“Bax, İstifadə et, Yarat!”
Azərbaycan Respublikasının “Açıq Hökumət Məlumatları” (data.gov.az) portalındakı məlumatlar əsasında yeni mobil tətbiqlərin hazırlanması, Açıq Hökumət Məlumatlarından rahat istifadə, sosial yönümlü və innovativ ideyaların dəstəklənməsi və startap layihələrinin təşviq edilməsidir.
Müsabiqənin şərtləri:
Müsabiqədə fərdi və ya komanda şəklində iştirak etmək olar. (Komanda üzvlərinin sayı 5 nəfərdən artıq ola bilməz)
– Tətbiq hazırlayarkən Azərbaycan Respublikasının “Açıq Hökumət Məlumatları” portalındakı (data.gov.az) məlumatların ən azı birindən istifadə edilməlidir.
– Təqdim edilən materiallar fiziki və hüquqi şəxslərin əqli mülkiyyət hüquqlarını pozmamalıdır.
Müsabiqədə qiymətləndirmə meyarları:
N Meyar Bal Əmsal
1 Sosial əhəmiyyət (S) 0-10 3
2 Funksionallıq (F) 0-10 2
3 Tamlıq (T) 0-10 2
4 Dizayn (D) 0-10 2
5 Məzmun (M) 0-10 2
Yekun bal = 3xS + 2xF + 2xT + 2xD + 2xM
Yekun ballar eyni olduqda qiymətləndirmə daha üstün meyar üzrə müqayisə ediləcək (meyarlar cədvəldə üstünlüyünə görə sıralanıb) və üstünlük həmin meyar üzrə daha çox bal toplayana veriləcək.
1-ci yer – 2000 AZN
2-ci yer – 1500 AZN
3-cü yer – 1000 AZN
– İştirakçı tələbələr “Microsoft BizSpark” layihəsi çərçivəsində “Microsoft”un masaüstü proqramlarını, server həllərini və Bulud imkanlarını əldə edəcəklər.
– Yüksək Texnologiyalar Parkı üçün maraqlı olan 2 layihənin müəlliflərinə 6 ay ərzində inkubasiya mərkəzində ödənişsiz ofisdən istifadə imkanı yaradılacaq;
– Tələblərə uyğun mobil əlavə təqdim edən hər bir iştirakçıya “Elektron imza” sertifikatı təqdim ediləcək.
DİQQƏT!
“Bax, İstifadə et, Yarat!” müsabiqəsində iştirak etmək istəyənlər 13.11.2017-ci il tarixindən başlayaraq data.gov.az portalındakı “Müsabiqələr” menyusuna keçid edərək uyğun bölmədə qeydiyyatdan keçməli və 25.11.2017-ci il saat 23:59-a qədər hazırladığı materialları (tətbiqin qaynaq kodu, işlək tətbiq və tətbiqin təqdimatı olan fayllar) təşkilat komitəsinə portal üzərindən göndərməlidirlər.
26.11.2017-ci il tarixində iştirakçılar münsiflər heyəti qarşısında müsabiqə üçün hazırladıqları mobil əlavənin təqdimatını etməlidir.
Nəticələrin açıqlanması və qaliblərin mükafatlandırılması “Bakutel 2017” sərgi çərçivəsində baş tutacaq.

Конкурс стартапа: «Смотри, используй, создай!»
Информационно-вычислительный центр Министерства транспорта, связи и высоких  технологий, используя Открытые правительственные данные,
ОБЪЯВЛЯЕТ
конкурс подготовки мобильных применений «Смотри, используй, создай!»
Цель конкурса:
На основе данных портала «Открытые правительственные данные» Азербайджанской Республики (data.gov.az)  подготовка новых мобильных применений, свободное использование Открытых правительственных данных, поддержка социально направленных и инновационных идей и поощрение проектов стартапа.
Условия конкурса:
— В конкурсе можно участвовать индивидуально или в форме команды. (Члены команды не должны составлять  больше 5 человек).
– При подготовке применения необходимо использовать  хотя бы одно из данных портала «Открытые правительственные данные»  (data.gov.az).
– Представленные материалы не должны нарушать права интеллектуальной собственности физических и юридических лиц.
Критерии оценки конкурса:
N Критерий Балл Коэффициент
1 Социальное значение (S) 0-10        3
2 Функциональность (F) 0-10        2
3 Завершенность (T) 0-10        2
4 Дизайн(D) 0-10        2
5 Содержание (M) 0-10        2
Итоговый балл = 3xS + 2xF + 2xT + 2xD + 2xM
При одинаковых  итоговых баллах оценка будет  сравниваться по наиболее высоким критериям (критерии в таблице расположены по преимуществу) и преимущество отдаваться набравшему наивысший балл по данному преимуществу.
Премиальный фонд конкурса:
— 1-е место – 2000 AZN
– 2-е место – 1500 AZN
– 3-е  место – 1000 AZN
– Студенты-участники в рамках проекта  “Microsoft BizSpark” получат настольные программы, серверные решения и возможности Bulud “Microsoft”.
– Авторам 2-х проектов, интересных для Парка высоких технологий,  будет создана возможность бесплатного пользования офиса в инкубационном центре в течение 6 месяцев;
– Каждому студенту, представившему мобильное приложение, соответствующее требованиям, будет вручен сертификат «Электронной подписи».
ВНИМАНИЕ!
Желающие участвовать  в конкурсе  «Смотри, используй, создай!», начиная с 13.11.2017 года,  сделав переход   в  меню  «Конкурсы»  в портале  data.gov.az,  должны пройти регистрацию в соответствующем отделе и до  23:59 часов  25.11.2017 года   через портал  отправить  материалы (файлы по коду источника применения, рабочее применение и презентация применения) в оргкомитет.
26.11.2017 года участники перед членами жюри должны осуществить презентацию мобильного приложения, подготовленного для конкурса.