Rus dili kafedrasında Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyi qeyd edilib
Dekabrın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Rus dili kafedrasında xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan ədəbi-bədii gecə keçirilib.
Rus dili kafedrasının müdiri Gülnarə Rzayeva görkəmli şair, ictimai xadim, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin həyat və yaradıcılığından danışıb. Şairin geniş və səmərəli bədii yaradıcılıq  yolu, elmi, pedaqoji fəaliyyəti, fəal vətəndaşlıq mövqeyinin müasir Azərbaycan ziyalılığının salnaməsinə ən qiymətli və yaddaqalan səhifələr yazdığını bildirib.
Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsinin dekanı Mənsur Bərxudarov, Biznes inzibatçılığı fakültəsinin dekanı Zülfüqar İbrahimli xalq şairinin poetik-fəlsəfi məzmunlu yaradıcılığı milli poeziyada vətəndaşlıq ruhunun qüvvətlənməsində və ədəbi-ictimai fikrin istiqlal ideyaları ilə zənginləşməsində böyük rol oynadığını qeyd ediblər. Bildiriblər ki, xalq şairi yaradıcılığı boyu özünü bütöv və böyük Azərbaycanın milli şairi kimi dərk edib və bu missiyanın daşıyıcısı olması ilə qürur duyub.
Rus dili kafedrasının baş müəllimi Könül İsmayılova bildirib ki, Bəxtiyar Vahabzadə çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına mühüm töhfələr verib, çağdaş milli şeirimizin klassiki zirvəsinə yüksəlib.
Tədbirdə Bəxtiyar Vahabzadənin həyat və yardıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib, şairin öz ifasında şerləri səsləndirilib. Eyni zamanda Kommersiyanın fakültəsinin tələbələri şairin şeir və poemalarından parçalar səsləndiriblər.

На кафедре Русского языка отметили 90-летие Бахтияра Вагабзаде
3 декабря на кафедре русского языка Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) был проведен литературно-художественный вечер, посвященный 90-летию народного поэта Азербайджана Бахтияра Вагабзаде.
Заведующая кафедрой Русского языка Гюльнара  Рзаева рассказала о жизни и творчестве выдающегося поэта, общественного деятеля,  академика Бахтияра Вагабзаде. Проинформировала о его большом и плодотворном творческом пути, о его научной и педагогической деятельности, об активной гражданской позиции, о бесценных и незабываемых страницах, вписанных им в летопись азербайджанской интеллигенции.
Декан факультета Международные экономические отношения Мансур Бархударов, а также декан факультета Администрация бизнеса Зульфугар Ибрагимли отметили большую роль поэтически-философского творчества поэта в укреплении патриотического духа национальной поэзии, а также в обогащении литературно-общественной мысли свободолюбивыми идеями. Подчеркнули, что народный поэт на протяжении всего своего творчества проявил себя как великий поэт и гордился тем, что достойно нес эту почетную миссию.
Старший преподаватель кафедры Русского языка Кёнуль Исмайлова отметила, что Бахтияр  Вагабзаде своим многогранным творчеством внес большой  вклад в развитие азербайджанской литературы, поднял поэзию чахдаша  на классическую вершину.
На мероприятии был продемонстрирован отражающий жизнь и творчество Бахтияра Вагабзаде  видеоролик, в котором прозвучали стихи в собственном исполнении поэта. В то же время студенты Коммерческого факультета прочитали отрывки из стихов и поэм поэта.