UNEC-də Bilik günü keçirilib
15 sentyabr – Bilik günü münasibəti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində ( UNEC) tədbirlər keçirilib.
UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov Uçot-iqtisad, Maliyyə fakültəsi və Beynəlxalq iqtisadiyyat məktəbinə qəbul olan birinci kurs tələbələrini təbrik edərək onlara təhsillərində uğurlar arzulayıb. UNEC-də görülən işlər, həyata keçiriləcək yeniliklər barədə ətraflı məlumat verib, innovasiyanın tətbiqi məsələlərini tələbələrin diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, universitetdə elektron universitet modelinin tətbiqinə başlanılıb. Bu sistem vasitəsilə bütün tədris prosesinin elektronlaşdırılması nəzərdə tutulub.
İnzibati və təşkilatı məsələlər üzrə prorektor, dosent Şaiq Əsgərov Kommersiya, Texnoloğiya və dizayn, İqtisadiyyat və sənaye fakültəsinin birinci kurs tələbələri ilə görüşərək onları yeni tədris ili münasibətilə təbrik edib. Ölkəmizdə aparılan təhsil islahatlarından, təhsilə göstərilən dövlət qayğısı və diqqətdən danışıb. Bildirib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə təməli qoyulan təhsil quruculuğu prosesi bu gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ş.Əsgərov universitetdaxili intizam qaydalarının əsas müddəalarını tələbələrin nəzərinə çatdırıb.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova Biznes inzibatçılıgı  fakültəsi və İnformatika və idarəetmə fakultəsinin birinci kurs tələbələrini təbrik edərək, onlara dərslərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. O, gənclərə müasir təhsilin rolundan, ölkəmizdə bu sahənin inkişafına göstərilən xüsusi diqqət və qayğıdan danışıb. UNEC məzunlarının bütün dövrlərdə respublikanın ictimai-siyasi həyatında önəmli yerlər tutduğunu vurğulayıb.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Mikayıl Zeynalov Əmtəəşünaslıq fakültəsinin birinci kurs tələbələrinə UNEC-i seçdikləri üçün təşəkkürünü bildirib, onlara təhsil prosesində ugurlar diləyib. M.Zeynalıov tədrisin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində son zamanlar aparılan işlər barədə danışıb. Qeyd edib ki, UNEC ilk dəfə olaraq dünyanın Top-5000 universiteti siyahısında yer alıb və Azərbaycan universitetləri arasında birinci yerə layiq görülüb. Eləcə də, Mərkəzi və Şərqi Avropa universitetləri arasında 330-cu yerdə qərarlaşaraq, TOP-500-ə daxil olub. UNEC bütövlükdə Avropa universitetləri arasında 1231-ci yerə yüksəlib və ilk dəfə olaraq regionun TOP-1500-nə daxil olub.
Tədbirdə bildirilib ki, yeni tədris ilində UNEC-ə 3200-dən artıq tələbə qəbul olunub. Onların 103 nəfəri 600-dən çox bal toplayıb. Ən yüksək bal (680) toplayan tələbə, prezident təqaüdçüsü Jalə Rəhimova Maliyyə fakültəsinə qəbul olunub.

The “Knowledge Day” held at UNEC
Events in relation with the “Knowledge Day” have been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on 15September.
Vice- Rector of UNEC for Education and Training Technologies, Professor Damat Baghirov congratulated first- year students of the Schools of Accounting and Finance and International School of Economics wishing them success in education. He delivered information about the work done at UNEC, the innovations to be implemented and brought to the attention of the students the application of innovations. He noted that the application of the e- university model have been started at the university. The digitalization of the whole training process is planned via the system.
Vice- rector for the Administrative and Organizational Affair, Associate Professor Shia Askerov met with the first- course undergraduates of the Schools of Commerce, Technology and Design, Economics and Industry and congratulated them with the new academic year. He spoke about the education reforms held in our country, state care and attention drawn to education. He pointed that, the process of education building founded by the Great Leader Heydar Aliyev is successfully being continued now by the President Ilham Aliyev. Sh. Askerov brought the students’ attention to the main clauses of the discipline guidelines of the university.
Vice- rector for Students’ Affairs, Associate Professor Saadat Gandilova congratulated the freshmen of the Schools of Business Administration and Informatics and Management, wishing them success in education. She spoke to the youth about the role of the education, special care and attention paved to the development of the area in our country. She emphasized that UNEC alumni have been taking significant places in the socio- political life of the republic in all periods of time.
Vice- rector for Economic Affairs Mikayil Zeynalov expressed the gratitude to the freshmen of the School of Commodity Research for choosing UNEC and wished the success in education. M. Zeynalov spoke about the affairs implemented to improve the quality of education. He noted that for the first time UNEC is placed among the world’s Top- 5000 universities and became the first among the universities of Azerbaijan. In addition, it was included into Top- 500 taking 330th place among the universities of the Central and Eastern European Universities. As a whole UNEC was moved to 1231st place among the European Universities and for the first time it was ranked to the TOP- 1500 of the region.
More than 3200 students were announced to be enrolled to UNEC during the event. 103 of them got more than 600 points. Student with the highest score (680) the Presidential Scholar Jale Rahimova has chosen the School of Finance.
Taking the floor, Deans of the Schools informed the students about the new majors.
Students entered the university with the higher scores were presented student’s card in the end of the event.