06 MART 2018 | VIEWS:
Görüşün bu dəfəki fəxri qonağı millət vəkili, AMEA-nın həqiqi üzvü, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış ictimai xadim, yazıçı, publisist Rafael Hüseynov olub.
“Professorlar Klubu”nun Rəyasət Heyətinin sədri, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri, professor Əvəz Ələkbərov UNEC-də son illərdə həyata keçirilən yeniliklər barədə məlumat verərək, əldə olunan nəticələrdən danışıb. R.Hüseynov UNEC-in regionun ən nüfuzlu universitetlərindən birinə çevrilməsini qürurla izlədiyini bildirərək, bu ali təhsil ocağının Azərbaycan təhsil məkanında özünəməxsus yeri olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə “Professorlar Klubu”nun fəaliyyətindən söz açılıb. Ə.Ələkbərov bildirib ki, “Professorlar klubu”nda mütəmadi olaraq ölkənin nüfuzlu alimləri, tanınmış ictimai siyasi, incəsənət xadimləri ilə görüşlər keçirilir. Qeyri-rəsmi formatda keçirilən görüşlərdə qonaqlar UNEC professorları ilə həyat təcrübələrini bölüşür, cəmiyyətdə aktual olan mövzular barədə fikir mübadiləsi aparırlar.
Ölkə ziyalılarını birləşdirən platformanın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən R.Hüseynov “Professorlar klubu”nun yaradılması təşəbbüsünü alqışladığını bildirərək, klubun fəxri qonağı olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, “ziyalı klubu” modelinin Avropanın bir çox dövlətlərində formalaşdığını diqqətə çatdırıb və klubun üstünlüklərindən danışıb. Çağdaş Azərbaycan mədəniyyəti, ədəbiyyatı və incəsənətindən danışan əməkdar incəsənət xadimi, bu sahədə baş verən yenilikləri UNEC-in professorları ilə bölüşüb.
Görüş müzakirələrlə davam edib. Sonda Rafael Hüseynov “İmzamız” kitabını “Professorlar klubu”na hədiyyə edib.

Почетный гость «Клуба профессоров» UNEC– Рафаэль Гусейнов
В очередной раз гостем встречи был депутат, член-корреспондент НАНА, заслуженный деятель  искусств, известный общественный деятель, писатель, публицист Рафаэль Гусейнов.
Председатель правления «Клуба профессоров», заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты», профессор Авез Алекберов дал информацию о новшествах, осуществляемых в   UNEC в последние годы,  и рассказал о полученных результатах. Р.Гусейнов отметил, что с чувством гордости наблюдает,  как UNEC превращается в один из авторитетных университетов региона, и подчеркнул, что это высшее учебное заведение занимает свойственное ему место в образовательном пространстве Азербайджана.
На встрече говорилось о деятельности «Клуба профессоров». А.Алекберов отметил, что в «Клубе профессоров» постоянно проводятся встречи с авторитетными учеными, известными общественно-политическими и деятелями  искусств страны.  На встречах, которые проводятся в неофициальном формате, гости делятся опытом жизни с профессорами UNEC, проводят обмен мнениями на актуальные темы общества.
Высоко оценив деятельность платформы, объединяющей интеллигенцию страны, Р.Гусейнов приветствовал идею создания «Клуба профессоров», выразил удовлетворение по поводу того, что является почетным гостем клуба.  Он отметил о модели «клуба интеллигенции», которая сформирована во многих странах Европы и рассказал о преимуществах клуба. Говоря о современной культуре, литературе и искусстве Азербайджана, заслуженный деятель искусств поделился с профессорами  UNEC с новшествами в этой сфере.
Встреча продолжалась обсуждениями. В конце Рафаэль Гусейнов подарил книгу «Наша подпись» «Клубу профессоров».