Dünyada baş verən proseslərin Azərbaycan iqtisadiyyatına mənfi təsirlərinin yumşaldılması yolları UNEC-də müzakirə edilib
2427
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi seminar keçirilib. Seminara toplaşan iqtisadçılar və tədqiqatçılar dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərin Azərbaycan iqtisadiyyatına mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsi yollarını müzakirə ediblər.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərin ölkəyə mənfi təsirlərinin yumşaldılmasına dair institutun apardığı tədqiqatdan danışıb. Qeyd edib ki, elmi tədqiqat işinin məqsədi problemi müəyyən etmək və onun həll variantını tapmaqdır.
Rövşən Quliyev bildirib ki, bir neçə blokdan ibarət tədqiqat işində ilk yeri qlobal trendlər tutur. İnkişaf etmiş ölkələrin ÜDM-nin dinamikasında staqnasiya meylləri müşahidə edilir. Bunun əsas təzahürü, qlobal səviyyədə iqtisadi artım tempinin aşağı düşməsidir ki, bu proses davamlı olarsa, bəşəriyyət dərin böhrana düçar ola bilər.
Növbəti blokda Azərbaycan iqtisadiyyatındakı meyllər araşdırılıb. Qeyd edilib ki, dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi nəticəsində valyuta axınının azalması ölkədə devalvasiyaya səbəb olub. Amma ümumilikdə neft hasilatının aşağı düşməsi prosesi 2010-cu ildən davam edir və bu proses uzun sürəcək. Hətta qara qızılın optimal qiymətinin 60 dollar civarında olacağı təqdirdə belə neft gəlirlərinin ÜDM-də payı azalacaq. Amma qeyri-neft ÜDM-i yüksəlib və əsas məsələ bu artımın davamlı olmasını təmin etməkdir. Eyni zamanda neft sektorunun tənəzzülü işsizliyə çox təsir etməyəcək.
Tədqiqat işində növbəti blok Azərbaycan iqtisadiyyatının cari vəziyyəti və proqnozlaşdırılmasıdır. Bu blokda əsas diqqət yerli məhsulların istehsalı və idxalın vəziyyətinin araşdırılmasına yönəlib. Rövşən Quliyev qeyd edib ki, əksər məhsullar üzrə idxal yüksəkdir və bu yaxşı hal deyil. Amma idxalın həcminin çox olması onu göstərir ki, həmin məhsullara tələbat var və ölkədə onun istehsalı mümkündür. İqtisadçı bu blokun nəticəsi kimi qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün səmərəli islahatların həyata keçirilməsi və dünya təcrübəsinin öyrənilməsini təklif edib.
Növbəti blok Azərbaycanda həyata keçirilməsi vacib olan qısa, orta və uzun müddətli tədbirlər kompleksinin şərhindən ibarətdir. İlk növbədə buraya ölkənin milli iqtisadi inkişaf konsepsiyasının hazırlanması, bu məqsədlə xüsusi qurumun yaradılması və ona xüsusi səlahiyyətlərin verilməsi daxildir. Orta və minimal həyat üçün istehlak səbətinin müəyyənləşdirilməsi, yoxsul əhali kateqoriyasının dəstəklənməsi mexanizminin hazırlanması, həyati əhəmiyyət kəsb edən məhsullarının qiymətlərinin dövlət tərəfindən tənzimlənməsi, xarici kapitalın ölkəyə cəlb edilməsi, müəssisələrin istehsal effektivliyinin stimullaşdırılması, ciddi qənaət rejiminin təşviqi, inhisarçı istehsalçılara xüsusi yanaşma zəruri tədbirlər kompleksinə daxildir. Orta müddətli dövrdə iri müəssisələrin yaradılması və zərurət olduqda bu müəssisələrin dövlət sahibkarlığı əsasında qurulması, uzun müddətli dövr üçün isə neftin ixracının minimallaşdırılması və qara qızılın gələcək nəsillərə saxlanılması təklif edilir.
