UNEC-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetin 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı müvafiq komissiya və işçi qrupu tərəfindən “UNEC – 100” İnkişaf Strategiyasının tamamlandığını bildirib. Rektor “QS İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə 181-190 ən yaxşı universitet sırasına daxil olan UNEC-in 100 illik yubileyə qədər dünyanın 500 ən yaxşı universitetindən biri olmağı hədəflədiyini qeyd edib. Ə.Muradov strategiyada UNEC-in yubileyinə hazırlıq müddətində universitetinin qarşısında duran məqsəd və hədəflərin ehtiva olunduğunu diqqətə çatdırıb.
UNEC-in rektorunun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə “UNEC-100” İnkişaf Strategiyası ilə bağlı təqdimatla çıxış edərək, strategiyanın əsas müddəalarını səsləndirib. Bildirib ki, UNEC-in missiyası, gələcəyə baxışı və dəyərləri əks olunan sənəddə 7 strateji məqsəd və 31 strateji hədəf müəyyən edilib.
Şurada strategiyadan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı tədbirlər planının hazırlanması və ekspert komissiyasının yaradılmasına qərar verilib.
Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin 2017/2018-ci tədris ili üzrə fəaliyyəti ilə bağlı hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, tədris ilində ikitərəfli əməkdaşlıq, Erasmus+ və Mövlana proqramları çərçivəsində 44 müəllim xarici universitetlərdə mübadilədə olub, 16 əcnəbi müəllim isə UNEC-də tədris aparıb. İkili diplom proqramlarından söz açan A.Rzayev bakalavr pilləsi üzrə Montpellier universitetində 18 tələbənin, magistratura pilləsində isə İsveçrənin UBİS universitetində 37 magistrin proqramda iştirak etdiyini qeyd edib. Dünyanın 25 ölkəsindən 244 əcnəbi vətəndaşın UNEC-də təhsil aldığını diqqətə çatdıran A.Rzayev onlardan 204 nəfərin bakalavr, 33 magistr və 7 dissertant olduğunu bildirib. Hesabatda UNEC-in beynəlxalq layihələr olan “Key Action 2 capacity building”, “DAAD Akademik mübadilə”, “Jean Monnet Qrantı”, “Horizon 2020”, “NİZAMİ” Erasmus+”da uğurlu iştirakı da vurğulanıb.
Şurada UNEC-in beynəlxalq ələqələrinin vacib istiqamətlərindən olan professor-müəllim heyəti, əməkdaş və tələbələrin beynəlxalq akademik mobilliyi haqqında qaydalar da səsləndirilib. Yeni qaydalar şura üzvlərinin səsverməsi ilə təsdiq olunub.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Sakit Yaqubov UNEC-in kitabxanalarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı çıxış edib. Şurada əsaslı kitabxananın ləğv edilərək onun bazasında UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin yaradılması barədə qərar qəbul olunub. Eyni zamanda Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin yeni strukturu təsdiq edilib. 24/7 kitabxananın idarəedilməsinə əməkdaşlarla yanaşı, tələbələrin də cəlb olunması ilə bağlı təklif irəli sürülüb.
Şurada UNEC nəzdində Maliyyə-İqtisad kollecinin direktoru, dosent Oruc Məmmədov kollecin fəaliyyəti barədə hesabat verib. Kollecdə 5 ixtisas üzrə əyani və qiyabi formada mütəxəssis hazırlığı həyata keçirildiyini bildirən O.Məmmədov UNEC rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə qəbul planının son 2 ildə 30 faiz artırıldığını və 2018/2019-cu tədris ilində qəbul planının 96,3 % yerinə yetirildiyini bildirib. O.Məmmədov kollecdə tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması məqsədilə təkliflər irəli sürüb. Ali təhsilin magistratura pilləsi üzrə UNEC-də təhsil alan magistrlərin kollecdə pedaqoji təcrübələrinin təşkil olunmasını şura üzvləri müsbət qarşılayıb.
Şurada Zaqatala filialının Elmi Şurasının tərkibi təsdiqlənib. Eyni zamanda filialda təkrar imtahanlara görə ödəniş haqqının 25%-dən 10%-ə endirilməsi qərarı səs çoxluğu ilə qəbul olunub.
