UNEC alimi ilə görüş keçirilib
UNEC-in Biznes və menecment fakültəsində “Riyaziyyat” kafedrasının dosenti, universitetin Fəxri professoru Mustafa Qarayevin təqaüdə çıxmağı ilə bağlı görüş keçirilb.
Görüşdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovun Mustafa Qarayevə ünvanladığı məktub səsləndirilib. Məktubda bildirilib ki, ömrünün böyük hissəsini universitetdə kadr hazırlığına həsr edən riyaziyyatçı-alim pedaqoji fəaliyyəti ilə yanaşı, riyaziyyat elminin inkişafına öz töhfələrini verib. Onun iştirakı ilə hazırlanan “Xətti cəbr və riyazi analiz”, “Ehtimal nəzəriyyəsi və riyazi statistika” dərslikləri iqtisadçı tələbələrə riyaziyyatın tədrisində xüsusi rol oynayıb. Alimin elmi məqalələri dünyanın bir çox nüfuzlu jurnallarında çap olunub və məşhur kitabxanaların kataloqlarına daxil edilib.
Fakültə dekanı, dosent Mirağa Əhmədov alimin pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. Bildirib  ki, M.Qarayevin pedaqoji fəaliyyəti dövlət tərəfində də yüksək qiymətləndirilib. Alim 2005-ci ildə Respublika Prezidentinin  Sərəncamı ilə “Əməkdar Müəllim” Fəxri adına layiq görülüb,eyni zamanda “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı, “Universitetin Qızıl  Yubiley” medalı və Fəxri fərmanlarla  təltif  edilib.
Görüşdə “Riyaziyyat” kafedrasının məsləhətçi professoru Məmməd Məmmədov Mustafa müəllimlə bağlı xatirələrini bölüşüb. “Riyaziyyat” kafedrasının müdiri, professor Natiq Əhmədov, “Marketinq”  kafedrasının müdiri, professor Telman İmanov və tələbələrialim haqqında xoş sözlər söyləyiblər, ona uzun ömür, cansağlığı arzulayıblar.
Çıxışlardan sonra alimin ömür yoluna həsr olunan şeirlər səsləndirilib.
Mustafa Qarayev göstərilən diqqət və qayğıya görə universitet rəhbərliyinə, onunla çiyin-çiyinə çalışan professor-müəllim heyətinə, tələbələrinə minnətdarlığını bildirib.

Состоялась встреча с ученым UNEC
На факультете Бизнеса и менеджмента UNEC в связи с уходом на пенсию доцента кафедры «Математика», Почетного профессора университета Мустафы Гараева состоялась встреча.
На встрече было оглашено письмо ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова, адресованное Мустафе Гараеву. В письме отмечалось, что ученый-математик, посвятивший большую часть своей жизни подготовке кадров в университете, наряду с педагогической деятельностью внес вклад в развитие науки математики. Разработанные с его участием учебники «Линейная алгебра и математический анализ», «Теория вероятности и математическая статистика» сыграли важную роль в обучении студентов-экономистов математике.  Научные труды ученого опубликованы во многих мировых престижных журналах и включены в каталог известных библиотек.
Декан факультета, доцент Мирага Ахмедов рассказал о педагогической деятельности ученого. Он отметил, что педагогическая деятельность М.Гараева высоко оценена государством. В 2005 году ученый по Указу Президента Азербайджанской Республики был удостоен почетного звания «Заслуженный учитель», в то же время нагрудным знаком «Передовой работник образования», медалью «Золотой юбилей университета» и Почетными грамотами.
На встрече профессор-консультант кафедры «Математика» Мамед Мамедов поделился воспоминаниями о Мустафа муаллиме. Заведующий кафедрой «Математика», профессор Натик Ахмедов, заведующий кафедрой «Маркетинг», профессор  Тельман Иманов  и студенты высказали много приятных слов в адрес ученого, пожелали ему долгих лет жизни и здоровья.
После выступлений прозвучали стихи, посвященные жизненному пути ученого.
Мустафа Гараев выразил глубокую благодарность руководству университета, профессорско-преподавательскому составу и студентам за оказанное внимание и заботу.