UNEC-də imtahan sessiyasına İctimai Nəzarət Şurası nəzarət edəcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” yaradılıb. UNEC-də təşkil olunan 2015/2016-cı tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına nəzarəti bu qurum həyata keçirəcək. Azərbaycanın tanınmış ekspertləri, elm xadimləri, nüfuzlu KİV nümayəndələrinin təmsil olunduğu Şura sessiyanın monitorinqini apararaq, nəticələri qiymətləndirəcək. İctimaiyyət nümayəndələri, valideynlər, KİV və qeyri-hökümət təşkilatlarının nümayəndələri şikayət və təkliflərini, onları narahat edən sualları yalnız Şuraya ünvanlaya biləcəklər. Daxil olan müraciətlər mütəxəssislər tərəfindən şəffaf araşdırılaraq, operativ və qısa zaman ərzində tədbirlərin görülməsi təmin ediləcək. Bu məqsədlə Apellyasiya Komissiyasının işinə nəzarəti də Şura həyata keçirəcək.
İmtahan dövründə universitetin Qaynar xətt xidmətinin (146-1-3) fəaliyyəti də şuraya həvalə ediləcək.
Şura üzvləri imtahanlara nəzarəti UNEC-in bütün tədris binalarında sərbəst, heç bir maneə olmadan aparacaqlar. İmtahan sessiyası ilə bağlı informasiyalar da Şuranın icazəsi olmadan yayılmayacaq.
“UNEC İctimai Nəzarət Şurası”na “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, koordinator Etibar Əliyev, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə  Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Gənclər, elm və təhsil verilişləri departamentinin direktoru Zaur Mahmudov, “Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin Baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı və “525-ci qəzet”in  müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.
Mayın 31-də “İctimai Nəzarət Şurası”nın üzvləri ilə görüşən rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, İctimai Nəzarət Şurasıın yaradılması UNEC-də keçirilən imtahan prosesində ictimai nəzarəti təmin etməyə xidmət edəcək. Ə.Muradov monitorinqlər zamanı qarşılaşdıqları halların olduğu kimi, ictimaiyyətə çatdırılmasını Şura üzvlərinə tövsiyə edib. İstəyimiz obyektivliyin təmin olunması, şəffaflığın qorunmasıdır. Rektor qeyd edib ki, hədəfimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitet sıralarında görməkdir.
Görüşün sonunda İctimai Nəzarət Şurasının fəaliyyətinin yüksək səviyyədə qurulması məqsədilə Şura üzvləri tərəfindən təkliflər verilib.

The Public Control Board will monitor the Exam Session at UNEC
“UNEC Public Control Board” has been established at Azerbaijan State University of Economics. The control of the spring examination session of 2015/2016 academic year to be held at UNEC will be undertaken by the unit. The Board represented by Azerbaijan’s well-known experts, scientists and the representatives of the influential media organizations will assess the results of the session conducting monitoring. Public representatives, parents, the representatives of media and NGO will be able to address their complaints, proposals and questions only to the Board. The received enquiries will be investigated transparently and appropriate measures will be provided operatively and in a short period of time. To this ground the affairs done by the Appeal Commission will be implemented by the Board.
The management of the University’s Hotline service (146-1-3) will also be given to the Board within the exams.
Members of the Board will conduct the control of exams in all academic buildings of the University in freely without any obstacles. The information about the exam session will not be spread without the Board’s permission.
“UNEC Public Control Board” include: Head of PA “XXI Century” Education Center, Coordinator Etibar Aliyev, Honored Scientist, Professor Shahlar Asgerov, Head of Constitutional Research Fund, member of the Joint Group on Human Rights Alimammad Nuriyev, Director of the Scientific and Educational Programs Department of Public Television and Radio Broadcasting Zaur Mahmudov, Executive Director of the Information Agency “Ses” (Voice) Veli Veliyev, Deputy General Director of Information Agency “Trend” Arzu Naghiyev, Chairman of the Parliamentary Association of Journalists, General Director of the Media Group “Modern” Elshad Eyvazli and correspondent of the newspaper “525th newspaper” Sevinj Garayeva.
Meeting with the members of “Public Control Board”, Rector, Professor Adalat Muradov said that the foundation of the Public Control Board will provide the public observation of the exam session at UNEC. Rector recommended them to deliver the cases they would face within the session unchanged. We want to ensure the objectivity and save the transparency. Rector noted that we are targeted to see UNEC among the world class universities.
Proposals by the members of the Board were made to set the activities of the Public Control Board in the highest level.