UNEC-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetin 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı müvafiq komissiya və işçi qrupu tərəfindən “UNEC – 100” İnkişaf Strategiyasının tamamlandığını bildirib. Rektor “QS İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə 181-190 ən yaxşı universitet sırasına daxil olan UNEC-in 100 illik yubileyə qədər dünyanın 500 ən yaxşı universitetindən biri olmağı hədəflədiyini qeyd edib. Ə.Muradov strategiyada UNEC-in yubileyinə hazırlıq müddətində universitetinin qarşısında duran məqsəd və hədəflərin ehtiva olunduğunu diqqətə çatdırıb.
UNEC-in rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası ilə bağlı təqdimatla çıxış edərək, strategiyanın əsas müddəalarını səsləndirib. Bildirib ki, UNEC-in missiyası, gələcəyə baxışı və dəyərləri əks olunan sənəddə 7 strateji məqsəd və 31 strateji hədəf müəyyən edilib.
Şurada strategiyadan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı tədbirlər planının hazırlanması və ekspert komissiyasının yaradılmasına qərar verilib.
Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin 2017/2018-ci tədris ili üzrə fəaliyyəti ilə bağlı hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, tədris ilində ikitərəfli əməkdaşlıq, Erasmus+ və Mövlana proqramları çərçivəsində 44 müəllim xarici universitetlərdə mübadilədə olub, 16 əcnəbi müəllim isə UNEC-də tədris aparıb. İkili diplom proqramlarından söz açan A.Rzayev bakalavr pilləsi üzrə Montpellier universitetində 18 tələbənin, magistratura pilləsində isə İsveçrənin UBİS universitetində 37 magistrin proqramda iştirak etdiyini qeyd edib. Dünyanın 25 ölkəsindən 244 əcnəbi vətəndaşın UNEC-də təhsil aldığını diqqətə çatdıran A.Rzayev onlardan 204 nəfərin bakalavr, 33 magistr və 7 dissertant olduğunu bildirib. Hesabatda UNEC-in beynəlxalq layihələr olan “Key Action 2 capacity building”, “DAAD Akademik mübadilə”, “Jean Monnet Qrantı”, “Horizon 2020”, “NİZAMİ” Erasmus+”da uğurlu iştirakı da vurğulanıb.
Şurada UNEC-in beynəlxalq ələqələrinin vacib istiqamətlərindən olan professor-müəllim heyəti, əməkdaş və tələbələrin beynəlxalq akademik mobilliyi haqqında qaydalar da səsləndirilib. Yeni qaydalar şura üzvlərinin səsverməsi ilə təsdiq olunub.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Sakit Yaqubov UNEC-in kitabxanalarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı çıxış edib. Şurada əsaslı kitabxananın ləğv edilərək onun bazasında UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin yaradılması barədə qərar qəbul olunub. Eyni zamanda Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin yeni strukturu təsdiq edilib. 24/7 kitabxananın idarəedilməsinə əməkdaşlarla yanaşı, tələbələrin də cəlb olunması ilə bağlı təklif irəli sürülüb.
Şurada UNEC nəzdində Maliyyə-İqtisad kollecinin direktoru, dosent Oruc Məmmədov kollecin fəaliyyəti barədə hesabat verib. Kollecdə 5 ixtisas üzrə əyani və qiyabi formada mütəxəssis hazırlığı həyata keçirildiyini bildirən O.Məmmədov UNEC rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə qəbul planının son 2 ildə 30 faiz artırıldığını və 2018/2019-cu tədris ilində qəbul planının 96,3 % yerinə yetirildiyini bildirib. O.Məmmədov kollecdə tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması məqsədilə təkliflər irəli sürüb. Ali təhsilin magistratura pilləsi üzrə UNEC-də təhsil alan magistrlərin kollecdə pedaqoji təcrübələrinin təşkil olunmasını şura üzvləri müsbət qarşılayıb.
Şurada Zaqatala filialının Elmi Şurasının tərkibi təsdiqlənib. Eyni zamanda filialda təkrar imtahanlara görə ödəniş haqqının 25%-dən 10%-ə endirilməsi qərarı səs çoxluğu ilə qəbul olunub.
Elmi Şura üzvləri İqtisadçı Vətənpərvərlər Mərkəzi, UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzi, Xarici Ticarətə Dəstək Mərkəzi, Meybullayev İslam İqtisadiyyat Mərkəzi və Protokol şöbəsinin əsasnaməsini, həmçinin Əmək Bazarının Monitorinqi Mərkəzinin yaradılması və əsasnaməsini, eləcə də Enerji İqtisadiyyatı Mərkəzinin yaradılmasını təsdiqləyib. Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin adı isə şura üzvlərinin qərarı ilə dəyişdirilərək Türk Dünyası İqtisadiyyatı fakültəsi adlandırılıb.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Ceyhun Bayramovun əmri ilə 5 oktyabr – Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə “Qabaqcıl Təhsil İşçisi” döş nişanı və nazirliyin “Fəxri Fərman”ı ilə təltif edilən UNEC-in bir qrup əməkdaşlarının mükafatları Elmi Şurada təqdim olunub.
