UNEC müəllimləri interaktiv tədrisi təşviq edəcək
Fevralın 9-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Universitet Sistemində İnteraktiv Təhsil” təlimində iştirak edən müəllimlərlə görüş keçirilib. İnteraktiv diskussiya və fikir mübadiləsi formasında keçən görüşdə təlim iştirakçılarının təəssüratları dinlənilib, onun faydaları və gələcək planları barədə müzakirələr aparılıb.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov  “innovativ universitet” modelinin mahiyyətindən və prinsiplərindən danışıb. Tələbə-müəllim münasibətlərinin əhəmiyyətini önə çəkən rektor qeyd edib ki, bu baxımdan interaktiv tədris metodologiyasının tətbiqi və təşviqi prioritet məsələdir. Ə.Muradov “UNEC-də tədrisin təkmilləşdirilməsi istiqamətində hər kəsin təklifini və təşəbbüsünü dəyərləndirməyə hazırıq” – deyə bildirib. Rektor təlimlərdə iştirak edən müəllimlərin mənimsədiyi biliklərin əlavə azı iki nəfərə ötürülməsinin özünəməxsus səmərə gətirəcəyini vurğulayıb.
Müəllimlər Paris Sorbon Universiteti Abu Dabi professoru Florent Pratlongun təlimlərdəki təcrübə mübadiləsinin kifayət qədər faydalı olduğunu bildiriblər. Müəllim mərkəzli tədrisin tələbə mərkəzli sistemə keçidin UNEC-dəki mühiti ən qısa zamanda əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirəcəyi qeyd edilib. Əməkdaşlar arasında kommunikasiyaların yaranması ilə yeni ideya təkliflərinin ortaya çıxdığı da bildirilib.
Müəllimlər tədrisin keyfiyyətinin inkişafı üçün belə təlimlərin davamlı olmasını təklif ediblər.
Qeyd edək ki, Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində Paris Sorbon Universiteti Abu Dabi tərəfindən təşkil olunan təlimlərdə UNEC-in 100 müəllimi iştirak edib.

Преподаватели UNEC будут поощрять интерактивное обучение
9 февраля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась встреча с преподавателями, участвующими на тренинге «Интерактивное обучение в системе университета». На встрече, проходившем в форме интерактивной дискуссии и обмена опытом,  были выслушаны впечатления участников тренинга, проведены обсуждения  о пользе тренингов и планы на будущее.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов рассказал о сущности и принципах модели «Инновационного университета». Выдвинув на первый план отношения между студентами и преподавателями, ректор отметил, что с этой точки зрения применение и поощрение методологии интерактивного обучения является приоритетным вопросом. А.Мурадов подчеркнул: «Мы готовы оценить предложения и инициативы любого, направленные на   совершенствование обучения в UNEC». Ректор подчеркнул, что передача усвоенных на тренингах знаний преподавателей двум студентам даст плодотворный результат.
Преподаватели отметили о значительной пользе обмена опытом на тренингах профессора университета Париж Сорбонна Абу-Даби Флорента Пратлонга. Они также отметили о совершенствовании за короткое время в значительной степени перехода к системе централизованного обучения преподавателя к централизованному обучению студента в UNEC. В связи с созданием коммуникаций среди сотрудников были выдвинуты предложения по новым идеям.
Для развития качества обучения преподаватели предложили постоянно осуществлять такие тренинги.
Следует отметить, что на тренингах в Учебно-спортивном комплексе отдыха Кубы, организованном университетом Париж Сорбонна Абу-Даби, участвовали 100 преподавателей UNEC.