UNEC-in rektoru: “Aziz Sancarın verəcəyi mesajların elm ictimaiyyətimizə faydalı olacağına inanıram” – MÜSAHİBƏ
12 İYUN 2017 | VIEWS:
2214
apa.az
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  (UNEC) rektoru Ədalət Muradovun APA-ya müsahibəsi
– Ədalət müəllim, iyunun 14-də UNEC-in təşkilatçılığı ilə Bakıda böyük beynəlxalq konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulub. Konfrans haqqında bir qədər ətraflı məlumat verə bilərsinizmi?
– Bəli, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC), nüfuzlu Clarivate Analytics (“Thomson Reuters”) şirkətinin və Beynəlxalq Elmi və Texniki İnformasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə iyunun 14-də “Universitetlərdə elmi fəaliyyətin müasir idarəetmə modeli” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək. Konfransda Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Yunanıstan, Macarıstan, Rumıniya, İsveçrə, İngiltərə, Litva, Qazaxıstan, Gürcüstan, Polşa, Moldova, Belarus, Qırğızıstan və digər ölkələrdən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, elm adamları və mütəxəssislər iştirak edəcək. Konfransın ən əlamətdar hadisəsi isə Təhsil Nazirliyinin dəvətilə Azərbaycana gəlmiş, 2015-ci il Kimya üzrə Nobel Mükafatı Laureatı, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru Aziz Sancarın plenar iclasda elmi məruzə ilə çıxış etməsi olacaq. Məlumat üçün deyim ki, Aziz Sancar elm üzrə Nobel mükafatı qazanan və nüfuzlu ABŞ Milli Elmlər Akademiyasının üzvü olan ilk türkdür. Elmdə 6 mühüm kəşfin müəllifi olan Sancar həyatını tamamilə elmi araşdırmalara həsr etmiş çox nüfuzlu alimdir. Belə bir şəxsin bizim konfransda iştirak etməsinin və orada verəcəyi mesajların, həm konfrans iştirakçılarına, həm də bütövlükdə elm ictimaiyyətimizə faydalı olacağına inanıram.
Konfransın həsr edildiyi mövzu da diqqəti cəlb edir. Belə bir mövzunun seçilməsi hansı zərurətdən irəli gəldi?
– Hər bir ölkənin elmi və təhsili adətən həmin ölkənin iqtisadi inkişaf tələbləri istiqamətində qurulur. Prezident İlham Əliyevin qəbul etdiyi strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş vəzifələr şübhəsiz ki, universitetlərdə elm və təhsilin inkişafı istiqamətində də yeni tələblər ortaya qoyur. Ali təhsilin “təhsil-elm-istehsal” üçbucağı əsasında yenidən qurularaq müasir insan kapitalının formalaşdırılması və innovasiyalar yolu ilə iqtisadi inkişafa xidmət etməsi nəzərdə tutulur. Göründüyü kimi, bu üçbucaqda elm mərkəzi həlqəni təşkil edir və araşdırma və təkmilləşdirmələrin genişləndirilməsini, eləcə də elmi nəticələrin sürətlə tədrisə və istehsala tətbiqini şərtləndirir. Ali təhsildə elmin qeyd edilən əsaslarda qurulması isə heç şübhəsiz ki, elmin idarəedilməsinə ənənəvi yanaşmanın da dəyişməsini zəruri edir. Artıq universitetlərdə elmi fəaliyyətləri formal xarakterdən və mücərrəd məzmundan xilas edərək, iqtisadiyyatın real tələbləri istiqamətinə yönəltmək tələb olunur. Məhz universitetlərdə elmin düzgün idarəetmə modelinin qurulması bu istiqamətdəki işimizə ciddi töhfələr verə bilər. Bütün bu qeyd etdiklərim konfrans mövzusunun seçilməsini zəruri etmişdir. Düşünürəm ki, istər plenar iclasdakı məruzələr, istərsə də bölmə iclaslarında aparılan müzakirələr bu istiqamətdə ortaq mövqenin formalaşmasına müəyyən töhfə verəcəkdir.
– Sizcə, hazırda universitetlərdə elmin idarə edilməsinin hansı istiqamətlərdə təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var?
