Dünyada baş verən proseslərin Azərbaycan iqtisadiyyatına mənfi təsirlərinin yumşaldılması yolları UNEC-də müzakirə edilib
2427
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi seminar keçirilib. Seminara toplaşan iqtisadçılar və tədqiqatçılar dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərin Azərbaycan iqtisadiyyatına mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsi yollarını müzakirə ediblər.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərin ölkəyə mənfi təsirlərinin yumşaldılmasına dair institutun apardığı tədqiqatdan danışıb. Qeyd edib ki, elmi tədqiqat işinin məqsədi problemi müəyyən etmək və onun həll variantını tapmaqdır.
Rövşən Quliyev bildirib ki, bir neçə blokdan ibarət tədqiqat işində ilk yeri qlobal trendlər tutur. İnkişaf etmiş ölkələrin ÜDM-nin dinamikasında staqnasiya meylləri müşahidə edilir. Bunun əsas təzahürü, qlobal səviyyədə iqtisadi artım tempinin aşağı düşməsidir ki, bu proses davamlı olarsa, bəşəriyyət dərin böhrana düçar ola bilər.
Növbəti blokda Azərbaycan iqtisadiyyatındakı meyllər araşdırılıb. Qeyd edilib ki, dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi nəticəsində valyuta axınının azalması ölkədə devalvasiyaya səbəb olub. Amma ümumilikdə neft hasilatının aşağı düşməsi prosesi 2010-cu ildən davam edir və bu proses uzun sürəcək. Hətta qara qızılın optimal qiymətinin 60 dollar civarında olacağı təqdirdə belə neft gəlirlərinin ÜDM-də payı azalacaq. Amma qeyri-neft ÜDM-i yüksəlib və əsas məsələ bu artımın davamlı olmasını təmin etməkdir. Eyni zamanda neft sektorunun tənəzzülü işsizliyə çox təsir etməyəcək.
Tədqiqat işində növbəti blok Azərbaycan iqtisadiyyatının cari vəziyyəti və proqnozlaşdırılmasıdır. Bu blokda əsas diqqət yerli məhsulların istehsalı və idxalın vəziyyətinin araşdırılmasına yönəlib. Rövşən Quliyev qeyd edib ki, əksər məhsullar üzrə idxal yüksəkdir və bu yaxşı hal deyil. Amma idxalın həcminin çox olması onu göstərir ki, həmin məhsullara tələbat var və ölkədə onun istehsalı mümkündür. İqtisadçı bu blokun nəticəsi kimi qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün səmərəli islahatların həyata keçirilməsi və dünya təcrübəsinin öyrənilməsini təklif edib.
Növbəti blok Azərbaycanda həyata keçirilməsi vacib olan qısa, orta və uzun müddətli tədbirlər kompleksinin şərhindən ibarətdir. İlk növbədə buraya ölkənin milli iqtisadi inkişaf konsepsiyasının hazırlanması, bu məqsədlə xüsusi qurumun yaradılması və ona xüsusi səlahiyyətlərin verilməsi daxildir. Orta və minimal həyat üçün istehlak səbətinin müəyyənləşdirilməsi, yoxsul əhali kateqoriyasının dəstəklənməsi mexanizminin hazırlanması, həyati əhəmiyyət kəsb edən məhsullarının qiymətlərinin dövlət tərəfindən tənzimlənməsi, xarici kapitalın ölkəyə cəlb edilməsi, müəssisələrin istehsal effektivliyinin stimullaşdırılması, ciddi qənaət rejiminin təşviqi, inhisarçı istehsalçılara xüsusi yanaşma zəruri tədbirlər kompleksinə daxildir. Orta müddətli dövrdə iri müəssisələrin yaradılması və zərurət olduqda bu müəssisələrin dövlət sahibkarlığı əsasında qurulması, uzun müddətli dövr üçün isə neftin ixracının minimallaşdırılması və qara qızılın gələcək nəsillərə saxlanılması təklif edilir.
