Rusiya səfiri: İnanıram ki, UNEC məzunları Azərbaycan-Rusiya iqtisadi əlaqələrinə töhfələr verəcək
Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Nikolayeviç Boçarnikov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə səfirə universitet barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, UNEC regionun 4 dildə ali təhsil verən və Rusiya Federasiyasında filialı olan yeganə universitetidir. UNEC-də rus dilində tədrisə böyük önəm verildiyini diqqətə çatdıran rektor Rus İqtisad Məktəbinin (RİM) fəaliyyətindən söz açıb, fakültədə 9 ixtisas üzrə iqtisadyönümlü  tədris həyata keçirildiyini qeyd edib. UNEC-in Avropanın nüfuzlu universitetləri ilə magistratura və bakalavr pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarından və əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açan Ə.Muradov, Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə də bu istiqamətdə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. UNEC-in Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti (MDHİU) arasında inklüziv ali təhsildə bakalavr pilləsi üzrə ikili diplom razılaşması əldə edildiyini, Plexanov adına Rusiya İqtisad Universiteti və “Ali İqtisad Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti ilə əməkdaşlıq proqramlarının həyata keçirildiyini vurğulayıb.
M.Boçarnikov Azərbaycanda rus dilinə olan marağı hər iki ölkənin dostluq münasibətlərinin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirib. Azərbaycanda rusdilli təhsilin davam etdirilməsi məqsədi ilə hər iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlğın qurulması və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcəyini deyib.
Görüşdə Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə birgə elmi jurnalların dərc olunması, yay məktəbinin təşkili, müəllim-tələbə mübadiləsinin reallaşdırılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra rusiyalı diplomat Rus İqtisad Məktəbinin professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə görüşüb.
UNEC-də RİM-nin yaradılmasını mühüm hadisə adlandıran səfir, fakültənin məzunlarının öz bilik və bacarıqları ilə Rusiya və Azərbaycanın iqtisadi əlaqələrinin inkişafına  böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir müəllim və tələbələrin Rusiya universitetləri ilə əməkdaşlıq məsələləri, birgə elmi tədqiqatların aparılması, Xəzəryanı dövlətlərlə beyin mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən Rusiya-Azərbaycan münasibətləri, iqtisadi əlaqələrin inkişafı və digər məsələlərlə bağlı suallarını cavablandırıb.
Hər iki dövlət arasındakı münasibətlərin qonşuluq əlaqələrindən strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qədər yüksəldiyinə diqqət çəkən diplomat, Rusiya ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər bütün istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyini bildirib. M.Boçarnikov Rusiya ilə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın qurulması istiqamətində təkliflərlərin hazırlanaraq səfirliyə təqdim edilməsini tövsiyə edib.

Посол России: Верю, что выпускники UNEC внесут вклад в азербайджано-российские экономические отношения
06 МАРТА 2019 | VIEWS:
Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Азербайджане Михаил Николаевич Бочарников посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
На встрече ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов дал послу подробную информацию об университете. Было отмечено, что UNEC единственный университет, дающий высшее образование на 4 языках, и имеющий филиал в Российской Федерации. Обратив внимание на то, что в UNEC большое значение придается обучению на русском языке, ректор рассказал о деятельности Русской экономической школы (РЭШ), отметил, что на факультете осуществляется обучение экономического профиля по 9 специальностям. Говоря о программах двойного диплома ступени магистратуры и бакалавра и  отношений сотрудничества UNEC с престижными университетами Европы, А.Мурадов отметил, что заинтересован в сотрудничестве в этом направлении с высшими учебными заведениями России. Он подчеркнул о достижении соглашения двойного диплома ступени бакалавра в инклюзивном высшем образовании между UNEC и Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом (МГГЭУ), осуществлении программы сотрудничества с Российским экономическим университетом имени Плеханова и Национально-исследовательским университетом «Высшая школа экономики».
Интерес в Азербайджане к русскому языку М.Бочарников оценил как образцовый пример дружественных отношений обоих стран. Он отметил, что с целью продолжения русскоязычного образования в Азербайджане окажет поддержку в создании и расширении сотрудничества между высшими учебными заведениями обоих стран.
На встрече состоялся обмен мнениями в направлении издания научных журналов, организации летних школ, реализации обмена преподавателями и студентами с высшими учебными заведениями России.
Затем российский посол встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами Русской экономической школы.
Назвав важным событием создание в UNEC РЭШ, посол выразил уверенность, что выпускники факультета своими знаниями и способностями внесут большой вклад в развитие экономических отношений России и Азербайджана.
Посол ответил на вопросы преподавателей и студентов в связи с сотрудничеством с университетами России, проведением совместных научных исследований, созданием центров мозга с Прикаспийскими государствами, в том числе российско-азербайджанскими отношениями, развитием экономических отношений и с другими вопросами.
Обратив внимание на углубление отношений соседства обоих государств до уровня стратегического партнерства, дипломат отметил, что двусторонние отношения между Россией и Азербайджаном успешно развиваются во всех направлениях. М.Бочарников посоветовал подготовить предложения в направлении создания отношений с Россией в сфере науки и образования и представить в посольство.