Braziliya universitetləri UNEC-lə əməkdaşlıqda maraqlıdır
conference dunauyvarosUNEC müəllimləri “Erasmus+” mübadilə proqramı çərçivəsində Macarıstanın Dunayvaroş Universitetində mühazirə oxuyublar.
UNEC-in “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının dosenti Leyla Hacıyevanın mühazirə mövzusu “Gənclər turizmin iqtisadiyyata təsiri”, dissertant Zümrüd Nəcəfovanın isə müzakirəsi “İnfrastrukturun inkişafı KOM-yə dəstəyi” mövzusunda olub.
Səfər çərçivəsində UNEC müəllimləri Dunayvaroş Universitetində keçirilən “Şərq-Qərb yaxınlaşması” mövzusunda beynəlxalq konfransa da qatılıblar.
Macarıstan, Rusiya, Rumıniya, Braziliya və Çindən elm adamlarının iştirak etdiyi konfransda L.Hacıyeva “Turizmin əsas tendensiyaları: gənclər turizmi”, Z.Nəcəfova isə “Azərbaycanda kiçik və orta müəssisələr üçün dəstək infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi” mövzuları ilə çıxış ediblər. Çıxışları geniş diskussiyaya səbəb olan UNEC müəllimləri konfransın “Maraqlı məruzə” sertifikatı ilə təltif olunublar.
Konfrans ali təhsil müəssisələri arasında beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, müasir təhsil modellərinin təbliği, elmi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, tədqiqatçı və doktorantların elmi araşdırmaları ilə tanışlıq məqsədi daşıyıb. UNEC müəllimləri Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti haqqında təqdimatla çıxış ediblər. UNEC-in fəaliyyətinə və nailiyyətlərinə maraq göstərək Braziliyanın ali təhsil müəssisələrindən olan nümayəndə heyəti UNEC-lə səmərəli əməkdaşlıq qurmaq niyyətində olduqlarını bildiriblər. Onlar UNEC-lə birgə layihələr işlənməsini təklif edərək, bu tərəfdaşlığın uğurlu olacağından əminliklərini ifadə ediblər.

Бразильские университеты заинтересованы в сотрудничестве с UNEC
Преподаватели UNEC в рамках программы обмена “Erasmus+” провели лекции в венгерском университете Дунауйварош.
Темой лекции доцента кафедры «Экономика» (на русском языке) UNEC Лейлы Гаджиевой была «Влияние туризма молодежи на экономику», а диссертантки Зумруд Наджафовой «Развитие инфраструктуры поддержка КОМ»,
В рамках визита преподаватели UNEC приняли участие в состоявшейся в университете Дунауйварош международной конференции на тему «Восточно-западное сближение».
В конференции с участием ученых Венгрии, России, Румынии, Бразилии и Китая Л.Гаджиева выступила с докладом на тему «Основные тенденции туризма: туризм молодежи», а З.Наджафова на тему «Развитие инфраструктуры поддержки для малых и средних предприятий в Азербайджане».  Преподаватели UNEC, чьи выступления вызвали широкую дискуссию, получили сертификат «Интересный доклад».
Цель конференции усиление международного сотрудничества между высшими учебными заведениями, применение современных моделей образования, развитие научного сотрудничества, ознакомление исследователей и докторантов с научными изысканиями. Преподаватели UNEC выступили с презентацией по теме Азербайджанского государственного экономического университета, который является самым крупным экономического профиля университетом на Южном Кавказе. Проявив интерес к деятельности и достижениям UNEC, делегация  высших учебных заведений Бразилии выразила желание о создании плодотворного сотрудничества с  UNEC.  Она выдвинула предложение о разработке совместных проектов с  UNEC и выразила уверенность в успехе сотрудничества.