“Gənc Bankir Məktəbi” yenidən UNEC-də
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Gənc Bankir Məktəbi” layihəsinə yenidən start verilib. “Gənc Bankir Məktəbi-2” “SUES” İB-nin təşkilatçılığı, “Bank of Baku” ASC-nin tərəfdaşlığı, “Reduco” Tədris Mərkəzinin sponsorluğu ilə gerçəkləşdirilib.
Açılış mərasimində cıxış edən SUES sədri  Hidayət Kərimov tələbələrin nəzəri biliklərinin praktikada tətbiqində “Gənc Bankir Məktəbi”nin rolundan danışıb. “Bank of Baku”nun mütəxəssisləri tələbələri təlimatlandırdıqdan sonra püşkatma mərasimi keçirilib və iştirakçılar müəyyənləşdirilib.
“Gənc Bankir Məktəbi – 2” layihəsinə qoşulan 98 kopmandanın 37-si  mərhələlərdən uğurla keçərək iştirak hüququ qazanıb.
Bütün iştirakçılar dörd həftə ərzində “Bank of Baku” mütəxəssislərinin təlimlərində iştirak edərək praktiki biliklərini artıracaqlar.  Komandalar püşkatma yolu ilə müəyyənləşən ölkənin bank sistemi haqqında araşdırma aparacaq və münsiflər heyətinə təqdim edəcəklər.

“Young Banker School” again at UNEC
The “Young Banker School” Project is again launched at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The “Yong Banker School-2” was organized by the Public Organization SUESI, by partnership of “Bank of Baku’” and “Reduco Training Center’s sponsorship.
Making a speech within the opening ceremony, SUESI Chairman Hidayat Kerimov spoke about the role of the “Young Banker School” in applying students’ theoretical knowledge in practice. After the experts of “Bank of Baku” had instructed the students the drawing ceremony took place and the participants were defined.
37 of 98 teams applied to join the “Young Banker School” Project successfully passed through the stages and got the chance to participate.
In accordance with the project the participants will improve their practical knowledge attending the trainings to be held by the experts of “Bank of Baku” within four weeks. The teams will investigate the country’s banking system which will be identified by drawing and submit to the jury.