Lyon Universitetinin müəllimi: “Quba soyqırımı insanlığa qarşı cinayətdir”
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində pedaqoji heyət üçün “Qış məktəbi”ndə təlim keçmək məqsədilə Azərbaycanda olan Fransanın Lyon Universitetinin müəllimi Jennifer Veillon Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini və ərazidəki kütləvi məzarlığı ziyarət edib.
UNEC-in “Xarici dillər” kafedrasının müəllimləri amerikalı professora 2007-ci ilin aprelində aşkarlanan Quba kütləvi məzarlığı haqqında ətraflı məlumat veriblər. Bildirliib ki, kütləvi məzarlıqdan əksəriyyəti uşaq, qadın və qocalara məxsus olan 400-dən çox insanın sümükləri tapılıb. Qonağa bildirilib ki, təkcə ötən əsrdə Azərbaycanın əhalisi üç dəfə erməni soyqırımına məruz qalıb.
Soyqırım qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edən J.Veillon məzarlıqda gördüklərindən dəhşətə gəldiyini bildirib. O, Quba soyqırımını insanlığa qarşı cinayət adlandırıb. Xatirə kitabına ürək sözlərini yazan J.Veillon burada gördüklərini çalışdığı universitetdə həmkarları və tələbələri ilə paylaşacağını bildirib.
UNEC-in müəllimləri qonağa Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qubada həyata keçirilən soyqırımlar haqqında ingilis dilində nəşrlər təqdim ediblər.

American professor: “Guba genocide is the crime against humanity”
Jennifer Veillon, the professor of French University Lyon, being in Azerbaijan, at the UNEC Guba Training, Sport and Recreation Complex for conducting the training at the “Winter School” for academic-teaching staff, visited the Guba Memorial Complex and the mass grave located in this area.
The teachers of the chair of “Foreign languages” of UNEC gave the detailed information to the french professor about Guba mass grave discovered in April, 2007. It was noted that, the bones of more than 400 people, mostly children, women and elderly people, had been found in the mass grave. The guest was informed that, only in the last century the population of Azerbaijan was exposed to armenian genocide three times.
The french professor, commemorating the victims of the genocide, said that she was terrified of what she saw in the grave. She called the Guba genocide the crime against the humanity. J.Veillon, writing heartfelt note in the memoir book, said that she would share with colleagues and the students at the university where she was working what she had seen here.
The UNEC teachers presented to the guest the English language publications on genocides executed in various regions of Azerbaijan, as well as in Guba.