İAETİ-də “Strateji Yol Xəritəsi”nin müzakirəsi keçirildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (İAETİ) keçirilən elmi seminarda “Azərbaycan Respublikasının Milli İqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”nə dair müzakirələr keçirilib.
İAETİ-nin şöbə müdiri, dosent Murad Bağırzadə sənədin ölkə iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, sistemli xarakter daşıyan “Strateji Yol Xəritəsi” tədqiqatçılar üçün geniş təhlil perspektivləri açır. M.Bağırzadə İAETİ üçün əhəmiyyətli olan problem və istiqamətlər üzrə təkliflər paketini irəli sürüb.
İnstitutun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev isə tədqiqat mövzularının məntiqi ardıcılığına dair öz fikirlərini çatdırıb.
İAETİ-nin direktoru, professor Yadulla Həsənli növbəti illərin tədqiqat istiqamətləri üzrə təklifləri yekunlaşdırıb.
Sonda “Strateji Yol Xəritəsi”nin 3-cü strateji hədəf kimi göstərilən və əsas icraçısı Təhsil nazirliyi olduğu “insan kapitalının inkişaf etdirilməsi” üzrə nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işlərinin İAETİ-nin növbəti illərdə iş planında nəzərə alınması tövsiyyə edilib.

“The Strategic Roadmap” is discussed at the SRIES
Debates on “The Strategic Roadmap on the Prospect of National Economy of the Republic of Azerbaijan” have been made within the scientific workshop held at the Scientific-Research Institute of Economic Studies (SRIES) performing under Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Deputy Director of the SRIES Department, Associate Professor Murad Baghirzade spoke about the significance of the document for the country. He said “The Strategic Roadmap” of a systematic nature opens up analysis prospects for researchers. M.Baghirzade put forward a package of proposals on important problems and directions for the SRIES.
A Deputy Director of the Institute, Professor Rovshan Guliyev delivered his views on logical continuity of research topics.
Director of SRIES, Professor Yadulla Hasanli concluded proposals on research directions of the next years.
In the end, scientific-research works on “Human Capital Development” the main contractor and third strategic target of which is the Ministry of Education envisaged by the “Strategic Roadmap” were suggested to be included in the work plan in the coming years.