UNEC-in yeni tələbə rektoru seçilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) növbəti tələbə-rektor seçkiləri keçirilib. UNEC-in yeni tələbə rektoru Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin 1-ci kurs tələbəsi Şahin Həsənov olub.
UNEC-də keçirilən bir illik tələbə-rektor seçkiləri bu il yeni qaydalar əsasında təşkil olunub. Qaydalara əsasən, namizədlər fakültələr üzrə müəyyən edilib. 11 fakültədən 11 tələbə namizədliyini verib. Tələbə rektorluğa namizədlər seçilərkən tələbənin orta ümumi müvəffəqiyyət göstəricisi,  xarici dil biliyi, ictimai fəallığı, yerli və beynəlxalq konfranslarda iştirakı nəzərə alınıb. 14 gün davam edən təbliğat-təşviqat kampaniyasında namizədlər seçiciləri ilə silsilə görüşlər keçirərək platformalarını açıqlayıblar. Təbliğatların sonunda interaktiv debatlar təşkil olunub.
Açıq səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilərdə namizədlər öz aralarından tələbə-rektoru müəyyən ediblər. Səs­vermədə Seçki Komissiyasının üzvləri və na­mi­zədlərin müşahidəçiləri iştirak edib. Digər namizədlər isə “Tələbə senatı”nın üzvləri olacaq. Seçkilər UNEC-in rəsmi Youtube kanalı ilə canlı yayımlanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda ilk dəfə UNEC-də tətbiq olunan tələbə rektor layihəsinin məqsədi tələbə özünüidarəetmə sisteminin yaradılması, şəffaf, səmərəli idarəetmə mexanizminin inkişafı, eləcə də tələbələrlə universitet rəhbərliyi arasında əlaqələrin beynəlxalq təcrübə əsasında müəyyənləşməsidir. Tələbə rektor universitetin bərabərhüquqlu idarəetmə orqanlarından biri kimi, UNEC-in elmi şurasının və digər struktur bölmələrinin fəaliy­yə­tində, eləcə də tələbələrin maraqlarını əhatə edən məsələlərin müza­ki­rə­si və qərarların qəbul edilməsində iştirak edir.

В UNEC избран новый студент-ректор
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялись очередные выборы студента-ректора. Новым студентом-ректором UNEC стал студент 1 курса Турецкого факультета Экономии и управления Шахин Гасанов.
Проходящие в UNEC сроком на 1 год выборы студента-ректора в этом году были организованы на основе новых правил. В соответствии с правилами кандидаты определены по факультетам. Из 11 факультетов 11 студентов представили свои кандидатуры. При избрании кандидатуры  студента-ректора учитывался общий средний показатель успеваемости, знание иностранного языка, общественная активность, участие в местных и международных конференциях.  В  14-дневной  агитационной кампании кандидаты проведя с избирателями цикл встреч, рассказали о своих платформах. В конце пропаганды были организованы интерактивные дебаты.
На выборах, проходящих путем открытого голосования, кандидаты между собой определили студента-ректора. В голосовании участвовали члены Избирательной комиссии и наблюдатели кандидатов. А другие кандидаты будут членами «Студенческого сената». Выборы транслировались в прямом эфире по официальному каналу   Youtube.
Следует отметить, что целью применяемого впервые в UNEC проекта студент-ректор является создание системы студенческого самоуправления, развития прозрачного, эффективного механизма управления, а также определения отношения студента с руководством университета на основе международного опыта. Студент-ректор как один из равноправных органов управления принимает участие в Ученом совете UNEC и деятельности других структурных подразделений, а также в обсуждении и принятии решений по вопросам, охватывающим интересы студентов.