UNEC tələbələri “Gənclərin və tələbələrin XIX Ümumdünya Festivalı”nda
fest (1)UNEC-in tələbə və magistrləri Rusiya Federasiyasında keçiriləcək “Gənclərin və tələbələrin XIX Ümumdünya Festivalı”nda iştirak edəcəklər.
Oktyabrın 14-dən 22-dək keçiriləcək festival Rusiyanın Soçi şəhərində baş tutacaq. 150 ölkədən 20000-dən artıq iştirakçının qatılacağı festivalın məqsədi gənclər arasında beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, millətlərarası və mədəniyyətlərarası birgə əlaqə, dünya gənclərini ədalətli düşüncə ətrafında birləşdirməkdir. Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə reallaşan səfərdə ölkəmizi dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, gənclər və tələbə təşkilatlarının liderləri, gənc jurnalistlər, yaradıcı gənclər, gənc idmançılar, alim və sahibkarlardan ibarət 170 nəfərlik nümayəndə heyəti təmsil edəcək.
Festivalda UNEC-in iki magistri, beş tələbəsi iştirak edəcək. Onlar Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi, UNEC Biznes Məktəbi, İqtisadiyyat fakültəsi, SABAH qrupları və Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində təhsil alırlar.
1947-ci ildən keçirilən “Gənclərin və tələbələrin XIX Ümumdünya Festivalı” BMT-nin XVII davamlı inkişaf proqramı vasitəsilə təşkil edilir. Əsas altı dili (ərəb, çin, ingilis, fransız, rus və ispan dilləri) əhatə edən festivalda gənclər arası siyasi və aktual məsələlər, qlobal iqtisadiyyat, bilik iqtisadiyyatı, ictimai qurumların inkişafı, siyasət və beynəlxalq təhlükəsizlik, mədəniyyət və qloballaşma mövzularında fikir mübadiləsi aparılacaq. İdman yarışları, mədəni və bir çox yaradıcı tədbirlər üzrə açıq müzakirələr həyata keçiriləcək.

Магистры UNEC на «XIX Всемирном фестивале молодежи и студентов»
Магистры UNEC примут участие в «XIX Всемирном фестивале молодежи и студентов, который состоится в Российской Федерации.
Фестиваль  состоится с 14 по 22 октября в городе России Сочи. Целью фестиваля, в котором примут участие свыше 20000 участников из 150 стран, является укрепление международного сотрудничества среди молодежи, создание межнациональных и межкультурных связей, объединение молодежи мира вокруг справедливого мышления.  В визите, который состоится при организационной поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, нашу страну представит делегация из 170 человек в составе государственных официальных лиц, депутатов, лидеров молодежных и студенческих организаций, молодых журналистов, творческой молодежи, молодых спортсменов, ученых и предпринимателей.
В фестивале будут участвовать  два магистра и пять студентов UNEC. Они обучаются в Международном центре магистратуры и докторантуры. Школе бизнеса UNEC, на факультете Экономики, группах САБАХ и Международной школе экономики.
«XIX Всемирный фестиваль молодежи и студентов», проводимый с 1947 года, организуется посредством XVII программы устойчивого развития ООН. На фестивале, включающем основные шесть языков (арабский, китайский, английский, французский, русский и испанский языки), состоится обмен мнениями по политическим и актуальным вопросам, а также глобальной экономики, экономики знаний, развития общественных структур, политической и международной безопасности, культуры и глобализации. Будут проведены открытые обсуждения  по спортивным состязаниям, культурным и ряду творческих мероприятий.