UNEC-də konfrans: “Milli qurtuluşa aparan yol”
İyunun 13-də UNEC-də Milli Qurutuluş Gününə həsr edilən “Milli Qurtuluş Azərbaycanın xilas tarixidir” adlı konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə UNEC kollektivi və YAP-a yeni üzv olan tələbələr Fəxri Xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət edərək əklil qoyub, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra UNEC-in foyesində ucaldılan Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstünü ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər.
Azərbaycan dövlət himni səsləndirildikdən sonra UNEC-in professor-müəllim heyətinin Ulu öndərlə bağlı xatirələrinin əks edildiyi videorolik nümayiş etdirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Milli Qurtuluş Gününün milli məfkurəmizdəki yerindən və mövqeyindən bəhs edib. Bildirib ki, 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan xalqını parçalanmadan, vətəndaş müharibəsindən, ümumilikdə isə, dövlətçilik prinsiplərini birdəfəlik yox olma təhlükəsindən xilas edib.
Ulu öndərin həyata keçirdiyi strategiyanın ölkə başçısı cənab İlham Əliev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirən rektor bu günkü Azərbaycanın stabil, dinamik inkişafından söz açıb. Azərbaycan iqtisadiyyatı və təhsilində qazanılan nailiyyətlərdən danışıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 2002-ci ildə universitetinin 70 illik yubileyinə həsr olunan təntənəli mərasimdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti qarşısına qoyduğu vəzifələrə diqqət çəkən rektor, bu gün  Ulu öndərin tövsiyələrinin uğurla icra edildiyini bildirib: “Ulu öndərin qarşımıza qoyduğu vəzifələri fəaliyyətimizin prioritet istiqmətləri olaraq müəyyən etmişik. Bu vəzifəni yerinə yetirmək üçün hər gün daha çox çalışar, Ümumilli liderin ümidlərini layiqincə doğrultmağı özümüzə şərəf bilirik”.
Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov bildirib ki, Azərbaycan xalqının tarixində ən parlaq səhifələrdən olan Milli Qurtuluş Günü müasir tariximizin yeni bir nümunəsidir. Ulu öndər Heydər Əliyev məhz bu tarixdə xalqın böyük sevgisi və əhatəsi ilə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdaraq, Azərbaycanın düşmüş olduğu bəlalardan xilas edib. Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev öz xilaskarlıq missiyası ilə ölkəmizin müstəqilliyini qorudu, respublikada tüğyan edən ictimai-siyasi böhranı aradan qaldırdı və inkişafın təməlini qoydu. Bu gün də cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır.
E.Əzizov çıxışında UNEC-də həyata keçirilən yeniliklərdən də söz açıb. Son illər universitetdə bir-birindən uğurlu layihələrin icra edildiyini bildirərək, “artıq təşəbbüslər UNEC-də normala çevrilib”, deyə bildirib. Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı bu münasəbətlə UNEC rəhbərliyinə və professor-müəllim heyətinə təşəkkür edib.
Sonra YAP sıralarına qəbul olunan 100 UNEC əməkdaşı və tələbəsinə üzvlük vəsiqələri təqdim edilib. 100 əməkdaş və tələbənin isə partiya sıralarına qəbul olunmaq üçün müraciətləri təmin edilib.

A Conference held at UNEC: “The road to National Liberation”
A Conference on “The National Liberation is a history of Azerbaijan’s salvation” dedicated to the National Liberation Day has been held at UNEC on June 13.
Before the conference UNEC staff and the students newly received the membership of the NAP visited the Great Leader’s grave in the Honorary Cemetery, laid a wreath and paid tribute to his memory. Afterwards, they visited the National Leader Heydar Aliyev’s bust erected in UNEC’s hall and also laid bunches of flowers at the grave.
After the National Anthem of the Republic of Azerbaijan sounded, a video track that reflected UNEC’s academic staff’s memories about the Great Leader was demonstrated.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov spoke about place and position of the National Liberation Day in our ideology. He said the Great Leader Heydar Aliyev who returned to political power on people’s persistent demands escaped Azerbaijan from the threat of collapse, civil and in general extinction of the principles of statehood forever.
Highlighting that the strategy implemented by the Great Leader is successfully continued by the President Mr. Ilham Aliyev, Rector spoke about Azerbaijan’s current stable and dynamic development. He talked about the achievements gained in the economy and education of Azerbaijan. Bringing the attention to the tasks the National Leader Heydar Aliyev set towards the Azerbaijan State University of Economics in 2002 within the ceremony devoted to the 70th Jubilee of the University, expressed confidence for the Great Leader’s recommendations that were being implemented successfully: “We defined the objectives the Great Leader set forth as the priority of our directions. We try to perform this task and feel proud to prove the National Leader’s hopes”.
The Executive Power of Sabail district Eldar Azizov said the Day of National Liberation that is one of the most brilliant pages in the history of Azerbaijan’s people is a new example of our modern history. The Great Leader Heydar Aliyev had saved Azerbaijan from the disasters, returning to political power with people’s love and coverage. The National Leader Heydar Aliyev had saved the independence of our country with the mission of emancipation, eliminated socio-political crisis raged in the republic and laid the foundation for development. Today, the triumph of national liberation ideology manifests itself in the sustainable development of our country Azerbaijan’s reputation is becoming stronger in the region and the world.
E.Azizov spoke about the novelties realized at UNEC. Saying “the initiatives have become normal at UNEC”, he emphasized many successful projects carried out at UNEC. The Executive Power of Sabail district expressed gratitude to UNEC administration and academic staff in this regard.
Then 100 UNEC employees and students received the membership of the NAP were introduced cards. Another 100 employees and students were submitted their documents to receive the membership.