“UNEC məzunları Azərbaycan iqtisadiyyatına misilsiz töhfələr verəcək”
Tədbir dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra məzunlar üçün qurulan şərti auditoriyada “son dərs” keçirilib. Dərsdə  elektron jurnalla fakültələrin davamiyyəti yoxlanılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “auditoriyada” quraşdırılan elektron tribunadan məzun adını qazanan bütün tələbələri təbrik edib. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində təhsilin inkişaf etdiyini bildirən rektor, azərbaycanlı tələbələrin cəmiyyətin fəal və ayrılmaz bir hissəsinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Rektor ölkədə keçirilən bilik və idman yarışlarında, könüllülük hərəkatında, vətənin qorunmasında UNEC tələbələrinin təmsil olmasını qürurverdici hal adlandırıb.
Gənclərə karyeralarında uğurlar arzulayan rektor, onlara seçdikləri ixtisasa daim sevgi ilə yanaşmağı tövsiyə edib. Çıxışını Ulu öndər Heydər Əliyevin “Hər bir Azərbaycan gənci hər şeydən çox, hər şeydən artıq müstəqil Azərbaycanın bu günü, gələcəyi haqqında düşünməlidir” sözləri ilə tamamlayan Ə.Muradov UNEC məzunlarını Azərbaycan dövlətini yaşatmağa və inkişaf etdirməyə səsləyib.
45 il öncə təhsil aldığı ali məktəbə UNEC-in fəxri məzunu kimi dəvət olunmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev tələbəlik illərindən söz açıb. UNEC-in son dövrlərdəki uğurlarını, dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlığını, beynəlxalq reytinqlərdə yer almasını sevinclə izlədiyini bildirən M.Musayev ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə, iqtisadçılara daim ehtiyacı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, UNEC məzunlarının Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına misilsiz töhfələr verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Universitetin ənənəsinə uyğun olaraq, ən yüksək balla (98.6) məzun olan Aida Həsənovanın adı UNEC-in fəxri daşına həkk edilib. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin məzunu olan A.Həsənova UNEC tələbəsi olmağın üstünlüklərindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də tələbələrin beynəlxalq standartlara cavab verən ali təhsil alması üçün hər şərait yaradılıb. Adını universitetin tarixinə uğurlu tələbə kimi yazdıran A.Həsənova UNEC məzunu olmağı ilə fəxr etdiyini bildirib.
Universiteti yüksək balla bitirən məzunlara UNEC-də çalışmaq təklif olunduğunu qeyd edən rektor Ə.Muradov bu imkandan A.Həsənovanın yararlana biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Səhnəyə UNEC-in bayrağı gətirilib və məzunlar təntənəli şəkildə and içiblər. Ənənəvi “papaqatma” mərasimi atəşfəşanlıqla müşayiət olunub. “Məzun Günü” UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin ifasında konsert proqramı ilə davam edib.
Qeyd: 2016/17-ci tədris ilində UNEC-i 4378 məzun bitirir. Onlardan 3199-u bakalavr, 1179-u isə magistrdir.

UNEC Graduates will make unprecedented contributions to Azerbaijan’s economy
The event started with the National Anthem. Then the graduates were conducted the conditional “last lesson”. The teacher checked the faculties’ attendance on the electronic register.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov congratulated all the students who become graduates from the electronic stand installed in the “lecture room” Emphasizing that the education is growing as a result of the successful policy conducted by the President of the Republic of Azerbaijan, Rector brought to attention that Azerbaijani students have become an active and integral part of the society. Rector called it proud that UNEC students participate in the competitions of knowledge and sports, voluntary movement and in the protection of the country.
Rector, who wished the young people success in their careers, recommended them to love the major they have chosen. Completing his speech with the Great Leader Heydar Alioyev’s words “Every Azerbaijani should think about the present and future of Azerbaijan most of all”, A.Muradov urged UNEC graduates to keep Azerbaijan alive and develop it.
Expressing satisfaction of the invitation to the higher education institution he studied 45 years ago, the President of the National Confederation of Azerbaijan Republic’s Recruiters’ Organizations Mammad Musayev spoke about his student years. Noting that he follows UNEC’s latest achievements, relations with the world’s prestigious universities and its position in the international rating lists with great interest, M.Musayev highlighted our county always in need for educated and skilled economists. He expressed confidence for UNEC graduates that will make unprecedented contributions to Azerbaijan’s economy.
According to the tradition of the University, the name of Aida Hasanova who graduates from UNEC with the highest points (98.6) was embedded to UNEC’s honorary stone.  A.Hasanova who graduates from the International School of Economics spoke about the advantages of becoming UNEC student. She said all the necessary conditions have been created at UNEC to provide the students with the higher education that meet the international requirements. Including her name in the history of the university, A.Hasanova expressed proud that she is UNEC’s alumnus.
Reminding on that the graduates with higher points have a chance to work at UNEC, Rector A.Muradov suggested A.Hasanova to start her career at the native university.
UNEC’s flag was brought to the stage and the graduates had ceremonially sworn. The traditional “hat throwing” ceremony was accompanied by the fireworks. The “Graduation Day” went on with a concert program performed by the members of UNEC’s Creativity Center.
Note: 4378 graduates complete their studies at UNEC in 2016/2017 academic year. 3199 of them are Bachelors and 1179 are Masters.