UNEC müəllimi Texasda Qarabağdan danışıb
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının dosenti, iqtisad elmləri doktoru Müslüm İbrahimov Fulbright Proqramı çərçivəsində ABŞ-ın Qərb Texas A&M Universitetində (West Texas A&M University) növbəti mühazirəsində Azərbaycan həqiqətlərindən söz açıb. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalıblar. XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Qafqazı işğal edən çar Rusiyasının sistemli siyasəti nəticəsində qonşu ölkələrin ərazisindən ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycana, o cümlədən Dağlıq Qarabağ ərazisinə köçürülməsi həyata keçirilib.
M.İbrahimov Ermənistan silahlı birləşmələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını diqqətə çatdırıb. UNEC müəllimi BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı dörd qətnamə qəbul etdiyini bildirib. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ATƏT, AŞPA, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən qərar və qətnamələrdə də pislənilib. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal siyasətindən əl çəkmir.
Cəbhə xəttində son günlər baş verən hadisələrdən danışan M.İbrahimov erməni silahlı birləşmələrinin dinc sakinləri atəşə tutması və Azərbaycan Ordusunun bu təxribata əks həmlələrlə layiqincə cavab verməsindən söz açıb. Yüzdən çox tələbənin sualını cavablandırıb.
M.İbrahimovun növbəti mühazirəsi “Kənd təsərrüfat istehsalının iqtisadi səmərəliliyi” (Economy Efficiency of Agricultural Production) mövzusunda olub. UNEC müəllimi həmin dərsin də ilk dəqiqələrində Azərbaycana qarşı Ermənistanın işğalçı siyasətindən danışıb.

Преподаватель UNEC в Техасе рассказал о Карабахе
7 апреля доцент кафедры Международной экономики Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), доктор экономических наук Муслим Ибрагимов в рамках программы Fulbright в университете A&M Западного Техаса США (West Texas A&M University) в своей очередной лекции коснулся вопроса о правдах Азербайджана. Он дал информацию об истории армяно-азербайджанского, Нагорно-Карабахского конфликта, и о положении в нашей стране беженцев и вынужденных переселенцев. Он отметил, что за последние 200 лет в результате сложных политических процессов в Южном регионе Кавказа азербайджанцы несколько раз подвергались насильственному переселению из собственных земель, этнической чистке и депортации. С начала XIX века в результате системной политики царской России, захватившей Кавказ, было осуществлено массовое переселение армян из территорий соседних стран в Азербайджан, в том числе на территорию Нагорного Карабаха.
М.Ибрагимов подчеркнул, что в результате военной агрессии Армении на Азербайджан оккупированы 20 процентов наших земель – Нагорный Карабах и ближайшие 7 административных районов, более миллиона соотечественников превратились в беженцев и вынужденных переселенцев, было разграблено национально-культурное богатство, уничтожена инфраструктура. Преподаватель UNEC отметил, что Совет безопасности ООН принял четыре резолюции в связи с освобождением оккупированных территорий Азербайджана, возвращения беженцев и вынужденных переселенцев в родные края. Агрессивная политика Армении подвергнута осуждениям в принятых решениях и резолюциях ATƏT, AŞPA, Исламского объединения сотрудничества, Движения неприсоединения и других международных организаций. К сожалению,  эти решения и резолюции остаются  на бумаге, на выполняются. Не обращая внимания на требования международного сообщества, Армения не отказывается от своей захватнической политики.
Говоря о последних событиях, происходящих на линии фронта, М.Ибрагимов рассказал об обстреле мирного населения армянскими вооруженными объединениями и достойной ответной контратакой азербайджанской армии на эту провокацию. Он ответил на вопросы более ста студентов.
Следующая лекция М.Ибрагимова посвящалась теме «Экономическая эффективность системы сельского хозяйства» (Economy Efficiency of Agricultural Production).  Преподаватель UNEC  первые минуты урока посвятил захватнической политике Армении протии Азербайджана.