UNEC-də konfrans: “Milli qurtuluşa aparan yol”
İyunun 13-də UNEC-də Milli Qurutuluş Gününə həsr edilən “Milli Qurtuluş Azərbaycanın xilas tarixidir” adlı konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə UNEC kollektivi və YAP-a yeni üzv olan tələbələr Fəxri Xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət edərək əklil qoyub, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra UNEC-in foyesində ucaldılan Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstünü ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər.
Azərbaycan dövlət himni səsləndirildikdən sonra UNEC-in professor-müəllim heyətinin Ulu öndərlə bağlı xatirələrinin əks edildiyi videorolik nümayiş etdirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Milli Qurtuluş Gününün milli məfkurəmizdəki yerindən və mövqeyindən bəhs edib. Bildirib ki, 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan xalqını parçalanmadan, vətəndaş müharibəsindən, ümumilikdə isə, dövlətçilik prinsiplərini birdəfəlik yox olma təhlükəsindən xilas edib.
Ulu öndərin həyata keçirdiyi strategiyanın ölkə başçısı cənab İlham Əliev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirən rektor bu günkü Azərbaycanın stabil, dinamik inkişafından söz açıb. Azərbaycan iqtisadiyyatı və təhsilində qazanılan nailiyyətlərdən danışıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 2002-ci ildə universitetinin 70 illik yubileyinə həsr olunan təntənəli mərasimdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti qarşısına qoyduğu vəzifələrə diqqət çəkən rektor, bu gün  Ulu öndərin tövsiyələrinin uğurla icra edildiyini bildirib: “Ulu öndərin qarşımıza qoyduğu vəzifələri fəaliyyətimizin prioritet istiqmətləri olaraq müəyyən etmişik. Bu vəzifəni yerinə yetirmək üçün hər gün daha çox çalışar, Ümumilli liderin ümidlərini layiqincə doğrultmağı özümüzə şərəf bilirik”.
Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov bildirib ki, Azərbaycan xalqının tarixində ən parlaq səhifələrdən olan Milli Qurtuluş Günü müasir tariximizin yeni bir nümunəsidir. Ulu öndər Heydər Əliyev məhz bu tarixdə xalqın böyük sevgisi və əhatəsi ilə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdaraq, Azərbaycanın düşmüş olduğu bəlalardan xilas edib. Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev öz xilaskarlıq missiyası ilə ölkəmizin müstəqilliyini qorudu, respublikada tüğyan edən ictimai-siyasi böhranı aradan qaldırdı və inkişafın təməlini qoydu. Bu gün də cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır.
E.Əzizov çıxışında UNEC-də həyata keçirilən yeniliklərdən də söz açıb. Son illər universitetdə bir-birindən uğurlu layihələrin icra edildiyini bildirərək, “artıq təşəbbüslər UNEC-də normala çevrilib”, deyə bildirib. Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı bu münasəbətlə UNEC rəhbərliyinə və professor-müəllim heyətinə təşəkkür edib.
Sonra YAP sıralarına qəbul olunan 100 UNEC əməkdaşı və tələbəsinə üzvlük vəsiqələri təqdim edilib. 100 əməkdaş və tələbənin isə partiya sıralarına qəbul olunmaq üçün müraciətləri təmin edilib.

Конференция в UNEC: «Путь, ведущий к национальному спасению»
13 июня в UNEC состоялась конференция «Национальное спасение дата спасения Азербайджана», посвященная Дню национального спасения.
Перед началом конференции коллектив UNEC и вновь ставшие членами партии «Новый Азербайджан» студенты посетили могилу Великого вождя на Аллее почетного захоронения и возложив венок, почтили память Общенационального лидера минутой молчания. Затем посетив бюст Общенационального лидера Гейдара Алиева, возвышающийся в фойе UNEC, возложили цветы.
После озвучивания государственного гимна Азербайджана профессорско-преподавательскому составу UNEC был демонстрирован видеоролик, посвященный памяти Великого вождя.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о роли и позиции Дня национального спасения в нашей национальной идеологии. Он отметил, что Великий вождь Гейдар Алиев, вернувшийся в 1993 году к политической власти по настойчивому требованию народа, спас азербайджанский народ от расчленения, гражданской войны, в целом, опасности уничтожения принципов государственности.
Ректор отметил, что стратегию Великого вождя успешно продолжает глава государства Ильхам Алиев и подчеркнул о стабильном, динамическом развитии сегодняшнего Азербайджана. Рассказал о достижениях в сфере экономики и образования. Ректор, обратив внимание на задачи, поставленные Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым перед Азербайджанским государственным экономическим университетом на торжественной церемонии в 2002 году, посвященной 70-летию университета, отметил, что сегодня успешно выполняются заветы Великого вождя: «Задачи, поставленные Великим вождем, мы определили как приоритетные направления нашей деятельности. Для выполнения этих задач каждый день мы стараемся с большими усилиями, и считаем честью достойно оправдывать надежды Общенационального лидера».
Глава Исполнительной власти Сабаильского района Эльдар Азизов отметил, что День национального спасения, являющийся яркой страницей истории азербайджанского народа, является новым образцом современной истории. Возвращение Великого вождя Гейдара Алиева вновь к политической власти, окруженного большой любовью народа, спасло Азербайджан от сложившихся бед. . Общенациональный лидер Гейдар Алиев своей миссией освободителя сохранил самостоятельность нашей страны, предотвратил общественно-политический кризис и заложил основу развития. Сегодня торжество идеологии национального спасения под руководством Президента Ильхама Алиева проявляется в устойчивом развитии нашей республики, повышается авторитет Азербайджана в регионе и во всем мире.
В своем выступлении Э.Азизов затронул вопрос об осуществляемых в UNEC новшествах. Он отметил, что в последние годы в университете реализуются проекты один лучше другого, что
«превратилось в норму UNEC». Глава Исполнительной власти Сабаильского района в этом вопросе выразил благодарность руководству и профессорско-преподавательскому составу UNEC.
Затем 100 сотрудникам и студентам 100 UNEC, принятым в члены партии «Новый Азербайджан» были вручены членские удостоверения. Были приняты обращения еще 100 сотрудников и студентов о принятии их в ряды партии.