02 APREL 2020 | VIEWS:
Təhsil naziri Ceyhun Bayramovun əmri ilə Sadıqov Mirdaməd Mirsadıq oğlu UNEC-in Strateji inkişaf üzrə prorektoru vəzifəsinə vəzifəyə təyin olunub.
Mirdamət Sadıqov əmək fəaliyyətinə 1971-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki UNEC) “Maliyyə-Kredit” kafedrasında başlayıb. O, 1971- 1972-ci illərdə kafedrada baş referat, 1972-1977-ci illərdə laborant və baş laborant vəzifələrində çalışıb. 1973-1977-ci illərdə həmin kafedranın aspiranturasında təhsil alıb və Moskva şəhərində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi adına layiq görülüb. 1977-1982-ci illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun Komsomol Komitəsinin katibi olub. Sonralar “Maliyyə-Kredit” kafedrasının baş müəllimi və İqtisadiyyat fakültəsinin dekanı vəzifəsini icra edib. Bu müddət ərzində müsabiqə yolu ilə kafedranın dosenti seçilib. 1988-1992-ci illərdə Bakı Maliyyə-Kredit Texnikumunun direktoru, daha sonra texnikumun Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinə çevrilməsi ilə əlaqədar 1992-1999-cu illərdə kollecin direktoru vəzifəsində çalışıb.
M.Sadıqov Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür. 1996-cı ildən Azərbaycanda ilk dəfə yaradılmış Heydər Əliyev İqtisadi İdarəetmə Məktəbinin icraçı direktorudur.
1999-2000-ci illərdə Bakı şəhəri Nəsimi rayonu üzrə Vergilər İdarəsinin rəisi vəzifəsini icra edib. 2000-2007-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Tədris işləri üzrə prorektoru olub. 2004-cü ildə “Azərbaycan Respublikasının Maliyyə potensialının formalaşması problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək, Azərbaycanda bu sahədə doktor adı almış ilk şəxslərdən biri olub. 2007- 2008-ci illərdə Vergilər Nazirliyi Vergi Siyasəti və Vergi Qanunvericiliyi Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Baş İdarə rəisi vəzifəsində çalışıb. 2008-2013-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin rektoru olub.
14 fevral 2013-cü ildən 2020-ci il martın 5-dək İsmayıllı rayonu İcra hakimiyyətinin başçısı olub.
İqtisad elmləri doktoru, professor Mirdaməd Sadıqov respublikada iqtisadiyyat, maliyyə və vergi problemləri ilə bağlı 200-dən çox elmi məqalənin, həmçinin 10 dərslik, 8 dərs vəsaiti və 9 monoqrafiyanın müəllifidir.
Professor Mirdaməd Sadıqovu UNEC-in prorektoru təyin olunması münasibətilə təbrik edirik, gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!

В UNEC назначение на должность проректора.
По приказу министра образования Джейхуна Байрамова Садыгов Мирдамет Садыг оглы назначен на должность проректора по стратегическому развитию UNEC.
Мирдамет Садыгов приступил к трудовой деятельности в 1971 году на кафедре «Финансы и кредит» Азербайджанского института народного хозяйства (ныне UNEC). В 1971-1972 годах работал на должности главного реферата, лаборанта и старшего лаборанта кафедры. В 1973-1977 годах получил образование в аспирантуре указанной кафедры. Защитив кандидатскую диссертацию в городе Москве, получил ученую степень кандидата экономических наук. В 1977-1982 годах был секретарем Комсомольского комитета Азербайджанского института народного хозяйства. Позже исполнял обязанности старшего преподавателя кафедры «Финансы и кредит» и декана экономического факультета. В течение указанного времени по конкурсу был избран доцентом кафедры. В 1988-1992 годах работал на должности директора Бакинского финансово-кредитного техникума, позже в связи с преобразованием в Азербайджанский финансово-экономический колледж в 1992-1999 годах назначен на должность директора колледжа.
М.Садыгов является членом партии «Ени Азербайджан». С 1996 года является исполнительным директором созданного впервые в Азербайджане Экономической школы управления Гейдара Алиева.
В 1999-2000 году выполнял обязанности начальника Налогового управления Насиминского района города Баку. В 2000-2007 годах работал проректором в Азербайджанском государственном экономическом университете. В 2004 году защитив докторскую диссертацию на тему «Проблемы формирования финансового потенциала Азербайджанской Республики», стал первым лицом в Азербайджане, получившим ученую степень доктора наук в этой области. В 2007-2008 годах работал на должности начальника Главного управления Центра налоговой политики и стратегического исследования налогового законодательства Министерства налогов. В 2008-2013 годах был ректором Азербайджанского государственного аграрного университета.
С 14 февраля 2013 года по 5 марта 2020 год был главой Исполнительной власти Исмаиллинского района.
В 2010 году по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики за заслуги в развитии образования в Азербайджане был признан почетного звания «Заслуженный деятель науки».
В 2020 году в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики за активное участие в общественно-политической жизни страны награжден орденом «Шохрат».
Доктор экономических наук, профессор Мирдамет Садыгов является автором свыше 200 научных статей по экономическим, финансовым и налоговым проблемам в республике, также 10 учебников, 8 учебных пособий и 9 монографий.
Поздравляем профессора Мирдамета Садыгова с назначением на должность проректора UNEC, желаем всяческих успехов в его будущей деятельности!