“Made in Azerbaijan 2019” müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşdi
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC və UNEC-in birgə təşkil etdiyi müsabiqənin məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək, tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini təbliğ etməkdir.
“Made in Azerbaijan 2019” biznes ideya müsabiqəsinə respublikanın müxtəlif universitetindən 40 layihə təqdim olunub. Biznes ideyalar hazırlanarkən onların sərəncama və müsabiqənin missiyasına uyğunluğu, məhsul və xidmətin innovastivliyi, texnoloji yeniliyi, layihənin daxili bazarda tətbiqinin reallığı, bazar və rəqabət imkanları, biznes modeli nəzərə alınıb. Ekspert Şurası təqdim edilən biznes ideyaları dəyərləndirib və 5 layihə finala vəsiqə qazanıb.
Qeyd edək ki, finala vəsiqə qazanan “ViewGo”, “Oyuncaqçı”, “Kitablı”, “One click-One hand” və “Bio Bone” layihələrin ideya müəllifləri UNEC, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti və Xəzər Universitetinin tələbələridir.
Müsabiqə çərçivəsində Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə 3 gün ərzində tələbələrə yarışa hazırlıq, layihələrin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri barədə geniş təlimlər keçirilib, mentorluq dəstəyi göstərilib.
Final günündə çıxış edən komandaların təqdimatlardan sonra münsiflər heyəti biznes ideyaları tətbiqin mümkünlüyü, məhsulun və ya xidmətin brendləşmə perspektivi, investisiya cəlbediciliyi, təqdimatı, sualların cavablandırılması, orijinal və kreativ yanaşmaya görə qiymətləndirib.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə “Kitablı” biznes ideyası qalib olub. Layihənin məqsədi elektron vəsaitləri bir portlada toplamaq, müəyyən fənlər üzrə izahlı video bazaya sahib olmaq, tələbələrin çətinlik çəkdiyi testlərin müəllimlər tərəfindən izahlarını təqdim etməkdən ibarətdir.
II yerə “ViewGo”, III yerə isə “Oyuncaqçı” biznes ideyası layiq görülüb.
Qaliblər müsabiqənin sponsoru olan “Kapital Bank” ASC tərəfindən mükafat qazanıb. Belə ki, müsabiqədə 1-ci yerin sahibi 2000 AZN, 2-ci yer 1500 AZN, 3-cü yer 1000 AZN mükafata sahib olublar. Qalib komandalara həmçinin, Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən dəyərli hədiyyələr təqdim olunub.

Определились победители конкурса “Made in Azerbaijan 2019”
Целью конкурса, организованного при совместной организационной поддержке Министерства образования, Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, “Kapital Bank” ASC и UNEC, является оказание поддержки на уровне высших учебных заведений в применении Распоряжения, подписанного Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «О дополнительных мерах по поощрению экспорта ненефтяной продукции»  от 18 января 2016 года.
На конкурс “Made in Azerbaijan 2019”  представлены 40 проектов с разных университетов республики. При разработке бизнес идей предусматривалось соответствие их распоряжению и миссии конкурса, инновация продукции и услуг, технологическая новизна, реальность применения проекта на внутреннем рынке, рыночные и конкурентные возможности, бизнес-модель. Экспертный совет оценил представленные бизнес-идеи и 5 проектов получили пропуск в финал.
Следует отметить, что авторами идеи проектов “ViewGo”, “Oyuncaqçı”, “Kitablı”, “One click-One hand” и “Bio Bone”, получивших пропуск в финал, являются студенты  UNEC, Бакинского государственного университета, Бакинского инженерного университета, Азербайджанского технического университета, Азербайджанского государственного аграрного университета, Гянджинского государственного университета и университета Хазар.
В рамках конкурса при поддержке Министерства молодежи и спорта в течение 3 дней были проведены подготовка студентов к конкурсу, тренинги в направлении совершенствования проектов, была оказана поддержка менторов.
После презентаций команд, выступивших на финале, члены жюри оценили бизнес-идеи по возможности их применения, перспективе брендирования продукции или услуг, инвестиционной привлекательности, презентации, освещению вопросов, оригинальности и креативности.
По решению членов жюри бизнес-идея “Kitablı” стала победительницей. Целью проекта является собрать электронные средства в одном портале, создать видео базу по определенным дисциплинам, представить объяснение преподавателями тестов, в которых студенты испытывают трудности.
II места  удостоена бизнес-идея “ViewGo”, а III места  “Oyuncaqçı”.
Победители получили награды ОАО «Капитал банк», являющимся спонсором конкурса. Так обладатель 1 места конкурса получил награду в размере 2000 AZN, 2 места 1500 AZN, а 3 места 1000 AZN.  Командам-победителям конкурса также были представлены ценные подарки Министерства молодежи и спорта.