“Azərbaycan iqtisadiyyatı müasir şəraitdə: reallıqlar və gözləntilər”
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində (RİM) Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr olun III Tələbə Elmi Konfransı keçirilib.
“Azərbaycan iqtisadiyyatı müasir şəraitdə: reallıqlar və gözləntilər” mövzusuna həsr olunan elmi konfransda Azərbaycanın və Rusiyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin, eləcə də elmi mərkəzlərin nümayəndələri, magist və tələbələri iştirak edib.
Konfransın açılışında çıxış edən UNEC-in tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov cəmiyyətin inkişafında elm və təhsilin mühüm rol oynadığını vurğulayaraq, dövlətin bu sahəyə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb. Gənclərin elmi tədqiqatlara marağının artırılmasına ölkədə xüsusi önəm verildiyini bildirən D.Bağırov bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələri qarşısında duran vəzifələrə diqqət çəkib. O, UNEC-də həyata keçirilən layihələr, aparılan tədqiqatlar, gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
RİM-in dekan müavini Anar Eyyubov və “İqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Müslüm İbrahimov tələbə elmi konfransının keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıblar. Tələbələrdə elmi tədqiqat işlərinə marağın yüksəldilməsi, elmi-praktik layihələrın hazırlanması, o cümlədən onların bilik və bacarıqlarının formalaşdırılmasındakı rolunu vurğulayıblar.
Konfrans öz işini plenar və bölmə iclaslarında davam etdirib. “Qloballaşma şəraitində milli iqtisadiyyatın inkişafının müasir vəziyyəti və tendensiyaları”, “Dünya iqtisadiyyatının yeni çağırışları kontekstində Azərbaycanın maliyyə sistemi”, “Milli iqtisadiyyatın transformasiyası kontekstində idarəetmənin innovativ texnologiyaları”, “Azərbaycan dünya və regional güclərin geosiyasi maraqlarının kəsişməsi kontekstində” mövzularında keçirilən plenar və bölmə iclaslarında Rusiya və Azərbaycanın aparıcı universitetlərinin tələbə və magistrlərinin 187 elmi məruzəsi dinlənilib.

“The economy of Azerbaijan in the modern conditions: the realities and expectations”
The III-rd Student Scientific Conference dedicated to the World Azerbaijanis Solidarity Day was held at the Russian Economics School (RES) of  UNEC.
The representatives of the authoritative, prestigious universities of Azerbaijan and Russia, as well as the representatives of the scientific centers, the students of bachelors degree level and the masters degree level of education participated in the scientific conference dedicated to the topic “The economy of Azerbaijan in the modern conditions: the realities and expectations”.
The pro-rector of UNEC in education and training technologies, professor Damat Baghirov speaking in the opening session of the conference, stressing the importance of science and education in the development of the society, spoke about the care and the attention of the state to this field. D. Baghirov, noting , the special attention focused on the increase of interest of young people in the scientific researches in the country, pointed to the tasks the higher education institutions facing in this direction.
D.Baghirov, noting that the great importance had been given in the country to increasing of the interest of young people to scientific researches, drew the attention to the tasks set before the higher education institutions. H e talked about the projects implemented at UNEC, the conducted researches and the work done to attract the young people to scientific activity.
Anar Eyyubov, the deputy dean of RES and the head of the “Economics” chair, professor Muslum Ibrahimov spoke about the importance of holding the student scietific conferences. They emphasized the role of holding these conferences in raising the interest of the students in the scietific researches, developing the scientific and practical projects, including the formation of thier knowledge and skills.
The conference continued its work in the plenary and sectional meetings. During the plenary and sectional sessions, were listened 187 scientific reports on the topics “The current state and trends of the development of the national economy in the condition of globalization”, “the Azerbaijani financial system iin the context of the new challenges of the world economy”, “The innovative technologies of the management in the context of the transformation of the national economy”, “Azerbaijan in the context of intersection of geopolitical interests of the world and the regional powers” of the students and the  masters degree level students of the leading universities of Russia and Azerbaijan.