– Elmin idarəedilməsinin son məqsədi elmi fəaliyyətin keyfiyyətini yüksəltmək və onların iqtisadiyyatın tələblərinə uyğunlaşdırmaqdır. Bu baxımdan universitetlərdə elmi fəaliyyətin düzgün planlaşdırılması, səmərəli maliyyələşdirilməsi, nəticələrinin elmimetriya əsasında dəqiq qiymətləndirilməsi, əqli mülkiyyət hüquqları və etik prinsiplərinin qorunması əhəmiyyət kəsb edir. Təşkil etdiyimiz konfransda əsas müzakirə mövzuları da məhz bunlar olacaq.
– UNEC-in konfransın təşkilatçılarından olan “Thomson Reuters”  ilə də son illər əlaqələri genişlənməkdədir. Bu, əsasən hansı istiqamətləri əhatə edir?
– Bildiyiniz kimi, bir müddət əvvəl Təhsil Nazirliyi “Thomson Reuters” şirkəti ilə müqavilə bağlayaraq, Azərbaycan universitetlərinin bu şirkətin əksər elmi bazalarına sərbəst çıxışını təmin etdi. UNEC də bu universitetlər sırasındadır. Bundan sonra universitet olaraq, biz də bu şirkətlə əməkdaşlığımızı genişləndirməyə başladıq. Vaxtaşırı olaraq bu şirkət UNEC-in professor-müəllim heyətinə elmi fəaliyyətin müxtəlif istiqamətləri, xüsusilə də elmi nəşrlər üzrə müvafiq təlim təşkil edir. Növbəti təlim də məhz bu konfrans çərçivəsində nəzərdə tutulub. Belə ki, konfrans müddətində şirkət UNEC əməkdaşlarına “Web of Science bazasından istifadə və əməliyyat aparma yolları” mövzusunda sertifikat proqramı təşkil edəcək. Əməkdaşlığımızın digər istiqaməti də “Thomson Reuters”in “Elmmetriya” kitabının ilk dəfə UNEC-də Azərbaycan dilində nəşr edilməsidir. Artıq kitab UNEC tərəfindən tərcümə olunub və konfrans çərçivəsində təqdimatı keçiriləcək. Hesab edirəm ki, bu kitab ölkədə elmmetriyanın inkişafı sahəsinə müvafiq töhfəsini verəcək.
– Aziz Sancarın Azərbaycana səfərinə qayıdaq. Onun iştirakı ilə UNEC-də  hansı əlavə tədbirlər planlaşdırılıb?
– İlk növbədə onu deyim ki, iyunun 12-də UNEC-də Aziz Sancara həsr edilmiş “Aziz Sancar: Bir Elm Fədaisinin Həyat Hekayəsi” adlı  konfrans keçiriləcək. Konfrans çərçivəsində böyük alimin həyat və yaradıcılığına nəzər salınacaq. “Aziz Sancarın Nobel Bioqrafiyası” adlı kitabçanı Azərbaycan dilində tərcümə etmişik və onun təqdimatı keçiriləcək. Aziz Sancarın Azərbaycan elm ictimaiyyəti qarşısında geniş nitqi dinləniləcək və UNEC-in fəxri doktoru diplomu ilə təltif ediləcək. Bundan əlavə, iyunun 14-də UNEC-də Nobel mükafatı laureatı ilə tələbələrimizin geniş formatda “Azız Sancar – uğur formulu” adlı görüşünü təşkil edəcəyik. Görüşdə Aziz Sancar tələbələrə uğur formulu haqqında danışacaq və onların suallarını cavablandıracaq.

Ректор UNEC: «Уверен, что данные Азизом Санджаром рекомендации принесут пользу научному обществу» — ИНТЕРВЬЮ
apa.az
Интервью АПА с ректором Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC ) Адалатом Мурадовым.
— Адалат муаллим, при организационной поддержке UNEC 14 июня в Баку предусмотрено проведение большой международной конференции. Можете ли дать подробную информацию о конференции?
