UNEC alimlərinin layihəsi qrant müsabiqəsinin qalibi olub
Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun elan etdiyi 5-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olan layihə bank kredit qərarlarının qəbul edilməsində ekspert sisteminin işlənilməsi və tətbiqini nəzərdə tutur. Layihənin rəhbəri UNEC-in “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının, dosenti Vaqif İbrahimov, koordinatoru isə Texnologiya Transfer Mərkəzinin direktoru, dosent Aydın Hüseynovdur.
Layihənin məqsədi intellektual ekspert sistemini tətbiq etməklə maliyyə təşkilatlarının kredit əməliyyatlarında dəqiqiliyini artırmaq, operativliyi təmin etmək və ümumiyyətlə insan faktorunu minimuma endirməkdir.
Layihəyə əsasən, kredit mütəxəssisinin proqram sistemi ilə əvəzlənməsi kredit əməliyyatlarının distant icrası üçün imkanlar yaradır. Layihədə 3 növ kredit müraçiəti əsas götürüləcək: fiziki şəxslər üçün ipoteka kreditləri, şirkətlərə verilən biznes kreditləri və aqrar sahəyə ayrılan kreditlər.
Proqramın ekspert sistemi müştərilərə şəxsi məlumat və tələblərini ətraflı yerləşdirmək imkanı ilə yanaşı, onların şəxsi məlumatlarını vahid bazada toplayacaq, müraciətləri dəyərləndirərək müvafiq qəbul edəcək. Sistemin köməyilə müştərinin kredit qaytarma qabiliyyətini də qiymətləndirmək mümkün olacaq. Sistemin daha bir üstünlüyü isə kredit mütəxəssisinə kredit riskinin qiymətləndirilməsi və başa çatdırılmasında yardım etmək funksiyasıdır.

Проект ученых UNEC победитель грант конкурса
Проект, победитель 5-го грант конкурса, объявленного Государственным фондом технологического развития в подчинении Министерства транспорта, связи и высоких технологий, предусматривает разработку и применение экспертной системы в приеме банковских и кредитных решений. Руководителем проекта является доцент кафедры «Информационная экономика и технологии» Вагиф Ибрагимов, а координатором директор Центра технологического трансфера, доцент Айдын Гусейнов.
Целью проекта является с применением интеллектуальной экспертной системы повысить точность в кредитных операциях финансовых организаций, обеспечить оперативность и в целом свести до минимума человеческий фактор.
В соответствии с проектом замена специалиста по кредиту программной системой создает возможности дистанционного выполнения операций. В проекте за основу будут взяты 3 вида кредита:  для физических  лиц ипотечные кредиты, бизнес кредиты для компании и кредиты, выделенные для аграрной сферы.
Экспертная система программы наряду с возможностью размещения личной информации и потребностей, собрав их личные данные в единой базе и оценив обращения,  примет соответствующее решение. С помощью системы можно будет оценить способность клиента вернуть кредит.  Еще одним преимуществом системы является функция оказания помощи специалисту по кредитам в оценке и завершении кредитного риска.