“Media və təhsil dialoqu” mövzusunda təlim-konfrans
Konfransda Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri, ali təhsil müəssisələrinin mətbuat xidmətlərinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd ali təhsil müəssisələrinin media və təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi,  ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə peşəkar vərdişlərin artırılmasıdır.
Təlimdə Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri Aynur Kərimova PR strategiyası mövzusunda təqdimatla çıxış edib.Təqdimatda PR etikası və media-planların hazırlanması, daxili PR-ın təşkili məsələlərinə toxunulub, beynəlxalq təcrübədən nümunələr səsləndirilib.
Avropa İctimaiyyətlə Əlaqələr İnstitutunun Ekspertlər Şurasının üzvü Vəli Əlibəyov “Böhran vəziyyətlərdə kommunikasiya” mövzusunda çıxış edib. Spiker böhran zamanı kommunikasiya münasibətlərinin başlıca tələbləri, böhran menecementinin strategiyaları ilə bağlı iştirakçılara məlumat verib.
Təhsil Nazirliyinin əməkdaşları ali təhsil müəssisələrinin veb saytlarının monitorinqinin nəticələrini açıqlayıb, bu saytların  təkmilləşdirilməsində yeni alətlərdən istifadə olunması qaydalarını iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar. Eləcə də sosial mediada PR texnologiyaları mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.
Konfransda Bakı Dövlət Universitetinin Mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri Pərvanə İbrahimova, UNEC-in Marketinq və kommunikasiya departamentinin direktoru Rasim Şərifov iş təcrübələrini bölüşüb, ali təhsil müəssisələrinin və media əlaqələrinin qurulmasından danışıblar.
Konfransda  media və təhsil dialoqunun daha da yaxşılaşdırılması  ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Sosial davranış qaydalarına dair platforma hazırlanması, ali təhsil müəssisələrinin mətbuat xidmətlərinin vahid şəbəkəsinin qurulması, universitetlərdə tələbə mərkəzlərinin yaradılması və digər məsələlərlə bağlı təklif və tövsiyələr  səsləndirilib.
Qeyd edək ki, təlim-konfrans Təhsil Nazirliyinin “Media və təhsil dialoqu” çərçivəsində keçirdiyi sayca beşinci  konfransdır.

Тренинг-конференция на тему «Диалог медиа и образования»
В работе конференции приняли участие представители Министерства образования, руководители пресс-служб высших учебных заведений.
Целью проведения мероприятия является укрепление отношений медиа и образования высших учебных заведений, повышения профессиональных навыков в отношениях с общественностью.
На тренинге с презентацией выступила заведующая кафедрой Бакинского государственного университета Айнур Керимова на тему «PR – стратегия. На презентации демонстрировались этика PR и разработка медиа-планов, где касались вопросы организации внутренней  PR, озвучены образцы международного опыта.
Член Совета экспертов Института отношений с европейской общественностью Вели Алибеков выступил на тему «Коммуникация в кризисных ситуациях». Спикер дал участникам информацию о главных требованиях коммуникационных отношений в кризисной ситуации, стратегиях кризисного менеджмента.
Сотрудники Министерства образования объявили результаты мониторинга веб страниц высших учебных заведений, и довели до внимания участников об использовании новых инструментов в совершенствовании этих сайтов. Они также выступили с презентацией на тему технологии PR в социальных медиа.
На конференции выступили директор Отдела прессы и информации Бакинского государственного университета Парвана Ибрагимова, директор Департамента маркетинга и коммуникации Расим Шарифов, которые отметили, что поделившись опытом работы, создать отношения высших учебных заведений и медиа.
На конференции в связи улучшением диалогов медиа и образования прошли обсуждения. Были выдвинуты предложения и рекомендации в связи с разработкой платформы по правилам социального поведения, построения единой сети пресс-служб высших учебных заведений, создания в университетах студенческих центров и с другими вопросами.
Следует отметить, что тренинг-конференция является  пятой по счету конференцией, проведенной Министерством образования в рамках «Диалог медиа и образования».