Elmi Şura üzvləri İqtisadçı Vətənpərvərlər Mərkəzi, UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzi, Xarici Ticarətə Dəstək Mərkəzi, Meybullayev İslam İqtisadiyyat Mərkəzi və Protokol şöbəsinin əsasnaməsini, həmçinin Əmək Bazarının Monitorinqi Mərkəzinin yaradılması və əsasnaməsini, eləcə də Enerji İqtisadiyyatı Mərkəzinin yaradılmasını təsdiqləyib. Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin adı isə şura üzvlərinin qərarı ilə dəyişdirilərək Türk Dünyası İqtisadiyyatı fakültəsi adlandırılıb.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Ceyhun Bayramovun əmri ilə 5 oktyabr – Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə “Qabaqcıl Təhsil İşçisi” döş nişanı və nazirliyin “Fəxri Fərman”ı ilə təltif edilən UNEC-in bir qrup əməkdaşlarının mükafatları Elmi Şurada təqdim olunub.
UNEC-in SABAH Mərkəzinin rəhbəri Aida Quliyeva isə “2017/2018 tədris ilində göstərdiyi yüksək idarəçilik və təşkilatçılıq bacarığı, eləcə də işlərindəki fəallığa və təşəbbüskarlığa görə” Təhsil Nazirliyinin təşəkkürnaməsi ilə təltif olunub.
Şuranın sonunda UNEC-in müəllimlərinə professor və dosent elmi adlarının verilməsi ilə bağlı səsvermə keçirilib.

The next meeting of the Scientific Council was held at UNEC
The UNEC rector, professor Adalat Muradov said that, the “UNEC-100” Development Strategy was completed by the relevant commission and the working group on the preparation for the 100-th anniversary of the University. The rector noted that, the university was targeting to become one of the 500 best universities in the world by the 100th anniversary of the UNEC, which had been included into the list of the 181-190 best universities in the rating agency of “QS University Rankings: Emerging European and the Central Asian” regions. A. Muradov underlined that, the strategy included the goals and targets set forth before the university during preparation for the UNEC jubilee.
The counselor of the UNEC Rector, the Associate Professor Elshan Baghirzadeh made the presentation with regard to the “UNEC-100” Development Strategy and outlined the main provisions of the strategy. He said that, 7 strategic goals and 31 strategic targets had been identified in the document reflecting the mission, the future vision and values of UNEC.
It was decided to prepare a plan of action for the implementation of the tasks arising from the strategy and create the expert commission.
The important aspect of UNEC’s international cooperation – the guidelines for the academic mobility of academic-teaching staff, employees and students were also highlighted in the council. The new rules were approved by voting of the members of the council.
The pro-rector on Science and Innovations, the professor Sakit Yagubov spoke about improving the activities of the UNEC libraries. The Council made the decision to abolish the base library and create the UNEC Library Information Center on its basis. At the same time, the new structure of the Library Information Center was approved. In addition, there was made the proposal to involve students along with the employees to the 24/7 library management, as well.
In the council, the associate professor Oruj Mammadov, the director of the Financial and Economics College under UNEC, made the report on the activity of the college. O.Mammadov noted that, the professional trainings of specialists in five specialties were conducted in the form of on-campus education and correspondence courses form and according to the initiative of the management of the UNEC the admission plan for the college had been increased by 30 percent in the last two years and 96.3% of the admission plan to the 2018/2019 academic year had been implemented. O. Mammadov made the suggestions to further improve the quality of teaching at the college. The members of the council welcomed the organization of the pedagogical internship at UNEC, for the students of the master’s degree level of study of UNEC.
In the council the composition of the Scientific Council of Zagatala branch was approved. At the same time, the decision to reduce the tuition fee from 25% to 10% in the branch was made by the majority of votes.
The members of the Scientific Council approved the establishment of the Center for Economist Patriots, the UNEC Center for Empirical Research, the Center for Support to Foreign Trade, Meybullayev Islamic Economics Center and  the provisions of the Protocol section, as well as the establishment and provisions for the Monitoring Center of Labor Market, as well as the establishment of the Center for Energy Economics. The name of the Faculty of Turkish World Business Administration was renamed to the Faculty of Turkish World Economics.
At the Scientific Council, by the order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, a group of UNEC employees were awarded with the “Leading Education Worker” distinctive badge and the “Honorary Certificate” of the Ministry on the occasion of International Teacher Day on October 5.
And, Aida Guliyeva, the head of the UNEC Center for SABAH, was awarded with the “Letter of Acknowledgement” of the Ministry of Education for «The high level of management and organizational skills presented within the 2017/2018 academic year, as well as for her activity and initiativity in the work”.
At the end of the meeting, was held the voting with regard to giving the professor and associate professor scientific degrees to the teachers of UNEC.