UNEC-də bir illik fəaliyyət müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2015/2016-cı tədris ilinin yekunları müzakirə edilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov il ərzində görülən işlərdən danışıb. Struktur dəyişikliklərindən söz açan rektor bildirib ki, tədris ilinin sonuna qədər proses yekunlaşacaq. Məqsədimiz yeni dərs ilindən UNEC-də müasir tələblərə cavab verən strukturla işə başlamaqdır.
Biz Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, UNEC-də təhsil klaseri yaratmağa iddialıyıq, deyən Ə.Muradov universitetin filiallarında görülən işlərdən danışıb: “2015-ci ilin noyabrında Rusiya Federasiyası Elm və Təhsil Nazirliyinin əmri ilə UNEC-in Dərbənd filialının fəaliyyəti üçün lisenziya verilib. Bu il Dərbənd filialına qanuni əsaslarla tələbə qəbulu həyata keçiriləcək.
Cənab Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üçün yüksək ixtisaslı kadrlara tələbatı təmin etmək, bölgələrdə yaşayan gənclərin seçdikləri ixtisaslar üzrə keyfiyyətli ali təhsilə çıxış imkanlarını genişləndirmək, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin mövcud maddi-texniki və kadr potensialından istifadənin səmərəliliyini artırmaq məqsədi ilə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Zaqatala filialı UNEC-ə verilib. Yeni tədris ilində Zaqatala filialına 200 tələbə qəbulu üçün yer ayrılıb. Filialda ümumi iqtisadiyyat, biznes, maliyyə və mühasibat ixtisasları üzrə qəbul həyata keçiriləcək”.
Rektor “Elektron Universitet” modelinin UNEC-in əsas tədris binasında pilot layihə kimi həyata keçirilməsini 2015/2016-cı tədris ili üçün ən əlamətdar hadisələrdən biri hesab etdiyini bildirib: “Elektron Universitet” sistemi UNEC-i fərqləndirən bir modeldir. Bu gün tədris binasının 57 auditoriyasında “Elektron Universitet” modeli müvəffəqiyyətlə tətbiq edilir. Yeni tədris ilindən sistem digər iki tədris binasında da tam tətbiq olunacaq. III tədris binası isə sökülərək, 24 ay ərzində müasir tələbələrə cavab verən bina ilə əvəz ediləcək”.
İlk dəfə UNEC-də tətbiq edilən differensial əməkhaqqı sistemindən danışan rektor, iyul ayının 1-də sistemin bütün göstəricilərinin ictimaiyyətə açıqlanacağını bildirib.
Tədrisvə təlim texnologiyaları üzrə prorektor, professor Damət Bağırov 2015/2016-cı tədris ilinin yekunları barədə hesabatla çıxış edib. İmtahan sessiyasına hazırlıqdan söz açaraq bildirib ki, yay imtahan sessiyasında şəffaflığı və obyektivliyi təmin etmək məqsədi ilə universitetin “Qaynar xətt” xidmətinin fəaliyyəti gücləndiriləcək və bütün tədris binalarında qərargahlar yaradılacaq. İmtahanlar ictimaiyyət nümayəndələrinə açıq keçiriləcək.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin direktoru Raqif Qasımov “Elektron Universitet” sistemində müəllimlərin şəxsi kabinetinə yüklənən məlumatlara dair hesabat verib. Bildirib ki, 2015/2016-cı tədris ilində Maliyyə və mühasibat fakültəsi üzrə cəmi 60 faiz müəllim sistemdən fəal istifadə edib. R.Qasımov müəllimlər üçün iyunun 15-dən etibarən “Elektron Universitet” sistemindən istifadə və təqdimatların hazırlanması üzrə təlimlər təşkil ediləcəyini qeyd edib.
Tədbirdə kafedralar üzrə üzrlü və üzrsüz səbəbdən dərslərin boş keçməsi, əvəzləmə və dərsdən yayınmalarla bağlı məlumatlar dinlənilib. Rektor bundan sonra dərslərin boş keçməsi ilə bağlı Audit şöbəsinin həftəlik hesabatının kafedra müdirlərinə təqdim edilməsinə dair göstəriş verib.
Yeni tədris ilində dərs yüklərinin paylanması və dərs saatları barədə ətraflı məlumat dinlənildikdən sonra bildirilib ki, inzibati heyətdə çalışanlar müəllim kimi yalnız 0,5 ştat üzrə işləyə bilər. Tapşırılıb ki, bir həftə ərzində müəllimlərin sillabusları saytda yerləşdirilsin və çap edilsin. Müzakirələrdə bildirilib ki, yeni tədris ilində tələbə biliyinin bir neçə kriteriyalar üzrə qiymətləndirilməsi təkmilləşdiriləcək.

The Annual Performance of UNEC has been discussed
Totals of 2015/2016 academic year have been discussed at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov spoke about the work done within a year. Mentioning the structural changes, Rector added that the process will be completed until the end of the academic year. Our goal is to start the work with the structures meet the modern requirements.
Saying “We pretend to create education classer at UNEC for the first time in Azerbaijan”, A.Muradov spoke about the affairs held at the branches of the University: “A license for Darband Branch of UNEC has been provided by the Ministry of Science and Education of Russia in November of 2015. This year student admission to Darband branch will be implemented on a legal basis.
To meet the need of highly qualified personnel for socio-economic development of regions, to expand young people’s access to quality higher education living in the regions in their chosen majors, as well as to increase the efficiency of utilization of available logistical and personnel resources of higher education institutions Zagatala Branch of Azerbaijan State Pedagogical University has been given to UNEC with the order signed by the President Ilham Aliyev. 200 places are offered for the student admission to Zagatala Branch in a new academic year. Admission on General Economy, Business, Finance and Accounting will be carried out at the branch”.
Rector noted that he considers as one of the most remarkable events of 2015/2016 academic year the Model of “E- University” of the main academic building of UNEC held as a pilot project: “The E_ University system is the model distinguishing UNEC. Today the “E- University” Model is successfully applied in 57 lecture rooms of the academic building. The system will be applied in other two academic buildings since the new academic year. But the III academic building will be destroyed and instead the building meeting the modern requirements will be constructed within 24 months”.
Speaking about the Differential Salary System applied for the first time at UNEC, Rector noted all the indicators of the system will be announced to public on July 1.
Rector talked about UNEC students’ opportunities to get additional diploma of international degree. At the same time, he stressed the students’ chance of joining the dual diploma program with the prestigious University of Montpellier of France from the new academic year.
Vice-rector for Education and Training Technologies, Professor Damat Baghirov made a report on the results of 2015/2016 academic year. Speaking about the preparation for the exam session, he pointed that the operation of “Hotline” service of the university would be strengthened and headquarters will be created in all academic buildings to ensure the transparency and objectivity. The testing process would be open for the public.
Director of the Center for Assessment and Management of the Quality of Education Ragif Gasimov made a report on the data downloaded by the teaching staff to the system of “E-University”. He said only 60 percent of the teaching staff on the School of Finance and Accounting have used the system actively. R. Gasimov also announced that the teaching staff will be trained on the system’s usage and preparation of presentations starting from June 15.
Information about the empty classes, replacement of the teaching staff on valid or invalid reasons was also delivered within the event. Rector instructed the Department of Audit to submit the weekly report on empty classes to the Heads of Departments hereinafter.
After hearing details about the distribution of teaching loads in a new academic year and faculty hours, it was noted that the administrative staff can take only 0.5 staff teaching. It was also instructed that the teachers’ syllabuses should be installed on the site. It was discussed that the students’ assessment would be improved on some criteria starting from the new academic year.