“Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritetləri və İslam həmrəyliyini şərtləndirən amillər”
Oktyabrın 25-də UNEC-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə İslam həmrəyliyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
UNEC-in yerli və islam ölkələrindən olan əcnəbi tələbələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Bilik Fondunun beynəlxalq layihələr sektorunun müdiri Rauf Həsənov görüşün 2017-ci Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamından irəli gələn Bilik Fondu Tədbirlər planına əsasən keçirildiyini qeyd edib. Fondun təşkilatçılığı ilə gənclərin maairfləndirilməsi istiqamətində müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini, dünyanın tanınmış alim və Nobel mükafatçıları ilə görüşlərin təşkil edildiyini bildirib.
İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru, dosent Şaiq Əsgərov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli”nin elan olunması Azərbaycanın həm dini, həm iqtisadi-siyasi, həm də mədəni baxımdan digər islam ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq etməsinə zəmin yaradacaq. UNEC-də “İslam Həmrəyliyi İli” ilə bağlı silsilə tədbirlərin, seminarların keçirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdıran prorektor, bu tədbirlərin İslam mədəniyyətinin, tarixinin, mənəvi dəyərlərinin gənclər arasında təbliğində böyük rol oynadığını vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli “Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritetləri və İslam həmrəyliyini şərtləndirən amillər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, “İslam Həmrəyliyi İli”nin əsas məqsədi müsəlman aləmində birliyi möhkəmləndirmək, İslamın sülh və mədəniyyət dini olduğunu bütün dünyaya göstərməkdir. İslam dünyasına qarşı bu gün müəyyən təzyiqlərin müşahidə edildiyinə diqqət çəkən məruzəçi belə bir şəraitdə müsəlman ölkələrinin birləşməli, islami dəyər və prinsipləri rəhbər tutaraq həmrəylik nümayiş etdirməli və bir-biriləri ilə sıx əməkdaşlıq etməli olduqlarının vacibliyini vurğulayıb. Müasir dövrün çağırışları baxımından İslam birliyinin zəruriliyini, islam dünyasının sosial-iqtisadi, siyasi amillərinin bu həmrəyliyi şərtləndirdiyini qeyd edib.
Müsəlman ölkələrinin dünya enerji resurslarının 60 faizdən çoxuna malik olmasına baxmayaraq, həmin ölkələrin iqtisadi cəhətdən zəif olduğunu bildirən R.Həsənov Azərbaycanın qısa bir müddətdə öz sosial-iqtisadi, siyasi-ictimai və mədəni inkişafında böyük nailiyyətlərə çataraq həmin ölkələrə nümunə olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə tələbələrin islam dünyasının qarşılaşdıqları problemlər, islamafobiya və s. ilə bağlı  sualları cavablandırılıb.

“Приоритеты государственной политики Азербайджана и факторы, обуславливающие Исламскую солидарность»
25 октября в UNEC при организационной поддержке Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное  Исламской солидарности.
В мероприятии с участием местных студентов UNEC и приехавших из-за рубежа директор сектора международных проектов Фонда знаний Рауф Гасанов ометил о проведении встречи в соответствии с планом мероприятий Фонда знаний, исходящих из распоряжения Президента Азербайджанской Республики об объявлении 2017 года «Годом исламской солидарности». Он отметил об осуществляемых при организационной поддержке фонда различных мероприятий для просвещения студентов, организации встреч с известными учеными мира и лауреатами Нобелевской премии.
Проректор по административным и организационным вопросам, доцент Шаик Аскеров отметил, что объявление по инициативе Президента Ильхама Алиева в Азербайджане «Года исламской солидарности» создаст почву для тесного сотрудничества Азербайджана с другими исламскими странами с религиозной, экономико-политической, а также культурной точки зрения. Доведя до внимания участников о цикле мероприятий, семинаров, организованных в UNEC в связи с «Годом исламской солидарности», проректор подчеркнул о важной роли этого мероприятия в пропаганде культуры, истории, духовных ценностей ислама.
Руководитель отдела внешних связей Государственного комитета по работе с религиозными структурами Ниджат Мамедли выступил с докладом по теме «Приоритеты государственной политики Азербайджана и факторы, обуславливающие исламскую солидарность». Он отметил, что основной целью «Исламской солидарности» является укрепить единство в мусульманском мире, показать всему миру мирную и культурную религию ислама. Обратив внимание на то, что сегодня наблюдается определенное давление на исламский мир, докладчик подчеркнул, что в таких условиях очень важно объединение мусульманских стран, руководствуясь ценностями и принципами ислама, продемонстрировать солидарность и тесно сотрудничать друг с другом. Он отметил, что с точки зрения призывов современного периода необходимость исламского единства, социально-экономических, политических факторов исламского мира обуслаливаются этой солидарностью.
Р.Гасанов отметил, что несмотря на владение мусульманскими странами более 60 процентами энергетических ресурсов мира, экономика этих стран слабо развита. Однако Азербайджан за короткое время достигнет больших успехов в социально-экономическом, политико-общественном развитии и станет примером для этих стран.
На мероприятии были освещены вопросы студентов в связи с проблемами, с которыми сталкивается исламский мир, исламофобией и др.