UNEC-in SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva isə “2017/2018 tədris ilində göstərdiyi yüksək idarəçilik və təşkilatçılıq bacarığı, eləcə də işlərindəki fəallığa və təşəbbüskarlığa görə” Təhsil Nazirliyinin təşəkkürnaməsi ilə təltif olunub.
Şuranın sonunda UNEC-in müəllimlərinə professor və dosent elmi adlarının verilməsi ilə bağlı səsvermə keçirilib.

В UNEC состоялось очередное заседание Ученого совета
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил о завершении Стратегии развития «UNEC – 100», разработанной комиссией и рабочей группой в связи с подготовкой к 100-летнему юбилею университета. Ректор отметил, что UNEC, который находится в ряду 181-190 лучших университетов по региону «QS развивающейся Европы и Центральной Азии», до 100-летнего юбилея нацелен стать одним  из 500 лучших университетов мира. А.Мурадов довел до внимания, что стратегия включает предстоящие задачи и цели университета в период  подготовки к юбилею UNEC.
Выступив с докладом в связи со Стратегией развития “UNEC-100”, советник ректора UNEC, доцент Эльшан Багирзаде огласил основные положения стратегии.  Он отметил, что в документе, в котором отражены миссия, взгляд в будущее и ценности  UNEC, определены 7 стратегических целей и 31 стратегических задач.
На совете было принято решение о разработке плана мероприятий в связи с исполнением обязанностей, исходящих из стратегии, и создание экспертной комиссии.
Проректор по международным связям и программам, доцент Анар Рзаев выступил с отчетом в связи с деятельностью Департамента международных отношений в 2017/2018 учебном году. Он отметил, что в учебном году в рамках двустороннего сотрудничества, программ Erasmus+ и Мовлана 44 преподавателя находились в зарубежных университетах, 16 преподавателей из-за рубежа провели занятие в UNEC. Доведя до внимания, что 244 граждан из 25 стран мира получают образование в UNEC, А.Рзаев отметил, что из них 204 являются бакалаврами, 33 магистра и 7 диссертантами. В отчете было подчеркнуто успешное участие UNEC в международных проектах “Key Action 2 capacity building”, «Академический обмен DAAD», “Jean Monnet Qrantı”, “Horizon 2020”, “NİZAMİ” Erasmus+”.
На совете были озвучены правила международной академической мобильности профессорско-преподавательского состава, сотрудников и студентов, что является одним из важных направлений международных отношений UNEC.  Новые правила были утверждены голосованием членов совета.
Проректор по науке и инновациям, профессор Сакит Ягубов выступил в связи с совершенствованием деятельности библиотеки UNEC. На совете было принято решение о ликвидации фундаментальной библиотеки и на ее базе создание Библиотечно-информационного центра. В то же время была утверждена новая структура Библиотечно-информационного центра. Было выдвинуто предложение о привлечении в управление библиотекой 24/7 наряду с сотрудниками также студентов.
На совете в связи с деятельностью колледжа выступил с отчетом директор Финансово-экономического колледжа при UNEC, доцент Орудж Мамедов.  Он отметил, что в колледже осуществляется подготовка специалистов по 5 специальностям очной и заочной формы обучения. О.Мамедов отметил, что по инициативе руководства за последние 2 года план приема увеличился на 30 процентов и в 2018/2019 учебном году план приема выполнен на 96,3 %. В связи с еще большим повышением качества обучения в колледже О.Мамедов выдвинул ряд предложений. Члены совета одобрили предложение об организации педагогической практики в колледже для магистрантов, обучающихся в UNEC  на ступени магистратуры высшего образования.
На совете был утвержден состав Ученого совета Закатальского филиала. В то же время по большинству числа голосов было принято решение об уменьшении оплаты за повторную сдачу экзаменов от 25 % на 10 %.
Члены Ученого совета утвердили создание Центра экономистов-патриотов, Центра эмпирических исследований UNEC, Центра поддержки внешней торговли, Центра исламской экономики Мейбуллаева и положения отдела Протоколов, а также  Центра энергетической экономики.  По решению членов совета факультет управления Тюркского мира переименован  и назван факультетом экономики Тюркского мира.
Награды министерства нагрудный знак «Передовой работник образования» и «Почетная грамота», присужденные ряду сотрудников UNEC по приказу министра образования Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова по случаю 5 октября – Международного дня учителя, были представлены на Ученом совете.
Директор Центра САБАХ UNEC Аида Гулиева за высокие управленческие и организаторские способности, проявленные в  2017/2018 учебном году, а также активность и инициативу в работе награждена Благодарностью Министерства образования.
В конце совета состоялось голосование по присуждению преподавателям UNEC ученого звания профессора и доцента.