Hər iki universitet arasında əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan proqram 29 sentyabr – 10 oktyabr tarixlərini əhatə edir.
Təcrübə proqramında HES-SO-nun Menecment və İdarəetmə fakültəsinin dosenti Julia Wirth-in rəhbərliyi ilə 19 magistr tələbə iştirak edir. Proqram UNEC-in Layihələrin İdarə Olunması şöbəsi tərəfindən hazırlanmış xüsusi intensiv tədris planı əsasında həyata keçirilir.
Proqramın açılış mərasimində UNEC-in beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, i.f.d. Hüseyn Həsənov qonaqları salamlayaraq bu təşəbbüsün Azərbaycan ilə İsveçrə arasında akademik və işgüzar əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyini bildirib. O, isveçrəli tələbələrə UNEC haqqında geniş məlumat verərək, onlara təcrübə proqramında uğurlar arzulayıb.
Açılışdan sonra tələbələr üçün universitetdə infotur təşkil olunub.
Qeyd edək ki, iki həftəlik proqram çərçivəsində iştirakçılar yerli və xarici ekspertlərin iştirakı ilə Azərbaycan–İsveçrə iqtisadi əlaqələri, biznes mühiti və xarici ticarət mövzularında biliklər əldə edəcəklər. Bundan əlavə, tələbələrin bir sıra dövlət qurumlarına səfərləri də nəzərdə tutulub.

Intensive internship program for Swiss students launched at UNEC
An intensive internship program has been inaugurated at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) for master’s students from the University of Applied Sciences and Arts of Western Switzerland (HES-SO).
Organized within the framework of cooperation between the two universities, the program runs from September 29 to October 10.
A total of 19 master’s students from the faculty of Management and Administration of HES-SO are participating under the supervision of associate professor Julia Wirth. The program is being implemented on the basis of a specially designed intensive curriculum prepared by UNEC’s Project Management Department.
At the opening ceremony, UNEC’s vice-rector for international relations, doctor of philosophy in economics Huseyn Hasanov, welcomed the guests and emphasized that this initiative would make a significant contribution to the development of academic and professional cooperation between Azerbaijan and Switzerland. He also provided the Swiss students with a comprehensive overview of UNEC and wished them success in the internship program.
Following the opening, an informational tour of the university was organized for the students.
It should be noted that within the two-week program, participants will gain knowledge on topics related to Azerbaijan-Switzerland economic relations, business environment, and foreign trade with the participation of local and international experts. In addition, visits to a number of state institutions are also planned.