UNEC-də elektron kargüzarlığı təkmilləşdirilir
Təlimlər Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi istifadəçilərinin işləmə vərdişlərinin, eləcə də elektron kargüzarlığın müntəzəm surətdə təkmilləşdirilməsi məqsədilə aparılıb.
UNECin Ümumi şöbəsinin müdiri Rəşad Muradov bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 27 sentyabr tarixliDövlət hakimiyyəti orqanlarında, idarə, təşkilat və müəssisələrində kargüzarlığın aparılmasına dair Təlimat”ın təsdiq edilməsi haqqındaFərmanına əlavə və dəyişikliklər edilib. Ölkə Prezidentinin 2015-ci il 14 iyul tarixli Fərmanı ilə edilən əlavə və dəyişikliklərdə respublikada fəaliyyət göstərən bütün təşkilatlara kargüzarlığın elektron formada aparılması hüququnun verildiyi qeyd olunub. Bu fərmandan irəli gələrək, UNEC rektoru, professor ƏdaləMuradovun  müvafiq tapşırığına əsasən, 2015-ci ildən universitetdə Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi tətbiq edilir və kargüzarlıq elektron formada aparılır.
Elektron sənəd dövriyyəsinin üstünlüklərindən danışan R.Muradov qeyd edib ki, elektron kargüzarlığa keçid idarəetmədə operativliyi və şəffaflığı təmin edib. Sistem vasitəsilə universitetə daxil olan müraciətlər qısa müddət ərzində cavablandırılır və sənəd dövriyyəsi ötən illərlə müqayisədə 2 dəfə artıb. Elektron sənəd dövriyyəsi həm də universitetdə kağızdan istifadəni minimuma endirib.
UNECdə hazırda Elektron sənəd dövriyyəsində 95 struktur bölmənin  cəmləşdiyini diqqətə çatdıran R.Muradovgələcəkdə istifadəçilərin sayının artırılacağını bildirib.
İki gün davam edən təlimlərdə UNECin Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin test versiyası üzərindən sənədlərin hazırlanması, imzalanması, göndərilməsi və digər prosesləri izah edilib.
Təlimdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. İstifadəçilər gələcəkdə təlimlərin tədris binalarında qruplar üzrə aparılmasını təklif ediblər.

An electronic documentation system is improved at UNEC
Trainings are targeted in upgrading the Electronic Documentation System users’ skills, as well as the clerical system.
Director of UNEC’s General Department Rashad Muradov said that amendments and changes were made to the decree about the approval of the “Instruction on administration of documentation in the State Authoritative bodies, office, organizations and institutions” signed by the President of the Republic of Azerbaijan on September 27 2003. All the organizations performing in the republic were provided with the right to carry out their documentation electronically within the amendments made by the Presidential decree on July 14 2015. Pursuant to this decree, according to UNEC Rector, Professor Adalat Muradov’s instructions, the Electronic Documentation System has been applied at UNEC since 2015 and the clerical works is conducted in an electronic form.
Speaking about the advantages of the Electronic Documentation System, R.Muradov said transition to electronic paper work ensured the efficiency and transparency in management. Appeals submitted to the university are responded in a short period via the system and the document circulation has been increased twice in compare with the previous years. The electronic documentation system has minimized paper usage at the university.
Bringing to attention that currently 95 structural units are gathered in the Electronic Documentation System of UNEC, R. Muradov pointed that the number of users will increase in the future.
The participants of the two-day trainings were explained how to prepare, sign, send the documents and other processes on the testing version of the Electronic Documentation System.
The trainees’ questions were answered in the event. Users suggested to conduct trainings in groups in all academic buildings of the university.