Rusiya səfiri: İnanıram ki, UNEC məzunları Azərbaycan-Rusiya iqtisadi əlaqələrinə töhfələr verəcək
Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Nikolayeviç Boçarnikov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə səfirə universitet barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, UNEC regionun 4 dildə ali təhsil verən və Rusiya Federasiyasında filialı olan yeganə universitetidir. UNEC-də rus dilində tədrisə böyük önəm verildiyini diqqətə çatdıran rektor Rus İqtisad Məktəbinin (RİM) fəaliyyətindən söz açıb, fakültədə 9 ixtisas üzrə iqtisadyönümlü  tədris həyata keçirildiyini qeyd edib. UNEC-in Avropanın nüfuzlu universitetləri ilə magistratura və bakalavr pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarından və əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açan Ə.Muradov, Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə də bu istiqamətdə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. UNEC-in Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti (MDHİU) arasında inklüziv ali təhsildə bakalavr pilləsi üzrə ikili diplom razılaşması əldə edildiyini, Plexanov adına Rusiya İqtisad Universiteti və “Ali İqtisad Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti ilə əməkdaşlıq proqramlarının həyata keçirildiyini vurğulayıb.
M.Boçarnikov Azərbaycanda rus dilinə olan marağı hər iki ölkənin dostluq münasibətlərinin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirib. Azərbaycanda rusdilli təhsilin davam etdirilməsi məqsədi ilə hər iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlğın qurulması və genişləndirilməsinə dəstək göstərəcəyini deyib.
Görüşdə Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə birgə elmi jurnalların dərc olunması, yay məktəbinin təşkili, müəllim-tələbə mübadiləsinin reallaşdırılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra rusiyalı diplomat Rus İqtisad Məktəbinin professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə görüşüb.
UNEC-də RİM-nin yaradılmasını mühüm hadisə adlandıran səfir, fakültənin məzunlarının öz bilik və bacarıqları ilə Rusiya və Azərbaycanın iqtisadi əlaqələrinin inkişafına  böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir müəllim və tələbələrin Rusiya universitetləri ilə əməkdaşlıq məsələləri, birgə elmi tədqiqatların aparılması, Xəzəryanı dövlətlərlə beyin mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən Rusiya-Azərbaycan münasibətləri, iqtisadi əlaqələrin inkişafı və digər məsələlərlə bağlı suallarını cavablandırıb.
Hər iki dövlət arasındakı münasibətlərin qonşuluq əlaqələrindən strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qədər yüksəldiyinə diqqət çəkən diplomat, Rusiya ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər bütün istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyini bildirib. M.Boçarnikov Rusiya ilə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın qurulması istiqamətində təkliflərlərin hazırlanaraq səfirliyə təqdim edilməsini tövsiyə edib.

Ambassador of Russia: I believe that the graduates of UNEC will contribute to the Azerbaijani-Russian economic relations
06 MARCH 2019 | VIEWS:
Ambassador extraordinary and plenipotentiary of Russia to Azerbaijan  Mikhail Nikolayevich Bocharnikov  visited Azerbaijan State  University  of  Economics (UNEC).
During the meeting with UNEC rector, professor Adalat Muradov, the ambassador was informed about the university. It was noted that UNEC is the only university providing higher education in 4 languages in the region and having a branch in the Russian Federation. Stating the importance of giving education in Russian  in UNEC, the rector spoke about the activity of Russian Economic School (RIM) and noted that economic-oriented teaching is being carried out on 9 specialities. Speaking about cooperation and bilateral diplomacy programs on masters and bachelor degree with prestigious  universities of  Europe, A.Muradov said that he was interested in expanding ties with Russian higher education institutions in this direction, too.  He said bilateral diplomacy agreement in inclusive education was reached between UNEC and Moscow State Humanitarian Economic University (MSHEU). The rector also emphasized that cooperation programs have been implemented between Russian University of Economics named after Plekhanov and “Higher Economic School” National Research University.
M.Bocharnikov assessed the interest to the Russian language in Azerbaijan as a vivid example of friendly relations between the two countries. He said he would support the establishment and expansion of cooperation between higher education institutions of both countries in order to continue education in Russian in Azerbaijan.
During the meeting, the sides exchanged opinions on the issues of publishing scientific journals, organizing summer school, conducting exchange of teachers and students jointly with Russian higher educational institutions. Then the Russian diplomat met with professor-teacher staff and students of   Russian Economic School. Calling the establishment of RES in UNEC as an important event, the ambassador expressed his confidence that graduates of the faculty would make a great contribution to the development of economic relations between Russia and Azerbaijan with their knowledge and skills.
The ambassador answered the questions of teachers and students about cooperation with Russian universities, joint scientific researches, establishment of think tanks with the Caspian states, including Russian-Azerbaijani relations, development of economic relations and other issues.
Pointing out that the relations between the two countries have increased from the neighborly relations to the level of strategic partnership, the diplomat said that the bilateral relations between Russia and Azerbaijan are successfully developing in all directions.
M.Bocharnikov has recommended  the proposals being prepared for the establishment of cooperation with Russia in the field of science and education and submitted to the embassy.