UNEC alimlərinin layihəsi qrant müsabiqəsinin qalibi olub
Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun elan etdiyi 5-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olan layihə bank kredit qərarlarının qəbul edilməsində ekspert sisteminin işlənilməsi və tətbiqini nəzərdə tutur. Layihənin rəhbəri UNEC-in “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının, dosenti Vaqif İbrahimov, koordinatoru isə Texnologiya Transfer Mərkəzinin direktoru, dosent Aydın Hüseynovdur.
Layihənin məqsədi intellektual ekspert sistemini tətbiq etməklə maliyyə təşkilatlarının kredit əməliyyatlarında dəqiqiliyini artırmaq, operativliyi təmin etmək və ümumiyyətlə insan faktorunu minimuma endirməkdir.
Layihəyə əsasən, kredit mütəxəssisinin proqram sistemi ilə əvəzlənməsi kredit əməliyyatlarının distant icrası üçün imkanlar yaradır. Layihədə 3 növ kredit müraçiəti əsas götürüləcək: fiziki şəxslər üçün ipoteka kreditləri, şirkətlərə verilən biznes kreditləri və aqrar sahəyə ayrılan kreditlər.
Proqramın ekspert sistemi müştərilərə şəxsi məlumat və tələblərini ətraflı yerləşdirmək imkanı ilə yanaşı, onların şəxsi məlumatlarını vahid bazada toplayacaq, müraciətləri dəyərləndirərək müvafiq qəbul edəcək. Sistemin köməyilə müştərinin kredit qaytarma qabiliyyətini də qiymətləndirmək mümkün olacaq. Sistemin daha bir üstünlüyü isə kredit mütəxəssisinə kredit riskinin qiymətləndirilməsi və başa çatdırılmasında yardım etmək funksiyasıdır.

The project of UNEC scientists became the winner of grant competition
The winner project of the 5-th grant competition, announced by the State Fund for Information Technology Development under the Ministry of Transport, the Ministry of Communications and High Technologies of the Azerbaijan Republic envisages the development and application of the expert system for making loan decisions. The head of the project is the associated professor of the “Information Economy and Technologies” chair at UNEC Vagif Ibrahimov, and the coordinator is the director of the Technology Transfer Center, the associated professor Aydın Huseynov.
The objective of the project is to increase the accuracy in credit operations of the financial institutions, to ensure the efficiency and to minimize the overall human factor in general by applying intellectual expert system.
According to the project, the replacement of the credit specialist with the software system creates an opportunities for the remote operations of credit operations. The project will be based on three types of loan applications: the mortgages for individuals, business loans given to companies and   the loans allocated for agrarian sector.
The expert system of the software will provide the customers with the opportunity to place their personal information and the requirements in a single database, evaluating the applications and accepting them properly, as well. With the help of the system it will also be possible to estimate the creditability of the customer. Another advantage of the system is the function to assist the credit specialist in assessing and completing the credit risk.