Rus dili kafedrasında Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyi qeyd edilib
Dekabrın 3-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Rus dili kafedrasında xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan ədəbi-bədii gecə keçirilib.
Rus dili kafedrasının müdiri Gülnarə Rzayeva görkəmli şair, ictimai xadim, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin həyat və yaradıcılığından danışıb. Şairin geniş və səmərəli bədii yaradıcılıq  yolu, elmi, pedaqoji fəaliyyəti, fəal vətəndaşlıq mövqeyinin müasir Azərbaycan ziyalılığının salnaməsinə ən qiymətli və yaddaqalan səhifələr yazdığını bildirib.
Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsinin dekanı Mənsur Bərxudarov, Biznes inzibatçılığı fakültəsinin dekanı Zülfüqar İbrahimli xalq şairinin poetik-fəlsəfi məzmunlu yaradıcılığı milli poeziyada vətəndaşlıq ruhunun qüvvətlənməsində və ədəbi-ictimai fikrin istiqlal ideyaları ilə zənginləşməsində böyük rol oynadığını qeyd ediblər. Bildiriblər ki, xalq şairi yaradıcılığı boyu özünü bütöv və böyük Azərbaycanın milli şairi kimi dərk edib və bu missiyanın daşıyıcısı olması ilə qürur duyub.
Rus dili kafedrasının baş müəllimi Könül İsmayılova bildirib ki, Bəxtiyar Vahabzadə çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına mühüm töhfələr verib, çağdaş milli şeirimizin klassiki zirvəsinə yüksəlib.
Tədbirdə Bəxtiyar Vahabzadənin həyat və yardıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib, şairin öz ifasında şerləri səsləndirilib. Eyni zamanda Kommersiyanın fakültəsinin tələbələri şairin şeir və poemalarından parçalar səsləndiriblər.

Bakhtiyar Bahabzade’s 90th Jubilee was marked by the Department of “The Russian Language”
On December 3 a literary and artistic event was marked to the People’s Poet Bakhtiyar Vahabzade’s 90th Jubilee by the Department “the Russian Language” of Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Head of the Department “The Russian Language” Gulnare Rzayeva spoke about the outstanding poet, public figure and academician Bakhtiyar Vahabzade’s life and activity. She said the Poet’s extensive and effective way of artistic creativity, scientific, educational activity wrote the most valuable and unforgettable pages in the history of the Azerbaijani intelligentsia of active citizenship position. Dean of the Faculty International Economic Relations Masur Barkhudarov, Dean of the Faculty of Business Administration Zulfugar Ibrahimli highlighted the poet’s creativity of poetic and philosophical content played an important role in strengthening civic spirit of national poetry and enriching of public opinion with literacy ideas of independence. They stressed that the people’s poet had realized himself the entire and great Azerbaijan’s national poet and was proud of carrying this mission.
A senior teaching staff member of the Department “The Russian Language” Konul Ismayilova pointed that Bakhtiyar Bahabzade made important contributions to the development of Azerbaijani literature with his multifaceted creativity and had reached the top of modern classic of national poetry.
A video reflecting Bakhtiyar Vahabzade’s life and activity was featured during the event; poems in his own performance were also featured. Students of the Faculty of Commerce have sounded extracts of poems by the poet as well.