Borc böhranları: səbəbləri və həlli yolları
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Borc böhranları: səbəbləri və həlli yolları” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda dünya borc böhranı, bu böhranın səbəbləri və dünya ölkələri tərəfindən həyata keçirilən anti-böhran tədbirlərinin səmərəliliyi, eləcə də Azərbaycanda firmaların borc problemləri müzakirə edilib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı Salman Nəcəfov ABŞ, Avropa ölkələri və Yaponiyada həyata keçirilən anti-böhran tədbirləri haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, iri həcmli anti-böhran proqramlarının həyata keçirilməsinə baxmayaraq, bu ölkələrdə iqtisadi artım templəri aşağı səviyyədə qalmaqdadır. Bununla yanaşı, həyata keçirilən stimullaşdırıcı tədbirlər fond bazarlarında “köpüklər” yaradıb, bu ölkələrdə və ümümiyyətlə, dünya iqtisadiyyatında əlavə risklərin yaranmasına gətirib çıxarıb.
Azərbaycanda firmaların borc problemlərindən danışan məruzəçi bildirib ki, ölkə banklarında problemli kreditlərin həmçinin yüksək olması firmaların ciddi borc problemləri ilə üzləşdiyini göstərir. Firmaların borc problemlərinin yumşaldılması üçün dünya iqtisadiyyatında geniş yayılan layihə maliyyəşməsinin ölkədə tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.
Tədbirdə ölkə və dünya iqtisadiyyatında baş verən borc böhranı və onun səbəbləri, ölkədə firmaların borc probleminin yumşaldılması yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Debt Crisis: Causes and Solution
A scientific workshop on “Debt Crisis: causes and solutions” has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The global debt crisis, the causes of the crisis and the effectiveness of anti-crisis measures taken by countries around the world, as well as the firms’ debt problems in Azerbaijan have been discussed during the seminar.
The employee of the Scientific Research Institute of Economic Studies Salman Najafov has delivered the information about the anti-crisis measures implemented in the United States, Europe and Japan. He said although large-scale anti-crisis programs are being implemented, the pace of economic countries remain low in these countries. In addition, promotional events carried out in the stock market has created “bubbles” in these countries, and in general, led to additional risks in the world of economy.
Speaking about the problems of the debt of the companies in Azerbaijan, the speaker said the high level of problem loans in banks show that the companies face with serious problems. To mitigate the debt problems of the firms, he underlined the necessity to apply the project of financing widely used in the world economy.
Exchange of views on the debt crisis and its causes in the country and the world economy, ideas about the ways to mitigate the debt problem of the companies has taken place in the event.