UNEC-də elmi seminar: “İqtisad elmi və iqtisadiyyat”
“Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Quliyevin çıxış etdiyi elmi seminarda UNEC-in professor-müəllim heyəti iştirak edib.
İstər qlobal, istərsə də milli iqtisadiyyatın vaxtı çatmış iqtisadi, sosial, və idarəetmə problemlərinin iqtisad elmindən kənarda qaldığına diqqət çəkən professor iqtisad elmində sosiallıq, tənqidi realizm metodu və üslubun zəif olduğunu bildirib. O, iqtisadi nəzəriyyə, paradiqma və onların real iqtisadiyyatla əlaqəsinin təmin edilməsinin mühüm araşdırma tələb etdiyini vurğulayıb.
“İqtisad elminin imkanlarını zənginləşdirmək və genişləndirmək lazımdır” deyən T.Quliyev bu sahədə öz tövsiyələrini verib. Auditoriya qarşısında “iqtisadi bilik, yoxsa iqtisadi nəzəriyyə?” sualını qoyan professor iqtisadi riskin, qeyri-müəyyənliyin bazar iqtisadi modelinin atributu olması səbəblərini də açıqlayıb.

The scientific seminar at UNEC: “the Economic Science and Economy”
The academic teaching staff of  UNEC  participated in the scientific seminar delivered with the speech of the head of the chair for “Labour economics and  organization”, professor Tofig Guliyev.
The professor pointed out that, the economics, social and as well as, management problems of the both global and the national economies were beyond the economic sciences and he stated that the method of socialism, critical realism  and the style was weak in the economic science. He emphasized that, the economic theory, paradigm, and their relationship with the real economy required the significant research.
T.Guliyev, saying “It is necessary to enrich and expand the possibilities of the economic science”, gave his recommendations in this area. The professor, questioning the auditorium on “economic knowledge or economic theory?”, cited as well as, the reasons of economic risk, uncertainty as the attribute of the market economy model.