Lyon Universitetinin müəllimi: “Quba soyqırımı insanlığa qarşı cinayətdir”
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində pedaqoji heyət üçün “Qış məktəbi”ndə təlim keçmək məqsədilə Azərbaycanda olan Fransanın Lyon Universitetinin müəllimi Jennifer Veillon Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini və ərazidəki kütləvi məzarlığı ziyarət edib.
UNEC-in “Xarici dillər” kafedrasının müəllimləri amerikalı professora 2007-ci ilin aprelində aşkarlanan Quba kütləvi məzarlığı haqqında ətraflı məlumat veriblər. Bildirliib ki, kütləvi məzarlıqdan əksəriyyəti uşaq, qadın və qocalara məxsus olan 400-dən çox insanın sümükləri tapılıb. Qonağa bildirilib ki, təkcə ötən əsrdə Azərbaycanın əhalisi üç dəfə erməni soyqırımına məruz qalıb.
Soyqırım qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edən J.Veillon məzarlıqda gördüklərindən dəhşətə gəldiyini bildirib. O, Quba soyqırımını insanlığa qarşı cinayət adlandırıb. Xatirə kitabına ürək sözlərini yazan J.Veillon burada gördüklərini çalışdığı universitetdə həmkarları və tələbələri ilə paylaşacağını bildirib.
UNEC-in müəllimləri qonağa Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qubada həyata keçirilən soyqırımlar haqqında ingilis dilində nəşrlər təqdim ediblər.

Преподаватель университета Лион: «Геноцид Губы преступление против человечества»
Преподаватель университета Франции Лион Дженнифер Веиллон, побывавший в Азербайджане с целью проведения для педагогического состава тренинга в Учебно-спортивном комплексе отдыха Губы UNEC, посетил Губинский мемориальный комплекс геноцида и массовое захоронение на территории.
Преподавательи  кафедры «Иностранные языки» UNEC Айнур Мирзоева дала американскому профессору подробную информацию о массовом захоронении Губы, выявленном в апреле 2007 года. Она отметила, что в массовом захоронении найдены кости более 400 человек, принадлежащих детям, женщинам и старикам. Гость был информирован о том, что лишь в прошлом столетии население Азербайджана было три раза подвержено армянскому геноциду.
С уважением почтив память жертв геноцида, Дженнифер Веиллон пришел в ужас от увиденного. Он назвал Губинской геноцид преступлением против человечества. Оставив запись в книге памяти, Дженнифер Веиллон отметил, что поделится увиденным с коллегами и студентами университета, в котором работает.
Преподаватели UNEC представили гостю издания на английском языке о геноцидах, учиненных  в разных регионах Азербайджана,  в том числе в Губе.