarla qəbul planının ləğv olunması nəzərdə tutulur. Bu halda ödənişli əsaslarla tələbə qəbulunda ali təhsil müəssisələrinin rolu artacaq.
– Gələcəkdə bu təlimlərin digər ali təhsil müəssisələrinin dekanları üçün də keçirilməsi nəzərdə tutulurmu və keçiriləcəyi halda ilk təlimdə iştirak edən dekanların rolu nədən ibarət olacaq?
– Gələcəkdə bu növ təlimlərin digər ali təhsil müəssisələrinin təşəbbüsləri əsasında təşkil olunması çox məqsədəuyğundur. Belə ki, bu bütün ali təhsil sisteminin inkişafına yönəlik tədbir hesab olunur. İlk təlimdə iştirak edən dekanlar növbəti təlimlərdə təlimçi qismində iştirak edə bilərlər.

Как сообщалось ранее, с 9 по 14 июля в Азербайджанском государственном экономическом университете состоялся тренинг для деканов на тему «Организация обучения». На тренинге, служащем построению модели университетского обучения на уровне деканата, усилению кадрового потенциала для повышения качества образования, и созданию условий для реализации поставленных задач, заместитель руководителя аппарата Министерства образования Ягуб Пириев выступил на презентации с докладом об организации в вузах обучения на уровне бакалавра и магистра, на основе кредитной системы. После завершения тренинга, мы взяли у Ягуб муалима короткое интервью о его ходе и итогах. Представляем его читателям газеты «Азербайджан муаллими».
-Как Вы оцениваете реформы в Азербайджанском государственном экономическом университете, осуществляемые в соответствии с Государственной стратегией по развитию образования в Азербайджанской Республике и подготовленной на ее основе Плана действий?
Проведенные в Азербайджанском государственном экономическом университете реформы охватывают все пять направления «Государственной стратегии», и соответствуют Плану действий по реализации этой стратегии. Так, осуществляемые здесь реформы направлены на улучшение качества высшего образования (модернизацию учебного плана и программ, с учетом требований рынка труда), подготовку специалистов высокого уровня, интеграцию системы высшего образования в систему европейского высшего образования (осуществление проектов двойного диплома с престижными университетами в Европе).
— Как вы оцениваете преимущества программы обучения, проводимой, в Азербайджанском государственном экономическом университете, для деканов вузов?
-Тренинги окажут в очередном учебном году положительное влияние на организацию, управление обучения, введение новых правил оценки, и на качество образования, в целом.
— На тренингах деканы имели возможность обсудить проблемы, возникающие в процессе работы. Какие в основном преобладали проблемы, и какие были выдвинуты предложения Министерству образования для устранения моментов, создающих проблемы?
— Некоторые моменты основных проблем, связанных с комментированием некоторых нюансов новых правил организации образования по кредитной системе, а также перевода, отчисления, восстановления и выхода в академический отпуск студентов, в том числе и иностранных граждан.
-В приветственной речи Вы сказали, что уже предоставлена финансовая автономия высшим учебным заведениям, а в настоящее время эти меры принимаются в направлении их академической автономии. На какой стадии находится работа в этой области?
-Разрабатывается новое поколение образовательных программ. В реализации новых программ предусматривается широкая самостоятельность высших учебных заведений. Начиная со следующего учебного года, в соответствии с Планом действий по реализации Государственной стратегии, предусматривается ликвидация плана приема в высшие учебные заведения на платной основе. В этом случае, повысится роль высших учебных заведений в приеме студентов на платной основе.
— Планируется ли в будущем проведение этих тренингов для деканов других высших учебных заведений, и если планируется, то в чем будет заключаться роль деканов, которые будут участвовать в тренингах?
-В будущем, проведение подобных тренингов на основе инициатив других высших учебных заведениях, будет целесообразным. Это считается мерой, направленной на развитие всей системы высшего образования. Деканы, которые участвовали в первом тренинге, могут участвовать в очередных тренингах, в качестве тренера.