— Да, при организационной поддержке Министерства образования Азербайджанской Республики, и при совместной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), престижной компании Clarivate Analytics (“Thomson Reuters”) и Международного центра научной  и технической  информации 14 июня состоится международная научно-практическая конференция на тему «Модель современного управления научной деятельностью в университетах». В конференции примут участие представители престижных высших учебных заведений, деятели науки и специалисты Азербайджана, США, Турции, России, Греции, Венгрии, Румынии, Швейцарии, Англии, Литвы, Казахстана, Грузии, Польши, Молдовы, Беларуси, Кыргызстана и других стран. Самым знаменательным событием конференции будет выступление с докладом на пленарном заседании прибывшего в Азербайджан по приглашению Министерства образования Азербайджанской Республики, лауреата Нобелевской премии по химии 2015 года, профессора университета Северной Каролины США Азиза Санджара. Для информации отмечу, что Азиз Санджар первый турок, получивший Нобелевскую премию по науке и член престижной Национальной академии наук США. Санджар, автор 6 важных открытий в науке, очень авторитетный ученый, посвятивший всю свою жизнь научным исследованиям. Да, я уверен, что участие в конференции такой личности и данные им рекомендации принесут пользу и участникам конференции, и в целом нашему обществу.
Привлекает внимание также тема, которой посвящена конференция.  В связи с какой необходимостью исходит выбор такой темы?
— Наука и образование каждой страны обычно строится в направлении требований экономического развития страны. В стратегической дорожной карте, принятой, Президентом Ильхамом Алиевым, предусмотренные задачи безусловно, выдвигают новые требования в направлении развития науки и образования в университетах.  Вновь создав высшее образование на основе треугольника «образование-наука-производство», предусматривается служение ее развитию экономики путем формирования современного человеческого капитала и инноваций. Как видно, в этом треугольнике научный центр составляет звено и обуславливает стремительное применение исследований и усовершенствований, а также научных результатов  в обучении и  на производстве. Построение науки в высшем образовании на указанных основах, несомненно, создает необходимость в изменении традиционных подходов в научном управлении.   Уже в университетах освобождая научную деятельность от формального характера и абстрактных содержаний, требуется направление ее на реальные требования экономики. Создание в университетах правильной модели научного управления может внести серьезный вклад в наше дело в этом направлении. Все вышесказанное создало необходимость в выборе темы конференции. Думаю, что доклады на пленарном заседании и обсуждения на секционных заседаниях внесут определенный вклад формированию единой позиции в этом направлении.
— Как по-вашему, в настоящее время в каких направлениях научного управления есть необходимость усовершенствования?
— Конечной целью научного управления является повышение качества научной деятельности и соответствия их требованиям экономики. С этой точки зрения,  важное значение приобретает правильное планирование научной деятельности, эффективное финансирование, точная оценка результатов на основе наукометрии, защита прав умственной собственности и этических принципов. В организованной нами конференции будут обсуждаться непосредственно эти темы.
— В последние годы расширяются отношения с “Thomson Reuters”, одним из организаторов конференции UNEC. Какие в основном направления они охватывают?
— Как вы знаете, совсем недавно Министерство образования заключив соглашение с “Thomson Reuters”, обеспечило свободный выход университетов Азербайджана на  большинство научных баз этой компании.  UNEC находится в числе этих университетов. После этого как университет и мы приступили к расширению отношений с этой компанией. Периодически эта компания для профессорско-преподавательского состава UNEC проводит соответствующие тренинги в различных направлениях научной деятельности, в частности по научным публикациям.  Очередной тренинг предусмотрен непосредственно в рамках этой конференции. Так, в течение конференции компания для сотрудников UNEC организует программу сертификата по теме «Пути использования и проведения операций Web of Science».  Другим направлением нашего сотрудничества является публикация впервые в UNEC на азербайджанском языке книги «Наукометрия» «Thomson Reuters». UNEC уже осуществил перевод этой книги и в рамках конференции состоится ее презентация. Считаю, что эта книга внесет соответствующий вклад в сферу развития наукометрии в стране.
— Вернемся  к визиту в Азербайджан Азиза Санджара. Какие еще мероприятия с его участием планируется провести в UNEC?
— В первую очередь, хочу отметить, что 12 июня в   UNEC состоится конференция на тему «Азиз Санджар:  История жизни ученого, посвятившего себя науке», посвященная Азизу Санджару. В рамках конференции будет обсуждаться жизнь и деятельность великого ученого. Состоится презентация книги «Нобелевская биография Азиза Санджара», переведенная на азербайджанский язык. Азиз Санджар выступит с речью  перед научной общественностью Азербайджана и будет награжден дипломом почетного доктора UNEC. Помимо этого 14 июня в  UNEC будет организована широкая встреча лауреата Нобелевской премии со студентами под названием «Азиз Санджар – формула успеха». На встрече Азиз Санджар расскажет студентам о формуле успеха и ответит на их вопросы.