AMEA-nın müxbir üzvü: “Dayanıqlı inkişafda sosial və insan kapitalının qiymətləndirilməsi modelləri”
2300
UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvləri ilə görüşlər davam edir.
Noyabrın 2-də UNEC-in professor-müəllim heyəti, doktorant, gənc tədqiqatçı və magistrləri professor Qorxmaz İmanovla görüşüb.
AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Qorxmaz İmanov “Dayanıqlı inkişafda sosial və insan kapitalının qiymətləndirilməsi modelləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Professor qeyri-səlis çoxluqlar və qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin üsullarından istifadə etməklə sosial və insan kapitalının Azərbaycan meyarları əsasında qiymətləndirilməsi üsullarından danışıb. Dayanıqlı inkişafın əsas istiqamətlərinin iqtisadi, sosial və ekoloji dayanıqlığın təmin edilməsi olduğunu vurğulayan Q.İmanov onun mühüm meyarlarını sosial və insan kapitalı təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyri səlis iqtisadiyyatın (Fazzy iqtisadiyyatı) əsaslarından danışan alim bildirib ki, bu, iqtisadi riyazi üsulların yeni istiqamətidir və əsası dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadə tərəfindən qoyulub. Alim insan və sosial kapital modellərindən, milli dayanıqlı inkişaf meyllərindən danışıb, sosial-iqtisadi təhlükəsizlik modelinin dünya üzrə göstəricilərini açıqlarayaq, dünya və Azərbaycan üzrə bu göstəriciləri təhlil edib.
Məruzənin sonunda qeyri səlis iqtisadiyyat elmini gələcəyin elmi adlandıran Q.İmanov gənclərə bu elmə maraq göstərməyi tövsiyə edib.
Görüşdə professor Qorxmaz İmanov UNEC-də keçirilən “Elm aylığı”nda “Dayanıqlı inkişafda sosial və insan kapitalının qiymətləndirilməsi modelləri” mövzusunda məruzə ilə çıxışına görə Fəxri Fərmanla təltif olunub.

Член-корреспондент НАНА: «Модели оценки социального и человеческого капитала в устойчивом развитии».
771
В UNEC в рамках «Месячника науки» продолжают проходить встречи с членами-корреспондентами Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
2 ноября состоялась встреча профессорско-преподавательского состава, докторантов, молодых исследователей и магистров  UNEC с профессором Горхмазом Имановым.
Член-корреспондент НАНА, доктор экономических наук, профессор Горхмаз Иманов выступил с докладом на тему «Модели оценки социального и человеческого капитала в устойчивом развитии». Пользуясь методами нечеткого множества и нечеткой логики, профессор рассказал о методах оценки социального и человеческого капитала на основе критерий Азербайджана.  Подчеркнув, что устойчивое развитие обеспечивается экономической, социальной и экологической устойчивостью, Г.Иманов отметил, что его важными критериями являются социальный и человеческий капитал.
Говоря об основах нечеткой логики в экономике (Fazzylogic в экономике), ученый отметил, что это новое направление экономико-математических методов, основу которого заложил всемирно  известный азербайджанский ученый Лютфи Заде. Ученый рассказал о моделях человеческого и социального капитала, национальных критериях устойчивого развития, раскрыв показатели модели социально-экономической безопасности, проанализировал эти показатели по всему миру и Азербайджану.
В конце доклада назвав нечеткую логику в  экономике наукой будущего, Г.Иманов пожелал молодежи проявлять интерес к этой науке.
На встрече профессор Горхмаз Иманов за выступление в проведенном в UNEC «Месячнике науки» с докладом на тему «Модели оценки социального и человеческого капитала в устойчивом развитии» награжден Почетной грамотой.