İAETİ-də “Strateji Yol Xəritəsi”nin müzakirəsi keçirildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (İAETİ) keçirilən elmi seminarda “Azərbaycan Respublikasının Milli İqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”nə dair müzakirələr keçirilib.
İAETİ-nin şöbə müdiri, dosent Murad Bağırzadə sənədin ölkə iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, sistemli xarakter daşıyan “Strateji Yol Xəritəsi” tədqiqatçılar üçün geniş təhlil perspektivləri açır. M.Bağırzadə İAETİ üçün əhəmiyyətli olan problem və istiqamətlər üzrə təkliflər paketini irəli sürüb.
İnstitutun direktor müavini, professor Rövşən Quliyev isə tədqiqat mövzularının məntiqi ardıcılığına dair öz fikirlərini çatdırıb.
İAETİ-nin direktoru, professor Yadulla Həsənli növbəti illərin tədqiqat istiqamətləri üzrə təklifləri yekunlaşdırıb.
Sonda “Strateji Yol Xəritəsi”nin 3-cü strateji hədəf kimi göstərilən və əsas icraçısı Təhsil nazirliyi olduğu “insan kapitalının inkişaf etdirilməsi” üzrə nəzərdə tutulan elmi-tədqiqat işlərinin İAETİ-nin növbəti illərdə iş planında nəzərə alınması tövsiyyə edilib.

В НИИЭИ состоялось обсуждение «Стратегической дорожной карты»
На семинаре, состоявшемся в Научно-исследовательском институте экономических изысканий (НИИЭИ) при Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC), прошли обсуждения  по вопросу «Стратегическая дорожная карта по перспективам национальной  экономики Азербайджанской Республики».
Заведующий отделом НИИЭИ, доцент  Мурад Багирзаде рассказал о значении документа для экономики страны. Он отметил, что «Стратегическая дорожная карта», которая носит системный характер, открывает исследователям широкие перспективы для анализа.  М.Багирзаде выдвинул пакет предложений по проблемам и направлениям, который является важным для НИИЭИ.
Заместитель директора института, профессор Ровшан Гулиев высказал свое мнение по поводу логической последовательности тем исследования.
Директор НИИЭИ, профессор Ядулла Гасанли подытожил предложения по направлениям исследований последующих лет.
В конце было  рекомендовано в последующие годы в рабочем плане НИИЭИ принять во внимание предусмотренные научно-исследовательские работы по «Развитию человеческого капитала», показанные как  3-я стратегическая цель «Стратегической дорожной карты», исполнителем которой является Министерство образования.