Rövşən Quliyev hesab edir ki, qeyd olunanları nəzərə almaqla 2020-ci ilə kimi qeyri-neft ÜDM istehsalını bu günkü məcmu ÜDM səviyyəsinə çatdırmaq mümkündür. Bu isə neftsiz iqtisadiyyatın qurulması deməkdir. İqtisadçı Azərbaycanın potensial rəqabət qabiliyyətinə malik olan konkret sahələrinin, o cümlədən kənd təsərrüfatı, turizm və s. sektorların uyğun alt sahələrinin müəyyən edilməsini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, ölkədə iqtisadi artıma nail olmağın yeganə yolu bu istiqamətdə sistemli tədqiqatların aparılmasıdır.
Sonda digər iqtisadçılar ölkədə neftdən asılılığın aradan qaldırılması, neftdən kənar sahələrin stimullaşdırılması, xüsusən aqrar sektorun inkişafı, turizm potensialının artırılması, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsulların istehsalı məqsədilə təkliflərini veriblər, elmi tədqiqatlar sahəsində AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutu ilə UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.

Ways to Mitigate the Negative Effects of the Processes occurring in the World Economy were discussed at UNEC
1856
Scientific workshop has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Economists and researchers gathered for the seminar discussed ways to minimize the negative effects of the processes happened in the world economy in the economy of the Republic of Azerbaijan. Deputy Director of the Scientific Research Institute of Economic Investigations Rovshan Guliyev has spoken about the researches made by the institute to mitigate the negative effects of the processes occurred in the world economy to our country. He said the purpose of the research to identify the problem and find its solution. Rovshan Guliyev noted that in the first place in the research consisting of a few blocks occupies global trends. The stagnation tendencies are observed in the dynamics of the developed countries’ GDP. The main manifestation of it is a slowdown in economic growth at the global level; the world could be suffering from a deep crisis if the process is continued.
Trends in the economy of Azerbaijan have been investigated in the next block. It was noted that as a result of the fall in oil prices in the world market has led to a decrease in the currency flow and caused to devaluation. But in general the process of decline in oil production continues since 2010, and the process will go on for a long time. Even if the best price of the black gold would be around 60 $ a share of oil revenues in GDP will be reduced. However, non-oil GDP increased, and the main issue is to ensure this growth to be sustainable. At the same time, the decline in the oil sector will not affect in unemployment.
The next block of the research work is the current state of Azerbaijan economy and its prediction. The main focus of the unit is directed to the investigation of the domestic production and the condition of imports. Rovshan Guliyev noted that import of most products is higher, and it is not good. But the volume of imports show that there is demand for the products and their production in the country is possible. The economist proposed the implementation of effective reforms for the development of non- oil sector and study the international experience as a result of this block.
In the next block, which should be carried out in the short, medium and long-term measures consist of a statement. First of all, the country’s national economic development concept here, this is a special purpose entity and giving him special powers. Identification of minimal consumer basket for the life of the middle and poor class of the support mechanism, which is of vital importance to the state regulation of prices, to attract foreign capital to the country, enterprises, promotion of efficiency, the promotion of strict saving regime, complex monopoly necessary measures, including a special approach to producers .Medium term state ownership of large enterprises and, if necessary, on the basis of the establishment of enterprises, the export of oil to minimize the long-term maintenance and future generations of black gold are offered.
Rovshan Guliyev noted that the consideration of the production of non-oil GDP by 2020, as it’s possible to deliver the level of total GDP. This means that the establishment of the oil economy. Economist in the competitive potential of specific areas, including agriculture, tourism and others to determine the appropriate sub-sectors in the areas mentioned. He noted that the only way to achieve economic growth in this country to carry out systematic research.
In the end, eliminating dependence on oil and other economists in the country, the promotion of non-oil sectors, particularly agricultural and rural development, tourism potential, the proposed competitive and export-oriented production, scientific research in the Institute of Economics of the National Academy of Sciences Institute of Economic Research of UNEC stressed the importance of cooperation between the two.