UNEC-də imtahan sessiyasına İctimai Nəzarət Şurası nəzarət edəcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yaradılıb. UNEC-də təşkil olunan 2015/2016-cı tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına nəzarəti bu qurum həyata keçirəcək. Azərbaycanın tanınmış ekspertləri, elm xadimləri, nüfuzlu KİV nümayəndələrinin təmsil olunduğu Şura sessiyanın monitorinqini apararaq, nəticələri qiymətləndirəcək. İctimaiyyət nümayəndələri, valideynlər, KİV və qeyri-hökümət təşkilatlarının nümayəndələri şikayət və təkliflərini, onları narahat edən sualları yalnız Şuraya ünvanlaya biləcəklər. Daxil olan müraciətlər mütəxəssislər tərəfindən şəffaf araşdırılaraq, operativ və qısa zaman ərzində tədbirlərin görülməsi təmin ediləcək. Bu məqsədlə Apellyasiya Komissiyasının işinə nəzarəti də Şura həyata keçirəcək.
İmtahan dövründə universitetin Qaynar xətt xidmətinin (146-1-3) fəaliyyəti də şuraya həvalə ediləcək.
Şura üzvləri imtahanlara nəzarəti UNEC-in bütün tədris binalarında sərbəst, heç bir maneə olmadan aparacaqlar. İmtahan sessiyası ilə bağlı informasiyalar da Şuranın icazəsi olmadan yayılmayacaq.
“UNEC İctimai Nəzarət Şurası”na “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, koordinator Etibar Əliyev, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə  Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Gənclər, elm və təhsil verilişləri departamentinin direktoru Zaur Mahmudov, “Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin Baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı və “525-ci qəzet”in  müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.
Mayın 31-də “İctimai Nəzarət Şurası”nın üzvləri ilə görüşən rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, İctimai Nəzarət Şurasıın yaradılması UNEC-də keçirilən imtahan prosesində ictimai nəzarəti təmin etməyə xidmət edəcək. Ə.Muradov monitorinqlər zamanı qarşılaşdıqları halların olduğu kimi, ictimaiyyətə çatdırılmasını Şura üzvlərinə tövsiyə edib. İstəyimiz obyektivliyin təmin olunması, şəffaflığın qorunmasıdır. Rektor qeyd edib ki, hədəfimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitet sıralarında görməkdir.
Görüşün sonunda İctimai Nəzarət Şurasının fəaliyyətinin yüksək səviyyədə qurulması məqsədilə Şura üzvləri tərəfindən təkliflər verilib.

Контроль за экзаменационной сессией в UNEC будет вести Совет общественного контроля
В Азербайджанском государственном экономическом университете создан «Совет общественного контроля UNEC».  Эта структура будет осуществлять контроль за организованной в UNEC экзаменационной сессией весеннего семестра 2015/2016 учебного года. Совет, представленный известными экспертами Азербайджана, деятелями науки, авторитетными представителями СМИ, проводя мониторинг сессии, оценит результаты. Представители общественности, родители, представители СМИ и неправительственных организаций жалобы и предложения, а также волнующие их вопросы могут адресовать только Совету. Поступившие обращения будут прозрачно рассмотрены специалистами, оперативно и за короткий срок будут применены меры. С этой целью контроль  деятельности Апелляционной комиссии тоже будет осуществлять Совет.
Деятельность службы Горячей линии (146-1-3) в период экзаменов будет поручено Совету.
Члены Совета будут контролировать экзамены во всех корпусах UNEC спокойно, без каких-либо препятствий. Информация в связи с экзаменационной сессии не будет распространена без разрешения Совета.
В «Совет общественного контроля UNEC» входят руководитель ОО Центра образования «XXI век», координатор Этибар Алиев, заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров, руководитель Фонда конституционных исследований, член Совместной группы по человеческим правам Алимамед Нуриев, директор Департамента передачи молодежи, науки и образования Общественного телевидения и компании Радио вещания  Заур Махмудов, исполнительный директор Информационного агентства “Səs” Вели Велиев, заместитель главного директора Информационного агентства “Trend” Арзу Нагиев, председатель Объединения парламента журналистов, главный редактор медиа группы “Modern” Эльшад Эйвазлы и корреспондент газеты «525» Севиндж Гараева.
31 мая ректор, профессор Адалат Мурадов на встрече с членами «Совета общественного контроля» отметил, что создание Совета по контролю будет служить обеспечению общественного контроля в процессе проведения экзаменов в UNEC. А.Мурадов рекомендовал членам Совета доведение до общественности информации о случаях, с которыми будут сталкиваться. Мы хотим обеспечить объективность, защитить прозрачность. Ректор отметил, что целью является видеть UNEC в ряду университетов мирового уровня.
В завершении встречи в целях организации на высоком уровне деятельности Совета общественного контроля были выдвинуты предложения членами Совета.