UNEC rektoru: “Məqsədimiz tələbəyə verilən biliyin keyfiyyətini monitorinq etməkdir”
Oktyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov keyfiyyət elçiləri ilə görüşüb.
Rektor bildirib ki, UNEC-də tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Prosesin daha səmərəli təşkili və bu sahədəki mövcud problemlərin müəyyən edilməsində keyfiyyət elçilərinin rolu danılmazdır. “Məqsədimiz tələbəyə verilən biliyin keyfiyyətini monitorinq etməkdir”, deyən rektor bildirib ki, xüsusi olaraq müəllimlərin Elektron Universitet Modelindən istifadə səviyyəsi və şəxsi kabinetlərə tədris vəsaitlərinin yüklənilməsinə diqqət etmək lazımdır. Ehtiyac yaranacağı təqdirdə müəllimlərə Elektron Universitet Modeli ilə bağlı təlimlər təşkil oluna bilər. Görüşdə auditoriyalarda Elektron tribunanın dərsdən əvvəl işlək vəziyyətə gətirilməsi məsələsinə də diqqət çəkilib. Bu işin qrup nümayəndələrinə həvalə edilməsi təklif edilib.
Görüşdə həmçinin müəllimlərin peşəkar fəaliyyətlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində “Qış məktəbi” formatında təlimlərin keçiriləcəyi bildirilib.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin direktoru, dosent Raqif Qasımov keyfiyyət elçilərinin tədris vəsaitlərinin, mühazirə mətnlərinin, test tapşırıqlarının və s. monitorinqini də həyata keçirərək, tədris vəsaitlərinin dünya standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində layihə təklifi ilə çıxış edib.
Bildirilib ki, keyfiyyət elçiləri üçün xüsusi fərqləndirici nişanlar hazırlanacaq. Onlar UNEC-in bütün tədris binalarında monitorinqlər keçirəcək. UNEC-in Zaqatala filialı və Maliyyə-İqtisad Kollecində də monitoriqlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sonda UNEC-də tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı keyfiyyət elçilərinin təklifləri dinlənilib.
Qeyd: UNEC-də 2015/16-cı tədris ilindən keyfiyyət elçiləri fəaiyyət göstərir. Keyfiyyət elçilərinin müəyyən edilməsində elektron universitet platformasını aktiv istifadə edə bilməsi, müasir təhsil metodologiyasına və interaktiv tədris prosesinə yaxından bələd olması əsas meyar seçilib. Keyfiyyət elçiləri müəyyən olunmuş qrafik üzrə həftədə ən azı bir dəfə (növbə) fakültə üzrə dərslərin monitorinqində iştirak edir. Tədrisin sillabuslarda və təqvim-tematik planlarda qeyd edilən mövzulara uyğunluğu, mühazirə mətnləri, interaktiv tədris vəsaitləri, müəllimlərin mövzuya hakimliyi, dərs vaxtının optimal şəkildə idarəedilməsi, seminar dərslərində mövzu üzrə praktiki nümunələrin izahı, kollokviumlara hazırlıq və digər göstəricilər monitorinqlər zamanı qiymətləndiriləcək kriteriyalara daxildir. Monitorinqlərin nəticələri təhlil edildikdən sonra müəllimlərin daha yüksək səviyyəli tədris həyata keçirə bilməsi üçün təlim ehtiyacları, fənlərin sillabuslarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər hazırlanır.

Ректор UNEC: «Наша цель проверить качество получаемых студентами знаний»
28 октября ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалат Мурадов встретился с посланниками качества.
Ректор отметил, что в UNEC продолжаются работы в направлении повышения качества обучения. В более эффективной организации процесса и решении проблем в этом направлении роль посланников качества неоспорима. Ректор говоря, что «Наша цель проверить качество получаемых  студентами знаний», отметил, что особенно необходимо обратить внимание на использование преподавателями Электронной модели университета и включения в личный кабинет учебных пособий.  В случае необходимости для преподавателей можно провести тренинги в связи с Электронной моделью университета. На встрече было отмечено о рабочем состоянии электронной трибуны до начала урока. Было предложено поручить это дело представителям этой группы.
На встрече также было отмечено о проведении тренингов в формате «Зимняя школа» в направлении совершенствования профессиональной деятельности преподавателей.
Директор Центра по оценке и управления качеством обучения, доцент Рагиф Гасымов выступил с предложением  по осуществлению мониторинга учебных пособий, содержаний лекций, тестовых заданий и др., и в направлении соответствия учебных пособий мировым стандартам.
Он отметил, что для посланников качества будут подготовлены специальные значки. Они проведут мониторинги во всех учебных корпусах UNEC. Предусмотрено проведение мониторингов в Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже UNEC.
В завершении в связи с повышением качества обучения были заслушаны предложения посланников качества.
Примечание: Посланники качества ведут деятельность в UNEC с 2015/16 учебного года.  При определении посланников качества за основу были приняты факторы активного использования платформы электронного университета, владение современной образовательной методологией и интерактивным учебным процессом. Посланники  качества по определенному графику не менее одного раза в неделю по факультетам участвуют в мониторинге уроков. Соответствие урока, содержания лекций, интерактивных учебных пособий темам, указанным в силлабусе и календарно-тематическом плане, оптимальное использование учебного времени, объяснение на семинарских занятиях практических примеров по теме, подготовка к коллоквиумам и другие показатели входят в критерии оценки во время мониторинга.  После анализа результатов мониторинга для осуществления преподавателями более высокого уровня обучения разрабатываются предложения в направлении проведения тренингов, соответствия и совершенствования силлабусов дисциплин международным стандартам.