UNEC-də “Novruz mühazirələri” keçirilib
Tədbirdə iqtisadiyyat üzrə təhlilçilər, təhsil ekspertləri, müəllim və tələbələr, media nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə UNEC-in rektoru, prof. Ədalət Muradovun “Azərbaycan iqtisadiyyatı: oxşar çağırışlar, fərqli baxışlar” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib.
Mühazirədə Azərbaycan iqtisadiyyatının uğurları, neft gəlirləri əsasında yaradılmış möhkəm maliyyə-iqtisadi baza hesabına qeyri-neft sektorunun dinamik inkişafı və dünya iqtisadiyyatına inteqrasiya prosesi ilə bağlı geniş məlumat verilib. Rektor Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, özəlləşdirmə prosesinin davam etdirilməsi və neftdən asılılığın azalması ilə bağlı həyata keçirilən islahatlardan danışıb.
Dünya iqtisadiyyatının bugünkü vəziyyəti və neftin qiymətinin azalmasının qlobal iqtisadi artıma təsiri haqqında söhbət açan Ə.Muradov xarici ticarət əməliyyatları və investisiya qoyuluşu, iqtisadiyyatın idarə olunması modellərindən də danışıb.
Sonra görüş iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb və qarşılıqlı fikir mübadiləsinə əsaslanan müzakirələr aparılıb.
Novruz mühazirələri “Elmdən Təhsilə” təşəbbüsənə uyğun olaraq təşkil edilir və “Təhsil” TV tərəfindən çəkilərək Təhsil Nazirliyinin internet resurslarında yayımlanır.

“Novruz Lectures” has been made at UNEC
The analyzers in Economics, education experts, instructors, students and the representatives of Media have taken part at the event.
Rector of UNEC, Dr Adalat Muradov’s lecture on “Azerbaijan’s Economy: Similar Challenges, Different View” is heard within the meeting.
Detailed information about the achievements of Azerbaijan economy, development of non- oil sector on the strong financial and economic base established in accordance with oil revenues and integration to the world economy has been heard within the lecture. Rector has spoken about the economic reforms implemented in Azerbaijan, improvement of business environment, continuation of the privatization process and the reforms to reduce dependence on oil.
Speaking about the effect of the current state of the world economy and the decline in oil prices to the global economic growth, A.Muradov has delivered the information about the foreign and investment and management models of the economy.
Afterwards, the audiences’ questions have been responded and discussions based on the exchange of views have been made.
Novruz Lectures are being organized with the initiative of “From Education to Science” and broadcast by “Tehsil” TV (Education TV) on the official webpage of the Ministry of Education.