UNEC Biznes Məktəbi ACCA akkredi­ta­si­yasını qazanıb
ACCREDITED PROGRAMMEAzərbaycan Dövlət İqti­sad Universite­ti­nin UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramı­ ACCA akkredi­tasi­ya­sı qazanıb.
İlk dəfə UNEC Biznes Məktəbinin MBA Proqramının “Müha­si­­bat uçotu” ixtisaslaşması 2018-ci il yanvarın 1-dən 2022-ci il dekabrın 31-dək 5 illik müddətə ACCA təşkilatında mühasibat və audit ixtisaslaşması üzrə peşəkar səviyyəli akkreditasiya edilib. Bununla da UNEC Biznes Məktəbinin məzunları Beynəl­xalq Mühasib­lər Assosiasi­ya­sı­nın (IFAC) üzvü olan ACCA (Diplomlu və Serti­fikatlı Mü­ha­sib­lər Assosiasiyası) təşkilatının kvali­fi­ka­siyası üzrə bütün funda­men­tal fənlər­dən azad edilib.
2017/18-ci tədris ilindən etibarən UNEC Biznes Məktəbini bitirən məzunları (“Mühasibat uçotu” ixtisas­laşması üzrə) ACCA akkreditasiyasının fundamental hissəsinin aşağıda qeyd edilən bütün fənlərin­dən azad olunurlar:
MBA in Accounting - Exemptions Certificate-1F1 –Biznesdə mühasib;
F2 – İdarəetmə uçotu;
F3 – Maliyyə uçotu;
F4 – Biznes hüququ;
F5 – Performansın idarəedilməsi;
F6 – Vergitutma;
F7 – Maliyyə hesabatı;
F8 – Audit;
F9 – Maliyyə menecmenti.
“Mühasibat uçotu” ixtisas­laşmasından başqa digər ixtisaslaşmalardan məzun olanlar isə ACCA təşki­latı­­nın F1-F4 imtahanlarından azad olunurlar.
Qeyd: ACCA akkreditasiyasının fundamental hissə­sinin fənlərin­dən azad olmaq və bu kvalifikasiyanı əldə etmək üçün əmək bazarında fəaliyyət göstərən bey­nəlxalq institutlarda və peşəkar təlim mərkəzlərində ən azı 2 il vaxt və kifayət qədər investisiya tələb edilir. UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramı ACCA ak­kre­­di­tasi­yasını əldə etməklə öz m­a­gistrlərinin əminliklə karyera qurmasına şərait yara­dır, onları əlavə vaxt itkisin­dən və xərclərdən azad edir.
ACCA kvalifikasiyası İngiltərədə yaradılıb. Bu kvalifikasi­ya­ maliyyə, uçot və audit sahələri üzrə beynəlxalq əmək bazarının tələblərini özündə əks etdirən peşəkar bilikləri, bacarıq və yenilikləri, o cümlədən işgüzar dəyər for­ma­laşadıran peşəkar kvalifikasiya hesab olunur.
ACCA təşkilatında akkreditə edilən UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramın­ın məzunlarını fərqləndirən ən əsas xüsusiyyət ondan ibarətdir ki, əmək bazarında uğurlu fəaliyyət göstərən rəqabət qabiliyyətli yerli və transmilli şirkətlər, maliyyə institutları, müstəqil audit firmaları və konsaltinq xidməti göstərən şirkətlər belə məzunlara qeyd-şərtsiz üstünlük verirlər.  ACCA sertifikatı peşə­kar dəyər­lərə, iş etikasına və idarəetməyə xüsusi önəm verən beynəlxalq səviy­yə­li kvalifikasiya statusuna malikdir.

UNEC Business School is an ACCA Accredited Program
MBA Program of UNEC Business School of Azerbaijan State University of Economics has been awarded ACCA Accreditation.
For the first time, the UNEC Business School’s MBA Program in “Accounting” has been professionally accredited for Accounting and Auditing by ACCA for 5 years from January 1, 2018 to December 31, 2022. Thus, the graduates of UNEC Business School have been released from all the fundamental disciplines on the qualification of ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) that is a member of International Federation of Accountants.
Starting from 2017/2018 academic year graduates of UNEC Business School majoring in “Accounting” are released from all the fundamental disciplines indicated below”:
MBA in Accounting - Exemptions Certificate-1
Fi- Accountant in Business;
F2- Management Accounting;
F3- Financial records;
F4- Business Law;
F5- Performance Management;
F6- Taxation;
F7- Financial statement;
F8- Audit;
F9- Financial Management.
Graduates majoring in other specialties except “Accounting” are released from the F1-F4 exams of ACCA.
Note: To be released from the fundamental disciplines of ACCA Accreditation and acquire this qualification at the international institutions and professional training centers that function in labor markets demand 2 year’s period and enough investment. UNEC provides its Masters with career opportunities and release them from additional waste of time and expenses by obtaining ACCA Accreditation.
The qualification ACCA was established in England. It is considered a professional qualification to form professional knowledge, skill and innovations, as well as business value reflecting the requirements of the international labor market in Finance, Accounting and Audit.
The main feature of the MBA program graduates of UNEC Business School, accredited by the ACCA, is that the competitive local and transnational corporations, financial institutions, independent audit firms and consulting companies that are successfully operating on the labor market give preference to the kind of graduates unconditionally. ACCA Certificate possesses a status of international qualification giving priority to professional values, business ethics and management.