“Made in Azerbaijan 2019” müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşdi
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC və UNEC-in birgə təşkil etdiyi müsabiqənin məqsədi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək, tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini təbliğ etməkdir.
“Made in Azerbaijan 2019” biznes ideya müsabiqəsinə respublikanın müxtəlif universitetindən 40 layihə təqdim olunub. Biznes ideyalar hazırlanarkən onların sərəncama və müsabiqənin missiyasına uyğunluğu, məhsul və xidmətin innovastivliyi, texnoloji yeniliyi, layihənin daxili bazarda tətbiqinin reallığı, bazar və rəqabət imkanları, biznes modeli nəzərə alınıb. Ekspert Şurası təqdim edilən biznes ideyaları dəyərləndirib və 5 layihə finala vəsiqə qazanıb.
Qeyd edək ki, finala vəsiqə qazanan “ViewGo”, “Oyuncaqçı”, “Kitablı”, “One click-One hand” və “Bio Bone” layihələrin ideya müəllifləri UNEC, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti və Xəzər Universitetinin tələbələridir.
Müsabiqə çərçivəsində Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə 3 gün ərzində tələbələrə yarışa hazırlıq, layihələrin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri barədə geniş təlimlər keçirilib, mentorluq dəstəyi göstərilib.
Final günündə çıxış edən komandaların təqdimatlardan sonra münsiflər heyəti biznes ideyaları tətbiqin mümkünlüyü, məhsulun və ya xidmətin brendləşmə perspektivi, investisiya cəlbediciliyi, təqdimatı, sualların cavablandırılması, orijinal və kreativ yanaşmaya görə qiymətləndirib.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə “Kitablı” biznes ideyası qalib olub. Layihənin məqsədi elektron vəsaitləri bir portlada toplamaq, müəyyən fənlər üzrə izahlı video bazaya sahib olmaq, tələbələrin çətinlik çəkdiyi testlərin müəllimlər tərəfindən izahlarını təqdim etməkdən ibarətdir.
II yerə “ViewGo”, III yerə isə “Oyuncaqçı” biznes ideyası layiq görülüb.
Qaliblər müsabiqənin sponsoru olan “Kapital Bank” ASC tərəfindən mükafat qazanıb. Belə ki, müsabiqədə 1-ci yerin sahibi 2000 AZN, 2-ci yer 1500 AZN, 3-cü yer 1000 AZN mükafata sahib olublar. Qalib komandalara həmçinin, Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən dəyərli hədiyyələr təqdim olunub.

The winners of “Made in Azerbaijan 2019” contest have been determined
The purpose of the contest, jointly organized by the Ministry of Education, the Ministry of Youth and Sport, Kapital Bank OJSC  and UNEC, is to support the application of the  Decree of the president of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on January 18, 2016, “On Additional Measures to Promote the Export of Non-Oil Products” at the level of higher education institutions and promote entrepreneurship among students.
40 projects from different universities of the republic were presented to the business idea contest “Made in Azerbaijan 2019”. While preparing business ideas, their compliance with the assignment and competition mission, product and service   innovation, technological innovation, reality of the project implementation in the domestic market, market and competitive capabilities, business model were taken into account. Expert Council evaluated the business ideas and  5 projects passed into the final stage.
It should be noted that the authors of the project ideas of “ViewGo”, “Oyunjaqchi”, “Kitabli”, “One click-One hand” and “Bio Bone”, winning the final are the students  of UNEC, Baku State University, Baku Engineering University, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State Agricultural University, Ganja State University and Khazar University.
Within the contest,  extensive trainings were held on the preparation of the students for the competition, the projects’ improvement and mentoring support within 3 days and with the support of the Ministry of Youth and Sport.
Following the presentation of the teams on the final day, the jury assessed the business ideas in terms of the possibility of applying , the prospect of branding the product or service, investing attractiveness, presentation, answering questions, and original and creative approach.
By the decision of the jury, “Kitabli” business idea was a winner. The goal of the project is to collect electronic materials in a single portal, to have an explanatory video base on certain subjects, and to provide explanations by the teachers of the tests that the students have difficulty in.
The second place was taken by “ViewGo”, and the third place was taken by the “Oyunjaqchi” business idea.
The winners were awarded by Kapital Bank OJSC, the sponsor of the contest. As  the winner of the first place in the competition was awarded 2000 AZN, of the second place 1500 AZN and the third place  1000 AZN. The winning teams were also presented valuable gifts by the Ministry of Youth and Sport.