UNEC-də “Avropa Birliyi Horizon-2020” proqramı çərçivəsində layihələr müzakirə edilib
Oktyabrın 27-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Biznes və menecment fakültəsində “Avropa Birliyi Horizon-2020” proqramı çərçivəsində “Biznes və menecment layihələrinə baxış” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Elmi seminarda Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyaları İnkişafı Dövlət Fondunun layihələrlə iş sektorunun aparıcı məsləhətçisi Anar Cəfərov, “Business Support Agency LLC”nin baş direktoru Anar Vəliyev, “Business Insight International Research Group” şirkətinin layihə meneceri Gulnar Həsənova, UNEC-in Texnologiya Transfer Mərkəzinin direktoru Aydın Hüseynov və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Fakültə dekanı dos. Mirağa Əhmədov bildirib ki, seminarda Horizon-2020 proqramına təqdim ediləcək layihələr barədə müzakirə aparılacaq: “Məqsəd UNEC-də elmi potensial və innovasiya fəaliyyətinin uğurlu inkişafının dayanıqlılığını, eyni zamanda, elm tutumlu texnologiyaları, müəssisələrdə istehsal artımı və innovasiya tətbiqini təmin etməkdir. Elmin maliyyələşdirilməsində dövlət büdcəsi resursları ilə yanaşı, digər mənbələrin cəlb olunması da alimləri stimullaşdıracaq”.
A.Vəliyev “Horizon-2020” proqramı haqqında ətraflı məlumat verib: “Maliyyəsi yeddi il ərzində təxminən 80 milyard avro olan “Horizon-2020” Avropa İttifaqının ən böyük tədqiqat və innovasiya proqramıdır. Proqram hamı üçün açıqdır və sadə struktura malikdir. Bu da onun üstünlüklərindən biridir”.
A.Cəfərov bu günlərdə UNEC-in müəllim və tələbələrinin layihəsinın Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyaları İnkişafı Dövlət Fondunun qrand müsabiqəsinin qalibi olduğunu bildirib: “Bu onu göstərir ki, UNEC-in kifayət qədər elmi potensialı var. Bu potensialdan istifadə edərək Avropa Birliyi Horizon-2020 proqramı çərçivəsində layihədə qazanmaq olar.
A.Hüseynov Texnologiya Transfer Mərkəzinin layihə təkliflərini qəbul etdiyini bildirib. Alimlərə koordinasiya və dəstək fəaliyyətləri üzrə təkliflər verməyi tövsiyə edib: “Bu tipli layihələr əsasən real tədqiqatı nəzərdə tutmur. İştirak edən ölkələrin təmsilçiləri sahələr üzrə konfranslarda əlaqələr quraraq, hər bir sahə üzrə mövcud potensialı müəyyənləşdirir. Üstəlik, belə çağırışlarda Avropa tərəfdaşları ilə birgə tədqiqat layihələrinin icrası da nəzərdə tutulur”.
A.Hüseynov bildirib ki, istiqamətlər üzrə layihə çağırışları seçiləndən sonra, uyğun təkliflər hazırlanmalıdır. Təkliflərin Avropa səviyyəsinə uyğunlaşdırılmasını bildirən mərkəz direktoru UNEC-də istiqamətlər üzrə kafedralararası yaradıcı kollektivlərin yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Həmçinin, təkliflərin UNEC-in yeni yaradılan Tərcümə Mərkəzində ingilis dilinə tərcümə edilməsini təklif edib.
Növbəti mərhələdə Avropa tərəfdaşlarının seçimində və uyğun konsorsiumlara qoşulmada, MDB ölkələrində (Ukrayna, Moldovavə Gürcüstan) eyni istiqamətdə çalışan alimlərlə sıx məqsədyönlü əlaqələr qurulmalı olduğunu bildirib. Əməkdaşlığın layihənin qalib gəlməsinə zəmin yaradacağını qeyd edib.

Projects within the “European Union Horizon-2020” Program was debated at UNEC
A scientific workshop on “Glance to the Business and Management Projects” within the “European Union Horizon 2020” Program was held in the School of Business and Management of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on October 27.
Leading consultant of projects sector of the State Fund on Information Technologies Development under the Ministry of Communication and Higher Technologies Anar Jafarov, Director General of “Business Support Agency LLC” Anar Veliyev, Project Manager of “Business Insight International Research Group” Gulnar Hasanova and the Director of UNEC’s Technology Transfer Center Aydin Huseynov and the academic staff of the university attended the scientific seminar.
The School Dean, Associated Professor Miragha Ahmadov said that the discussions will be made on the projects to be presented to Horizon 2020 Program: “The goal is to ensure sustainability of scientific potential and innovation activities at UNEC, as well as growth of science intensive technologies and increase production in enterprises and application of innovation. The involvement of other sources in addition to the resources of the state budget in financing of the science will stimulate the scientists.”
A.Veliyev provided detailed information about the “Horizon 2020” program: “Financing of which about 80 billion Euros over seven years, the Horizon 2020 ” is the largest research and innovation program in the European Union. The program is open to everyone and has a simple structure. This is one of its advantages. “
A.Jafarov noted UNEC’s teachers and students became winners of the grand competition of the State Fund for Development of Information Technology under the Ministry of Communications and Information Technologies: “It shows that UNEC has enough potential for research. It is possible to win the project using the potential of the European Union within the framework of Horizon 2020.
A.Huseynov said that the Technology Transfer Center received project proposals. He recommended the scientists to make suggestions for coordination and support activities: “This type of projects does not include real research. The representatives of participant countries communicate taking part in conferences in the fields; determine the potential of each area. Moreover, the calls for joint research projects with European partners are also planned.”
Huseynov said that appropriate proposals should be prepared on directions after the project calls are being elected. The director of the center stressed the importance of creating interdepartmental creative groups at UNEC for coordination of the European level of the proposals in the areas. Also, he suggested translating the proposals into English in the newly created UNEC Translation Centre.
The next stage is the selection of partners and in accordance with the consortia connecting Europe, the CIS countries (Ukraine, Moldova and Georgia) scientists working in the same direction and establish close relationship that goal. It was said that the cooperation would pave the way for the victory of the project.