Rövşən Quliyev hesab edir ki, qeyd olunanları nəzərə almaqla 2020-ci ilə kimi qeyri-neft ÜDM istehsalını bu günkü məcmu ÜDM səviyyəsinə çatdırmaq mümkündür. Bu isə neftsiz iqtisadiyyatın qurulması deməkdir. İqtisadçı Azərbaycanın potensial rəqabət qabiliyyətinə malik olan konkret sahələrinin, o cümlədən kənd təsərrüfatı, turizm və s. sektorların uyğun alt sahələrinin müəyyən edilməsini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, ölkədə iqtisadi artıma nail olmağın yeganə yolu bu istiqamətdə sistemli tədqiqatların aparılmasıdır.
Sonda digər iqtisadçılar ölkədə neftdən asılılığın aradan qaldırılması, neftdən kənar sahələrin stimullaşdırılması, xüsusən aqrar sektorun inkişafı, turizm potensialının artırılması, rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsulların istehsalı məqsədilə təkliflərini veriblər, elmi tədqiqatlar sahəsində AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutu ilə UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.

В UNEC обсуждались пути смягчения отрицательного влияния процессов, происходящих в мире, на экономику Азербайджана
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)  проведен научный семинар. Собравшиеся на семинаре экономисты и исследователи обсудили пути доведения до минимума отрицательного влияния происходящих в мировой экономике процессов на экономику Азербайджана.
Заместитель директора научно-исследовательского института экономических изысканий профессор Ровшан Гулиев рассказал о проведенных в университете исследований по смягчению отрицательного влияния на страну процессов, происходящих в мировой экономике. Он отметил, что целью научно-исследовательской работы является выявление проблемы и определение пути его решения.
Ровшан Гулиев подчеркнул, что в исследовательской работе из нескольких блоков первое место занимают тренды. В мире наблюдаются критерии снижения в производстве ВВП. Этот факт свидетельствует о том, что снизился глобальный экономический темп роста и в результате все человечество может быть обречено в глубокий кризис.
В очередном блоке исследованы критерии в экономике Азербайджана. Отмечено, что в результате снижения цен на нефть на мировом рынке, произошло снижение притока валюты в страну, что  способствовало девальвации. Однако в целом, процесс снижения добычи нефти продолжается с 2010 года и этот процесс продлится долго. Даже в случае оптимальной цены черного золота в пределах 60 долларов доходы от нефти в ВВП будут низкими. Но повысился не нефтяной сектор в ВВП и этот рост будет продолжаться. В то же время снижение доходов от нефти не очень повлияет не безработицу.
Очередным блоком в исследовательской работе является текущее состояние и прогнозирование экономики. В этом блоке основное внимание направлено на  производство отечественной продукции и исследованию состояния экспорта. Ровшан Гулиев отметил, что импорт по основной продукции высок, а  это нехорошее явление. Однако высокий объем импорта показывает  и то, что есть потребность в данной продукции и ее можно производить в стране. Как результат этого блока экономист предлагает осуществление эффективных реформ для не нефтяного сектора и изучение мирового опыта.
Следующий блок состоит из осуществления в Азербайджане комплекса важных коротких, средних и длинных мероприятий. Сюда входят разработка национальной концепции экономического развития и с этой целью создание структуры и предоставление ей особых полномочий. В комплекс мероприятий входят определение корзины потребления для средней и минимальной жизни, разработка механизма поддержки категории неимущего населения, регулирование государством цен на жизненно необходимые продукты, привлечение в страну иностранного капитала, стимулирование производственной эффективности предприятий, поощрение серьезного режима экономии, особый подход к монопольным производителям. Было предложено на  среднесрочном этапе создание крупных предприятий и участие на этих предприятиях государственного предпринимательства, а на долгосрочном этапе минимизация добычи нефти и сбережения черного золота для будущего поколения.
Ровшан Гулиев считает, что учитывая все сказанное,  до 2020 года возможно производство не нефтяного ВВП довести до сегодняшнего уровня. А это значит создание экономики без нефти. Экономист особо отметил определение конкретных сфер по  развитию сельского хозяйства, сектора туризма. Он отметил, что единственным путем в достижении в стране экономического роста является проведение исследований в этой сфере.
В конце другие экономисты выступили с предложениями по устранению в стране зависимости от нефти, стимулирование вне нефтяных сфер, особенно развития аграрного сектора, повышение потенциала туризма, производства конкурентоспособной и экспортного направления продукции, подчеркнули о важности сотрудничества научно-исследовательского института экономических изысканий UNEC с экономическим институтом АНАН в научно-исследовательской сфере.