Kafedralarda dərslərin monitorinqinə start verilib
Martın 9-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kommersiya fakültəsinin tərkibindəki kafedralarda müəllimlərin dərslərinin monitorinqi təşkil edilib.
Monitorinqdə fakültə dekanı, dosent Mirağa Əhmədov və kafedra müdirləri –professorlar Hidayət Cəfərov, Zakir Məmmədəliyev, dosentlər Telman İmanov və Məhərrəm Əkbərov iştirak ediblər.
Sonra müvafiq kafedralarda dərslərin müzakirəsi aparılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan tarixi kafedrasının müəllimləri professor V.Həsənovun “Azərbaycan feodal dövlətləri IX əsrin ortaları – XIIIəsrin əvvələrində”, professor A.Seyidovun isə“Azərbaycan XIII-XIV əsrin birinci yarısında. Monqol əsarəti” mövzularında dərsləri dinlənilib. Hər iki dərsin təqvim-plana, sillabusa, proqrama uyğun, eyni zamanda günün tələbləri səviyyəsində keçirildiyi məyyənləşdirilib.
Marketinq kafedrasında dosentlər İ.Xeyirxəbərovun “Məlumatların yığılması metodları”, L.Hacıyevanın “Сегметирование и потребительское поведение на зарубежных рынках”, baş müəllim Ə.Qasımovun isə “Məhsulun həyat dövrü, məhsulun planlaşdırılması, marketin araşdırması” mövzularında dərslərinin interaktiv qaydada təşkil edildiyi bildirilib. Dərs prosesində müəllimlərin praktik məsələlərin həlli yollarını göstərməsini tələbələr maraqla qarşılayıb.
Ticarət kafedrasının dosentləri İ.Vəliyevanın “Kommersiya fəaliyyətinin psixologiyası və etikası”, M.Səmədovanın isə “Психология и этика коммерческой деятельности” mövzularında olan dərslərində müəllimlərin tələbələrlə diskusiyası yüksək qiymətləndirilib. Dərslərin dialoq şəklində aparılması və psixoloji aspektlərin açıqlanması tələbələrin daha aktiv olmalarına gətirib çıxarıb. Bildirilib ki, Fəlsəfə kafedrasında dosent N.Məmmədovanın “Средневековая западная философия” mövzusunda keçdiyi dərsdə əyani vəsaitlərdən istifadə etməsi tələbələrin diqqətini xüsusi ilə cəlb edib.
Monitorinqlər mütəmadi davam etdiriləcək və vaxtaşırı fakültə elmi şurasında nümunəvi dərslərin təcrübəsini yaymaqla yanaşı, gənc müəllimlərə lazımi istiqamətlər veriləcək.

Стартуют мониторинги уроков на кафедрах
9 марта на кафедрах в составе факультета Коммерции Азербайджанского государственного экономического университета  (UNEC) состоялся мониторинг уроков преподавателей.
В мониторинге участвовали декан факультета Мирага Ахмедов и заведующие кафедрами – профессора Хидаят Джафаров, Закир Мамедалиев, доценты Тельман Иманов и Магеррам Акберов.
Затем на соответствующих кафедрах прошло обсуждение уроков. Было отмечено, что заслушаны уроки преподавателей кафедры Истории Азербайджана, профессора В.Гасанова на тему «Азербайджанские феодальные государства в середине IX в начале XIII века», профессора А.Сеидова на тему «Азербайджан в XIII в первой половине XIV века. Монгольское иго». Было отмечено, что оба урока были проведены соответственно календарно-тематическому плану, силлабусу, программе, в то же время на уровне требований дня.
Было отмечено, что уроки доцентов кафедры Маркетинга И.Хеирхабарова на темы «Методы накопления информации», Л.Гаджиева – “Сегментирование и потребительское поведение на зарубежных рынках”, старшего преподавателя А.Гасымова – «Жизненный оборот продукции, планирование продукции, исследование маркета» были организованы  в интерактивном порядке.  Студенты с интересом следили за  решением преподавателями практических проблем в процессе урока.
Была высоко оценена дискуссия преподавателей со студентами доцентов кафедры Торговли  И.Велиевой на темы «Психология и этика коммерческой деятельности», М.Самедовой –  “Психология и этика коммерческой деятельности”. Проведение уроков в форме диалога и раскрытие психологических аспектов способствовало повышению активности студентов. Было отмечено, что особое внимание студентов привлекло применение на уроке доцентом кафедры Философии Н.Мамедовой наглядных пособий по теме “Средневековая западная философия”.
Мониторинги будут проводиться регулярно, и наряду с распространением на периодически проводимых научных советах факультета практики образцовых уроков, будут даны направления молодым преподавателям.