“UNEC məzunları Azərbaycan iqtisadiyyatına misilsiz töhfələr verəcək”
Tədbir dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra məzunlar üçün qurulan şərti auditoriyada “son dərs” keçirilib. Dərsdə  elektron jurnalla fakültələrin davamiyyəti yoxlanılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “auditoriyada” quraşdırılan elektron tribunadan məzun adını qazanan bütün tələbələri təbrik edib. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində təhsilin inkişaf etdiyini bildirən rektor, azərbaycanlı tələbələrin cəmiyyətin fəal və ayrılmaz bir hissəsinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Rektor ölkədə keçirilən bilik və idman yarışlarında, könüllülük hərəkatında, vətənin qorunmasında UNEC tələbələrinin təmsil olmasını qürurverdici hal adlandırıb.
Gənclərə karyeralarında uğurlar arzulayan rektor, onlara seçdikləri ixtisasa daim sevgi ilə yanaşmağı tövsiyə edib. Çıxışını Ulu öndər Heydər Əliyevin “Hər bir Azərbaycan gənci hər şeydən çox, hər şeydən artıq müstəqil Azərbaycanın bu günü, gələcəyi haqqında düşünməlidir” sözləri ilə tamamlayan Ə.Muradov UNEC məzunlarını Azərbaycan dövlətini yaşatmağa və inkişaf etdirməyə səsləyib.
45 il öncə təhsil aldığı ali məktəbə UNEC-in fəxri məzunu kimi dəvət olunmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev tələbəlik illərindən söz açıb. UNEC-in son dövrlərdəki uğurlarını, dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlığını, beynəlxalq reytinqlərdə yer almasını sevinclə izlədiyini bildirən M.Musayev ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə, iqtisadçılara daim ehtiyacı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, UNEC məzunlarının Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına misilsiz töhfələr verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Universitetin ənənəsinə uyğun olaraq, ən yüksək balla (98.6) məzun olan Aida Həsənovanın adı UNEC-in fəxri daşına həkk edilib. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin məzunu olan A.Həsənova UNEC tələbəsi olmağın üstünlüklərindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də tələbələrin beynəlxalq standartlara cavab verən ali təhsil alması üçün hər şərait yaradılıb. Adını universitetin tarixinə uğurlu tələbə kimi yazdıran A.Həsənova UNEC məzunu olmağı ilə fəxr etdiyini bildirib.
Universiteti yüksək balla bitirən məzunlara UNEC-də çalışmaq təklif olunduğunu qeyd edən rektor Ə.Muradov bu imkandan A.Həsənovanın yararlana biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Səhnəyə UNEC-in bayrağı gətirilib və məzunlar təntənəli şəkildə and içiblər. Ənənəvi “papaqatma” mərasimi atəşfəşanlıqla müşayiət olunub. “Məzun Günü” UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin ifasında konsert proqramı ilə davam edib.
Qeyd: 2016/17-ci tədris ilində UNEC-i 4378 məzun bitirir. Onlardan 3199-u bakalavr, 1179-u isə magistrdir.

Выпускники UNEC внесут неоценимый вклад в экономику Азербайджана
Мероприятие началось с озвучиванием государственного гимна. Затем в условной аудитории, предусмотренной для выпускников, был проведен «последний урок». На уроке преподаватель посредством электронного журнала проверил успеваемость факультетов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов с электронной трибуны, установленной в «аудитории» поздравил всех студентов-выпускников. Отметив о развитии образования в результате успешной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, ректор подчеркнул о превращении азербайджанских студентов в активную и неотъемлемую часть общества. Участие студента UNEC в проводимых в стране интеллектуальных и спортивных соревнованиях, в добровольческих движениях, мероприятиях по защите родины ректор назвал гордостью.
Ректор, пожелав успехов в карьере, рекомендовал молодежи всегда подходить с любовью к избранной профессии. Завершив свое выступление словами Великого вождя Гейдара Алиева «Каждый азербайджанец, больше всего должен думать о сегодняшнем дне, будущем независимого Азербайджана», А.Мурадов призвал выпускников поддерживать и развивать азербайджанское государство.
Президент Национальной конфедерации предпринимателей Азербайджанской Республики Мамед Мусаев выразив удовлетворение в связи с приглашением в качестве почетного выпускника UNEC в высшее учебное заведение, окончившее 45 лет назад, вспомнил студенческие годы. Отметил, что успехи UNEC в последние годы, сотрудничество с престижными университетами мира, определение в международных рейтингах очень радуют его. М.Мусаев отметил, что в стране всегда нужны грамотные и способные молодые кадры, экономисты. Он с уверенностью отметил о неоценимом вкладе, который внесут выпускники UNEC в экономику Азербайджана.
В соответствии с традицией университета имя Аиды Гасановой, выпускницы с самым высоким баллом (98.6) гравировано на почетном камне UNEC. А.Гасанова, выпускница Международной школы экономики рассказала о преимуществах студента UNEC. Она отметила, что в UNEC созданы все условия для получения студентами высшего образования, отвечающего международным стандартам. Вписав свое имя в историю
университета, А.Гасанова отметила, что являясь выпускницей UNEC, испытывает чувство гордости.
Ректор А.Мурадов напомнив, что выпускники, окончившие университет с высокими баллами, имеют возможность работать в UNEC, обратился к А.Гасановой с предложением о возможности начать карьеру в родном университете.
На сцену был вынесен флаг UNEC и выпускники торжественно приняли присягу. Традиционная церемония «папагатма» сопровождалась фейерверком. «День выпускника» продолжался концертной программой в исполнении членов Творческого центра.
Примечание: в 2016/17 учебном году UNEC окончили 4378 выпускников. Из них 3199 бакалавров, а 1179 магистров.