Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetindən yeni təyinat
Shaig_Asgarov - копия - копияİqtisad elmləri namizədi, dosent Şaiq Əhəd oğlu Əsgərov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru təyin olunub.
1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin «Jurnalistika», 1997-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Xarici iqtisadi əlaqələrin təşkili və dövlət tənzimlənməsi», 2002-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının «Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi» ixtisaslarını müvəffəqiyyətlə bitirmişdir. Ş.Əsgərov Təhsil Nazirliyinin göndərişi ilə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələr Hərbi Akademiyasının Strateji Tədqiqatlar və Dövlət Müdafiəsini İdarəetmə Akademik Kursunu uğurla yekunlaşdırmışdır.
Şaiq Əsgərov 2007-ci ildə “Elektron informasiya vasitələrində reklam bazarının marketinq tədqiqi və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmiş və Ali Attestasiya Komissiyasının 10 iyul 2007-ci il tarixli 24-k saylı qərarı ilə iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 9 aprel 2013-cü il tarixli 10-k saylı qərarı əsasında isə dosent elmi adı verilmişdir. Dissertasiya işinin mövzusu üzrə onun 16 elmi əsəri, o cümlədən 14 məqaləsi, 1 dərsliyi (1 fəsil) və 1 metodiki vəsaiti çap olunmuşdur.
Elmi-tədqiqat və tədris işləri ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Ticarət» kafedrasında müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır.
2001-2006-cı illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tərbiyə işləri üzrə prorektoru vəzifəsində çalışmışdır.
2006-2015-cı illərdə Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin sədr müavini olmuşdur. 2007-ci ildən Respublika Təhsil Şurası İdarə Heyətinin üzvüdür.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirən Dissertasiya şurasının üzvüdür.
Şaiq Əsgərov işlədiyi müddətdə iqtisadi biliklərin təbliği və bir sıra sosial-ictimai sahədə göstərdiyi xidmətlərə və şəxsi yaradıcılıq uğurlarına görə «Azərbaycan bayrağı» diplomuna, «Nurlu qələm ustası» mükafatına layiq görülmüş, Təhsil Nazirliyinin və AHİK-in Fəxri Fərmanlarına, «Azərbaycan Respublikası Qabaqcıl Təhsil İşçisi» döş nişanına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 fevral 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.

New appointment of Azerbaijan State University of Economics
Candidate of Economic Sciences, Associate Professor Shaig Ahad Askerov is appointed Vice- rector of Azerbaijan State University of Economics for Organizational and Administrative Affairs.
In 1992 he successfully graduated from Baku State University on “Journalistic”, in 1997 Azerbaijan State University of Economics on “Organization and Public Regulation of Foreign Economic Relations” and in 2002 the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan on “Public and Municipal Administration”. He had also sent and successfully completed Academic Course for Strategic Studies and Management of State Defense of the Military Academy of Armed Forces of the Republic of Azerbaijan by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
Shaig Askerov defended his thesis on “Marketing Research of Electronic Media Advertising and Marketing Trends to improve it” in 2007 and became a Candidate of Economic Sciences by the decision 24-k of the Higher Attestation Commission signed on July 10 2007 and he became the Associate Professor with the decision 10-k signed on April 9 2013. He had published 16 scientific works, 14 articles, 1 textbook and 1 methodological facility on his thesis.
He served in the Department of “Trade” of Azerbaijan State University of Economics as an instructor, s/teaching staff and an Associated Professor.
In the years of 2001- 2006 he worked for the Azerbaijan State University of Economics as a Vice- rector for Educational Affairs.
He became a Deputy Chairman of the Republican Committee of the Independent Trade Union of Azerbaijan Education Employees. He is the member of the Executive Board of Education of the Republic.
He is also the member of Dissertation Council which holds the defense of PhD Theses introduced at Azerbaijan State University of Economics.
During his service years Shaig Askerov was awarded the diploma of “Azerbaijan Flag”, “Bright Master of Pen”, honorary diplomas of the Ministry of Education and ATUC and the badge of the “Advanced Employee of Education of the Republic of Azerbaijan for the propaganda of economic knowledge, services provided in the social and public area and his personal success.
He was awarded the medal of “Prosperity” by the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan signed on February 4 2013.