“Azərbaycan iqtisadiyyatı müasir şəraitdə: reallıqlar və gözləntilər”
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində (RİM) Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr olun III Tələbə Elmi Konfransı keçirilib.
“Azərbaycan iqtisadiyyatı müasir şəraitdə: reallıqlar və gözləntilər” mövzusuna həsr olunan elmi konfransda Azərbaycanın və Rusiyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin, eləcə də elmi mərkəzlərin nümayəndələri, magist və tələbələri iştirak edib.
Konfransın açılışında çıxış edən UNEC-in tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov cəmiyyətin inkişafında elm və təhsilin mühüm rol oynadığını vurğulayaraq, dövlətin bu sahəyə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb. Gənclərin elmi tədqiqatlara marağının artırılmasına ölkədə xüsusi önəm verildiyini bildirən D.Bağırov bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələri qarşısında duran vəzifələrə diqqət çəkib. O, UNEC-də həyata keçirilən layihələr, aparılan tədqiqatlar, gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
RİM-in dekan müavini Anar Eyyubov və “İqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Müslüm İbrahimov tələbə elmi konfransının keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıblar. Tələbələrdə elmi tədqiqat işlərinə marağın yüksəldilməsi, elmi-praktik layihələrın hazırlanması, o cümlədən onların bilik və bacarıqlarının formalaşdırılmasındakı rolunu vurğulayıblar.
Konfrans öz işini plenar və bölmə iclaslarında davam etdirib. “Qloballaşma şəraitində milli iqtisadiyyatın inkişafının müasir vəziyyəti və tendensiyaları”, “Dünya iqtisadiyyatının yeni çağırışları kontekstində Azərbaycanın maliyyə sistemi”, “Milli iqtisadiyyatın transformasiyası kontekstində idarəetmənin innovativ texnologiyaları”, “Azərbaycan dünya və regional güclərin geosiyasi maraqlarının kəsişməsi kontekstində” mövzularında keçirilən plenar və bölmə iclaslarında Rusiya və Azərbaycanın aparıcı universitetlərinin tələbə və magistrlərinin 187 elmi məruzəsi dinlənilib.

«Экономика Азербайджана в современных условиях: реальности и ожидания»
В Русской экономической школе (РЭШ) UNEC состоялась III Студенческая научная конференция, посвященная Дню солидарности азербайджанцев мира.
В научной конференции, посвященной теме «Экономика Азербайджана в современных условияхреальности и ожидания», приняли участие представители высших учебных заведений, научных центров Азербайджана и России, а также магистры и студенты.
Выступивший на открытии конференции проректор по учебно-образовательным технологиям UNEC, профессор Дамат Багиров подчеркнул о важной роли науки и образования в развитии общества, отметил о заботе и внимании, оказываемых государством в этой сфере.  Говоря о важном значении, которое придается  в стране для повышения интереса молодежи к научным исследованиям, Д.Багиров обратил внимание на обязанности, которые стоят перед высшими учебными заведениями в этом направлении.  Он рассказал об осуществляемых в UNEC проектах, проводимых исследованиях, проделанных работах в направлении привлечения молодежи к научной деятельности.
Заместитель декана РЭШ Анар Эюбов и заведующий кафедрой «Экономика», профессор Муслим Ибрагимов отметили о важном значении проведения студенческой научной конференции. Подчеркнули о роли повышения интереса у студентов к научно-исследовательским работам, а также формирования у них знаний и способностей.
Конференция продолжила свою работу в пленарном и секционном заседаниях. На пленарном и секционном заседаниях  конференции по темам «Современное состояние и тенденции развития национальной экономики в условиях глобализации», «Финансовая система Азербайджана в контексте новых призывов мировой экономики»,  «Инновационные технологии управления в контексте  трансформации национальной экономики», «Азербайджан в контексте пересечения геополитических интересов мировых и региональных сил»,  были заслушаны 187 научных докладов студентов и магистров ведущих университетов России и Азербайджана.