UNEC-də elmi seminar: “İqtisad elmi və iqtisadiyyat”
“Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Quliyevin çıxış etdiyi elmi seminarda UNEC-in professor-müəllim heyəti iştirak edib.
İstər qlobal, istərsə də milli iqtisadiyyatın vaxtı çatmış iqtisadi, sosial, və idarəetmə problemlərinin iqtisad elmindən kənarda qaldığına diqqət çəkən professor iqtisad elmində sosiallıq, tənqidi realizm metodu və üslubun zəif olduğunu bildirib. O, iqtisadi nəzəriyyə, paradiqma və onların real iqtisadiyyatla əlaqəsinin təmin edilməsinin mühüm araşdırma tələb etdiyini vurğulayıb.
“İqtisad elminin imkanlarını zənginləşdirmək və genişləndirmək lazımdır” deyən T.Quliyev bu sahədə öz tövsiyələrini verib. Auditoriya qarşısında “iqtisadi bilik, yoxsa iqtisadi nəzəriyyə?” sualını qoyan professor iqtisadi riskin, qeyri-müəyyənliyin bazar iqtisadi modelinin atributu olması səbəblərini də açıqlayıb.

Научный семинар в UNEC: «Экономическая наука и экономика»
В семинаре, выступившем заведующий кафедрой «Экономика и организация труда», профессор Тофик Кулиев, участвовал профессорско-преподавательский состав  UNEC.
Обратив внимание, что экономические, социальные и управленческие проблемы назревшей как глобальной, так и национальной экономики остались в стороне от экономической науки, профессор отметил, что в экономической науке метод и стиль критического реализма очень слабы. Он подчеркнул, что экономическая теория, парадигма и обеспечение их связи с реальной экономикой требуют важного исследования.
Говоря о том, что «Необходимо обогащать и расширять возможности экономической науки», Кулиев дал свои рекомендации в этом направлении. Поставив перед аудиторией вопрос «Экономические знания или экономическая теория?», профессор раскрыл,  по какой причине экономический риск, неопределенность являются атрибутами модели рыночной экономики.