UNEC-də “Avropa Birliyi Horizon-2020” proqramı çərçivəsində layihələr müzakirə edilib
Oktyabrın 27-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Biznes və menecment fakültəsində “Avropa Birliyi Horizon-2020” proqramı çərçivəsində “Biznes və menecment layihələrinə baxış” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Elmi seminarda Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyaları İnkişafı Dövlət Fondunun layihələrlə iş sektorunun aparıcı məsləhətçisi Anar Cəfərov, “Business Support Agency LLC”nin baş direktoru Anar Vəliyev, “Business Insight International Research Group” şirkətinin layihə meneceri Gulnar Həsənova, UNEC-in Texnologiya Transfer Mərkəzinin direktoru Aydın Hüseynov və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Fakültə dekanı dos. Mirağa Əhmədov bildirib ki, seminarda Horizon-2020 proqramına təqdim ediləcək layihələr barədə müzakirə aparılacaq: “Məqsəd UNEC-də elmi potensial və innovasiya fəaliyyətinin uğurlu inkişafının dayanıqlılığını, eyni zamanda, elm tutumlu texnologiyaları, müəssisələrdə istehsal artımı və innovasiya tətbiqini təmin etməkdir. Elmin maliyyələşdirilməsində dövlət büdcəsi resursları ilə yanaşı, digər mənbələrin cəlb olunması da alimləri stimullaşdıracaq”.
A.Vəliyev “Horizon-2020” proqramı haqqında ətraflı məlumat verib: “Maliyyəsi yeddi il ərzində təxminən 80 milyard avro olan “Horizon-2020” Avropa İttifaqının ən böyük tədqiqat və innovasiya proqramıdır. Proqram hamı üçün açıqdır və sadə struktura malikdir. Bu da onun üstünlüklərindən biridir”.
A.Cəfərov bu günlərdə UNEC-in müəllim və tələbələrinin layihəsinın Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyaları İnkişafı Dövlət Fondunun qrand müsabiqəsinin qalibi olduğunu bildirib: “Bu onu göstərir ki, UNEC-in kifayət qədər elmi potensialı var. Bu potensialdan istifadə edərək Avropa Birliyi Horizon-2020 proqramı çərçivəsində layihədə qazanmaq olar.
A.Hüseynov Texnologiya Transfer Mərkəzinin layihə təkliflərini qəbul etdiyini bildirib. Alimlərə koordinasiya və dəstək fəaliyyətləri üzrə təkliflər verməyi tövsiyə edib: “Bu tipli layihələr əsasən real tədqiqatı nəzərdə tutmur. İştirak edən ölkələrin təmsilçiləri sahələr üzrə konfranslarda əlaqələr quraraq, hər bir sahə üzrə mövcud potensialı müəyyənləşdirir. Üstəlik, belə çağırışlarda Avropa tərəfdaşları ilə birgə tədqiqat layihələrinin icrası da nəzərdə tutulur”.
A.Hüseynov bildirib ki, istiqamətlər üzrə layihə çağırışları seçiləndən sonra, uyğun təkliflər hazırlanmalıdır. Təkliflərin Avropa səviyyəsinə uyğunlaşdırılmasını bildirən mərkəz direktoru UNEC-də istiqamətlər üzrə kafedralararası yaradıcı kollektivlərin yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Həmçinin, təkliflərin UNEC-in yeni yaradılan Tərcümə Mərkəzində ingilis dilinə tərcümə edilməsini təklif edib.
Növbəti mərhələdə Avropa tərəfdaşlarının seçimində və uyğun konsorsiumlara qoşulmada, MDB ölkələrində (Ukrayna, Moldovavə Gürcüstan) eyni istiqamətdə çalışan alimlərlə sıx məqsədyönlü əlaqələr qurulmalı olduğunu bildirib. Əməkdaşlığın layihənin qalib gəlməsinə zəmin yaradacağını qeyd edib.

В UNEC в рамках программы Европейского союза «Горизонт 2020» обсуждались проекты
27 октября на факультете Бизнеса и менеджмента Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в рамках программы Европейского союза «Горизонт 2020» состоялся научный семинар на тему «Взгляды на проекты бизнеса и менеджмента».
В работе семинара приняли участие ведущий консультант сектора по проектам грантов Государственного фонда развития информационных технологий в подчинении Министерства связи и высоких технологий Анар Джафаров, генеральный директор “Business Support Agency LLC” Анар Велиев, менеджер по проектам компании “Business Insight International Research Group” Гюльнар Гасанова, директор Центра  трансфера технологий Айдын Гусейнов и профессорско-преподавательский состав UNEC.
Декан факультета доц. Мирага Ахмедов отметил, что на семинаре будут обсуждаться проекты, которые будут представлены в программу «Горизонт 2020»:  «Целью является обеспечение устойчивости в успешном развития научного потенциала и инновации в UNEC, в то же время наукоемких технологий, производственного роста и применения инновации на предприятиях. В финансировании науки наряду с ресурсами государственного бюджета ученых будет стимулировать также и привлечение других источников».
А.Велиев дал подробную информацию о программе: «Горизонт 2020» крупнейшая программа исследований и инноваций Европейского союза, бюджет которой составляет 80 миллиардов евро. Программа открыта для всех и имеет простую структуру, в чем проявляется  ее преимущество».
А.Джафаров отметил, что на днях проекты преподавателей и студентов UNEC стали победителями конкурса грантов Государственного фонда развития информационных технологий в подчинении Министерства связи и высоких технологий: «Это свидетельствует о том, что UNEC имеет достаточно научный потенциал. Используя этот потенциал, можно в рамках программы Европейского союза «Горизонт 2020» оказаться в числе победителей в проектах.
А.Гусейнов отметил о принятии проектов Центром технологического трансфера. Он рекомендовал ученым о внесении предложений по поддержке и координационной деятельности: «Такого типа проекты в основном не предусматривают реальных исследований. Представители стран-участниц устанавливая связи на конференциях по сферам, определяют существующий потенциал по каждой сфере. Помимо этого на таких призывах предусматривается реализация совместных исследовательских проектов с европейскими партнерами».
А.Гусейнов отметил, что после выбора призывов проектов по направлениям, должны быть разработаны соответствующие предложения. Директор центра подчеркнув о соответствии предложений европейским уровням, отметил о необходимости создания в UNEC творческих коллективов между кафедрами. Также внес предложение об осуществлении переводов предложений во  вновь созданном в UNEC Переводческом центре.
Директор центра отметил, что на следующем этапе при выборе европейских партнеров и участии в соответствующих консорциумах необходимо установление тесных целенаправленных контактов с учеными, работающими в том же направлении в странах СНГ   (Украина, Молдова, Грузия). Он отметил, что сотрудничество создаст почву для одержания победы в проектах.