UNEC-də elektron kargüzarlığı təkmilləşdirilir
Təlimlər Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi istifadəçilərinin işləmə vərdişlərinin, eləcə də elektron kargüzarlığın müntəzəm surətdə təkmilləşdirilməsi məqsədilə aparılıb.
UNECin Ümumi şöbəsinin müdiri Rəşad Muradov bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 27 sentyabr tarixliDövlət hakimiyyəti orqanlarında, idarə, təşkilat və müəssisələrində kargüzarlığın aparılmasına dair Təlimat”ın təsdiq edilməsi haqqındaFərmanına əlavə və dəyişikliklər edilib. Ölkə Prezidentinin 2015-ci il 14 iyul tarixli Fərmanı ilə edilən əlavə və dəyişikliklərdə respublikada fəaliyyət göstərən bütün təşkilatlara kargüzarlığın elektron formada aparılması hüququnun verildiyi qeyd olunub. Bu fərmandan irəli gələrək, UNEC rektoru, professor ƏdaləMuradovun  müvafiq tapşırığına əsasən, 2015-ci ildən universitetdə Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi tətbiq edilir və kargüzarlıq elektron formada aparılır.
Elektron sənəd dövriyyəsinin üstünlüklərindən danışan R.Muradov qeyd edib ki, elektron kargüzarlığa keçid idarəetmədə operativliyi və şəffaflığı təmin edib. Sistem vasitəsilə universitetə daxil olan müraciətlər qısa müddət ərzində cavablandırılır və sənəd dövriyyəsi ötən illərlə müqayisədə 2 dəfə artıb. Elektron sənəd dövriyyəsi həm də universitetdə kağızdan istifadəni minimuma endirib.
UNECdə hazırda Elektron sənəd dövriyyəsində 95 struktur bölmənin  cəmləşdiyini diqqətə çatdıran R.Muradovgələcəkdə istifadəçilərin sayının artırılacağını bildirib.
İki gün davam edən təlimlərdə UNECin Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin test versiyası üzərindən sənədlərin hazırlanması, imzalanması, göndərilməsi və digər prosesləri izah edilib.
Təlimdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. İstifadəçilər gələcəkdə təlimlərin tədris binalarında qruplar üzrə aparılmasını təklif ediblər.

В UNEC совершенствуется электронное делопроизводство
Тренинги проводились в целях совершенствования навыков пользователей Системой электронного документооборота, а также электронного делопроизводства.
Заведующий Общим отделом UNEC Рашад Мурадов отметил, что внесены дополнения и изменения в Указ Президента Азербайджанской Республики от 27 сентября 2003 года «Об утверждении Инструкции по ведению делопроизводства в государственных органах, управлениях, организациях и предприятиях». В дополнениях и изменениях, внесенных по Указу Президента страны от 14 юля 2015 года отмечено о предоставлении всем действующим в республике организациям ведения делопроизводства в электронной форме. Исходя из этого Указа в соответствии с соответствующими указаниями ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова с 2015 года в университете применяется Система электронного документооборота, делопроизводство ведется в электронной форме.
Говоря о преимуществах Электронного документооборота, Р.Мурадов отметил, что в управлении перехода к электронному делопроизводству обеспечил оперативность и прозрачность. Поступившие в университет обращения посредством системы были разрешены в течение короткого времени, документооборот по сравнению с предыдущим годами увеличился в 2 раза. Электронный документооборот также свел на минимум использование бумаги в университете.
Р.Мурадов довел до внимания, что в настоящее время в Электронном документообороте сосредоточены 95 структурных подразделений UNEC, что приведет к увеличению числа пользователей в будущем.
На двухдневных тренингах были разъяснены вопросы подготовки, подписания, рассылки и других процессов через тестовую версию Системы электронного документооборота UNEC.