UNEC Biznes Məktəbi ACCA akkredi­ta­si­yasını qazanıb
ACCREDITED PROGRAMMEAzərbaycan Dövlət İqti­sad Universite­ti­nin UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramı­ ACCA akkredi­tasi­ya­sı qazanıb.
İlk dəfə UNEC Biznes Məktəbinin MBA Proqramının “Müha­si­­bat uçotu” ixtisaslaşması 2018-ci il yanvarın 1-dən 2022-ci il dekabrın 31-dək 5 illik müddətə ACCA təşkilatında mühasibat və audit ixtisaslaşması üzrə peşəkar səviyyəli akkreditasiya edilib. Bununla da UNEC Biznes Məktəbinin məzunları Beynəl­xalq Mühasib­lər Assosiasi­ya­sı­nın (IFAC) üzvü olan ACCA (Diplomlu və Serti­fikatlı Mü­ha­sib­lər Assosiasiyası) təşkilatının kvali­fi­ka­siyası üzrə bütün funda­men­tal fənlər­dən azad edilib.
2017/18-ci tədris ilindən etibarən UNEC Biznes Məktəbini bitirən məzunları (“Mühasibat uçotu” ixtisas­laşması üzrə) ACCA akkreditasiyasının fundamental hissəsinin aşağıda qeyd edilən bütün fənlərin­dən azad olunurlar:
MBA in Accounting - Exemptions Certificate-1F1 –Biznesdə mühasib;
F2 – İdarəetmə uçotu;
F3 – Maliyyə uçotu;
F4 – Biznes hüququ;
F5 – Performansın idarəedilməsi;
F6 – Vergitutma;
F7 – Maliyyə hesabatı;
F8 – Audit;
F9 – Maliyyə menecmenti.
“Mühasibat uçotu” ixtisas­laşmasından başqa digər ixtisaslaşmalardan məzun olanlar isə ACCA təşki­latı­­nın F1-F4 imtahanlarından azad olunurlar.
Qeyd: ACCA akkreditasiyasının fundamental hissə­sinin fənlərin­dən azad olmaq və bu kvalifikasiyanı əldə etmək üçün əmək bazarında fəaliyyət göstərən bey­nəlxalq institutlarda və peşəkar təlim mərkəzlərində ən azı 2 il vaxt və kifayət qədər investisiya tələb edilir. UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramı ACCA ak­kre­­di­tasi­yasını əldə etməklə öz m­a­gistrlərinin əminliklə karyera qurmasına şərait yara­dır, onları əlavə vaxt itkisin­dən və xərclərdən azad edir.
ACCA kvalifikasiyası İngiltərədə yaradılıb. Bu kvalifikasi­ya­ maliyyə, uçot və audit sahələri üzrə beynəlxalq əmək bazarının tələblərini özündə əks etdirən peşəkar bilikləri, bacarıq və yenilikləri, o cümlədən işgüzar dəyər for­ma­laşadıran peşəkar kvalifikasiya hesab olunur.
ACCA təşkilatında akkreditə edilən UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramın­ın məzunlarını fərqləndirən ən əsas xüsusiyyət ondan ibarətdir ki, əmək bazarında uğurlu fəaliyyət göstərən rəqabət qabiliyyətli yerli və transmilli şirkətlər, maliyyə institutları, müstəqil audit firmaları və konsaltinq xidməti göstərən şirkətlər belə məzunlara qeyd-şərtsiz üstünlük verirlər.  ACCA sertifikatı peşə­kar dəyər­lərə, iş etikasına və idarəetməyə xüsusi önəm verən beynəlxalq səviy­yə­li kvalifikasiya statusuna malikdir.

Школа бизнеса UNEC получила аккредитацию ACCA
Программа МБА Школы бизнеса Азербайджанского государственного экономического университета UNEC получила программу аккредитации ACCA.
Впервые специализация «Бухгалтерского учета» Программы МБА Школы бизнеса UNEC профессионально аккредитована в организации ACCA сроком на 5 лет с 1 января 2018 года до 31 декабря 2022 года по специализации бухгалтерии и аудита. Так, выпускники Школы бизнеса освобождены от всех фундаментальных дисциплин организации ACCA (Ассоциация дипломированных и сертификационных бухгалтеров), являющейся членом Международной ассоциации бухгалтеров (IFAC).
С 2017/18 учебного года выпускники, окончившие Школу бизнеса UNEC (по специализации «Бухгалтерский учет»), освобождаются от всех указанных дисциплин фундаментальной части аккредитации ACCA:
MBA in Accounting - Exemptions Certificate-1
F1 – Бухгалтер в бизнесе;
F2 – Управленческий учет;
F3 – Финансовый учет;
F4 – Право бизнеса;
F5 – Управление перформансом;
F6 – Налогообложение;
F7 – Финансовый отчет;
F8 – Аудит;
F9 – Финансовый менеджмент.
Выпускники других специализаций помимо специализации «Бухгалтерский учет» освобождаются от экзаменов F1-F4 организации ACCA .
Примечание: Для того, чтобы освободиться от дисциплин фундаментальной части аккредитации ACCA и получить эту квалификацию требуется время не менее 2 лет в международных институтах и профессиональных учебных центрах, действующих на рынке труда и достаточный объем инвестиций. Программа МБА Школы бизнеса UNEC, получив аккредитацию ACCA, создает условия для
своих магистров в создании карьеры, освобождает их от потери дополнительного времени и расходов.
Квалификация ACCA создана в Англии. Эта квалификация считается профессиональной, формирующей профессиональные знания, способности, в том числе деловые качества, отражающие в себе требования международного рынка труда в сфере финансов, учета и аудита.
Главной особенностью, отличающей выпускников программы МБА Школы бизнеса UNEC, аккредитованных в организации ACCA, заключается в том, что на рынке труда осуществляющие успешную деятельность конкурентоспособные отечественные и транснациональные корпорации, финансовые институты, самостоятельные аудиторские фирмы и компании, оказывающие консалтинговые услуги безусловное предпочтение отдают этим выпускникам. Сертификат ACCA имеет статус квалификации международного уровня, которое придает важное значение профессиональным данным, этике работы и управлению.