Braziliya universitetləri UNEC-lə əməkdaşlıqda maraqlıdır
conference dunauyvarosUNEC müəllimləri “Erasmus+” mübadilə proqramı çərçivəsində Macarıstanın Dunayvaroş Universitetində mühazirə oxuyublar.
UNEC-in “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının dosenti Leyla Hacıyevanın mühazirə mövzusu “Gənclər turizmin iqtisadiyyata təsiri”, dissertant Zümrüd Nəcəfovanın isə müzakirəsi “İnfrastrukturun inkişafı KOM-yə dəstəyi” mövzusunda olub.
Səfər çərçivəsində UNEC müəllimləri Dunayvaroş Universitetində keçirilən “Şərq-Qərb yaxınlaşması” mövzusunda beynəlxalq konfransa da qatılıblar.
Macarıstan, Rusiya, Rumıniya, Braziliya və Çindən elm adamlarının iştirak etdiyi konfransda L.Hacıyeva “Turizmin əsas tendensiyaları: gənclər turizmi”, Z.Nəcəfova isə “Azərbaycanda kiçik və orta müəssisələr üçün dəstək infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi” mövzuları ilə çıxış ediblər. Çıxışları geniş diskussiyaya səbəb olan UNEC müəllimləri konfransın “Maraqlı məruzə” sertifikatı ilə təltif olunublar.
Konfrans ali təhsil müəssisələri arasında beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, müasir təhsil modellərinin təbliği, elmi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, tədqiqatçı və doktorantların elmi araşdırmaları ilə tanışlıq məqsədi daşıyıb. UNEC müəllimləri Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universiteti olan Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti haqqında təqdimatla çıxış ediblər. UNEC-in fəaliyyətinə və nailiyyətlərinə maraq göstərək Braziliyanın ali təhsil müəssisələrindən olan nümayəndə heyəti UNEC-lə səmərəli əməkdaşlıq qurmaq niyyətində olduqlarını bildiriblər. Onlar UNEC-lə birgə layihələr işlənməsini təklif edərək, bu tərəfdaşlığın uğurlu olacağından əminliklərini ifadə ediblər.

The Brazilian universities are interested in the coopertaion with UNEC
The UNEC teachers had delivered the lecture at the Hungarian University of Dunaujvaros within the framework of the “Erasmus+”exchange program
The associated professor of the “Economics” chair (in russain language) of UNEC Leyla Hajıyeva had delivered the lecture on the topic “Effect of youth tourism on the economy“ and  the candidate for the degree Zumrud Nacafova had delivered the lecture on the topic “Development of support infrastructure systems for SMEs”.
Within the framework of the visit, the UNEC teachers also had participated in the international conference on the topic “Eastern-Western approach” held   at the University of Dunaujvaros.
In the conference attended by the scientists from Hungary, Russia, Romania, Brazil and China, L. Hajıyeva had spoken on the topic “Main trends of tourism development: youth tourism” and Z.Nacafova had made a report on the topic “Development of support infrastructure systems for SMEs in Azerbaijan”.  The speeches of the UNEC teachers had caused the extensive discussions and they were awarded the “Interesting report” certificate of the conference.
The goal of the conference was to strengthen the international coopertaion among the higher educational institutions, the promotion of the contemporary educational models, the development of the scientific coopertaion, the acquaintance with the scientific research analysis of the research workers and the doctoral students. The  UNEC teachers had made the presentation on the Azerbaijan State Economic University, the largest economical university in the South Caucasus. The delegation of the higher educational institutions of Brazil had shown the interest for the activities and achievements of UNEC and expressed the intention to cooperate efficiently with UNEC. They had expressed their assurance of success of this partnership and suggested to develop the joint projects with UNEC.