Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvləri UNEC-də distant dərsləri izləyiblər
Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti UNEC-də distant dərsləri izləyiblər.
Millət vəkili Etibar Əliyev, İctimai Şuranın sədr müavini Nadir İsrafilov, şuranın katibi, Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədri İlqar Orucov, professor Hikmət Əlizadə və Mayis Əliyevin təmsil olunduğu nümayəndə heyəti öncə UNEC Eksterndə tibbi-profilaktik müayinədən keçiblər.
Sonra UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov İctimai Şuranın üzvlərini distant dərslərin keçirildiyi auditoriyalarla tanış edib. Qonaqlara UNEC Ekstern barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, mərkəz 14 nəfərlik heyətlə 20 min tələbəyə distant təhsil vermək imkanına malikdir. Martın 12-dən start verilən distant dərslərdə gün ərzində 9200 tələbəyə azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində dərslər tədris olunur. Şura üzvləri dərsləri canlı olaraq izləyiblər. Distant tədrisin beynəlxalq standartların tələblərinə cavab verdiyindən məmnunluqlarını ifadə edən şura üzvləri, tələbə-müəllim arasında interaktiv dərs mühitinin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayıblar.
Şura üzvləri inzibati otaqlara baxış keçiriblər. Müəllimlərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili, texniki dəstək, eləcə də digər otaqlarla tanış olublar.
Sonda Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvləri universitetdə tətbiq olunan distant tədrisi alqışlayaraq, bunu Azərbaycan ali təhsilində mütərəqqi bir yenilik kimi qiymətləndiriblər.

Делегация в составе членов Общественного совета при Министерстве образования наблюдали за дистанционными занятиями в UNEC.
Делегация, представленная депутатом Этибаром Алиевым, заместителем председателя Общественного совета Надиром Исрафиловым, секретарем совета, председателем Азербайджанского общества молодых ученых, аспирантов и магистров Ильгаром Оруджовым, профессором Хикметом Ализаде и Маисом Алиевым вначале прошли медико-профилактическое обследование в UNEC Ekstern.
Затем ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов ознакомил членов Общественного совета с аудиториями, в которых проводятся дистанционные занятия. Гостям была дана подробная информация о UNEC Ekstern. Было отмечено, что центр в составе 14 человек имеет возможность для предоставления дистанционного обучения 20 тысячам студентов. На дистанционных занятиях, которым дан старт с 12 марта, в течение дня 9200 студентам проводятся занятия на азербайджанском, русском, английском и турецком языках. Члены совета наблюдали за занятиями в прямом эфире. Члены совета выразив удовлетворение по поводу дистанционных занятий, отвечающих международным стандартам, подчеркнули высокий уровень интерактивной обстановки между преподавателем и студентом.
Члены совета осмотрели административные комнаты. Также ознакомились с комнатами, в которых преподаватели могут провести досуг, техническую поддержку, а также с другими комнатами.
В конце члены Общественного совета при Министерстве образования приветствовали применяемое в университете дистанционное обучение, оценив это как прогрессивное новшество в высшем образовании Азербайджана.