Borc böhranları: səbəbləri və həlli yolları
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Borc böhranları: səbəbləri və həlli yolları” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda dünya borc böhranı, bu böhranın səbəbləri və dünya ölkələri tərəfindən həyata keçirilən anti-böhran tədbirlərinin səmərəliliyi, eləcə də Azərbaycanda firmaların borc problemləri müzakirə edilib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı Salman Nəcəfov ABŞ, Avropa ölkələri və Yaponiyada həyata keçirilən anti-böhran tədbirləri haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, iri həcmli anti-böhran proqramlarının həyata keçirilməsinə baxmayaraq, bu ölkələrdə iqtisadi artım templəri aşağı səviyyədə qalmaqdadır. Bununla yanaşı, həyata keçirilən stimullaşdırıcı tədbirlər fond bazarlarında “köpüklər” yaradıb, bu ölkələrdə və ümümiyyətlə, dünya iqtisadiyyatında əlavə risklərin yaranmasına gətirib çıxarıb.
Azərbaycanda firmaların borc problemlərindən danışan məruzəçi bildirib ki, ölkə banklarında problemli kreditlərin həmçinin yüksək olması firmaların ciddi borc problemləri ilə üzləşdiyini göstərir. Firmaların borc problemlərinin yumşaldılması üçün dünya iqtisadiyyatında geniş yayılan layihə maliyyəşməsinin ölkədə tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.
Tədbirdə ölkə və dünya iqtisadiyyatında baş verən borc böhranı və onun səbəbləri, ölkədə firmaların borc probleminin yumşaldılması yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Долговые кризисы: причины и пути решения
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась конференция на тему “Долговые кризисы: причины и пути решения”.
На семинаре обсуждались вопросы долговых кризисов, причины этих кризисов и эффективность осуществляемых мировыми странами антикризисных мероприятий, а также долговые проблемы фирм в Азербайджане.
Сотрудник научно-исследовательского института экономических изысканий UNEC  Салман Наджафов проинформировал об антикризисных мероприятиях, осуществляемых в США, европейских странах и Японии. Он отметил, что несмотря на то, что в этих странах реализуются антикризисные программы большого объема, в этих странах темпы экономического роста на низком уровне. Наряду с этим осуществляемые стимулирующие мероприятия на фондовом рынке создают «пенки» в этих странах и в целом в мировой экономике возникновению дополнительных рисков.
Затрагивая вопрос о долговых проблемах фирм, докладчик отметил, что высокий объем проблемных кредитов банков страны создает серьезные долговые проблемы для фирм. Он подчеркнул, что для смягчения долговых проблем фирм необходимо применение в стране широко распространенного в мировой экономике финансирования проекта.
На мероприятии был проведен обмен мнениями по вопросу долговых кризисов и их причин в стране и в мировой экономике, смягчения долговых проблем фирм.