UNEC ilə İstanbul Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq genişləndirilir
İstanbul Texniki Universitetinin (İTU) rektoru, professor Mehmet Karacanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti UNEC-də olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə qonaqlara universitet barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, UNEC regionun 4 dildə, o cümlədən Türkiyə türkcəsində təhsil verən yeganə ali təhsil müəssisəsidir. Rektor UNEC-in ABŞ, İngiltərə, Fransa, İsveçrə və Litvanın aparıcı universitetləri ilə bakalavr, magistr dərəcəsi və MBA təhsili üzrə ikili diplom proqramlarından söz açaraq, Türkiyə universitetləri ilə də bu istiqamətdə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirib. Ə.Muradov UNEC-də iqtisadyönümlü ixtisaslarla yanaşı, texniki və texnoloji ixtisasların da tədris olunduğunu qonaqların diqqətinə çatdırıb. UNEC Ekstern Mərkəzinin fəaliyyətindən bəhs edən rektor, mərkəzdə gün ərzində  20 min tələbəyə distant təhsil vermək imkanının olduğunu bildirib.
UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən professor Mehmet Karaca İstanbul Texniki Universitetinin bakalavr, magistratura və doktoranrura pilləsi üzrə təhsil imkanlarından danışıb.
Görüşdə UNEC ilə İTU arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Hər iki universitet arasında magistratura təhsili üzrə ikili diplom proqramının reallaşdırılması və UNEC-in gənc müəllimlərinin İTU-da doktorantura təhsili alması istiqamətində razılıq əldə olunub. Eyni zamanda UNEC Ekstern Mərkəzində İstanbul Texniki Universiteti ilə birgə sertifikat proqramının reallaşdırılması, müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi konfransların keçirilməsi, dərsliklərin çap olunması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Расширяется сотрудничество между UNEC и Стамбульским техническим университетом
Делегация, возглавляемая ректором Стамбульского технического университета (СТУ), профессором Мехметом Караджа, посетила  UNEC.
На встрече с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым гостям была дана информация об университете. Было отмечено, что UNEC единственный университет региона, дающий образование на 4 языках, в том числе  на турецком языке. Говоря о программах двойного диплома UNEC ступени бакалавра и магистратуры, а также образования MBA с ведущими университетами США, Англии, Франции, Швейцарии и Литвы, ректор отметил, что заинтересован в сотрудничестве в этом направлении с университетами Турции. А.Мурадов довел до внимания гостей, что в UNEC наряду с экономическим профилем ведется обучение также техническим и технологическим специальностям. Говоря о деятельности Центра UNEC Ekstern, ректор отметил, что в центре есть возможность дать дистанционное обучение 20 тысячам студентов в течение дня.
Выразив удовлетворение по поводу пребывания в UNEC, ректор Мехмет Караджа рассказал о возможностях образования на ступени бакалавра, магистратуры и докторантуры Стамбульского технического университета.
На встрече были обсуждены возможности сотрудничества UNEC и СТУ. Между обоими университетами было достигнуто соглашение в направлении реализации программ двойного диплома образования магистратуры и получения молодыми преподавателями UNEC образования докторантуры в СТУ. В то же время в Центре UNEC Ekstern состоялся обмен мнениями по вопросу реализации совместных программ сертификации со Стамбульским техническим университетом, обмена преподавателями и студентами, проведения совместных научных конференций, публикации учебников.