UNEC rektoru: “Məqsədimiz tələbəyə verilən biliyin keyfiyyətini monitorinq etməkdir”
Oktyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov keyfiyyət elçiləri ilə görüşüb.
Rektor bildirib ki, UNEC-də tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Prosesin daha səmərəli təşkili və bu sahədəki mövcud problemlərin müəyyən edilməsində keyfiyyət elçilərinin rolu danılmazdır. “Məqsədimiz tələbəyə verilən biliyin keyfiyyətini monitorinq etməkdir”, deyən rektor bildirib ki, xüsusi olaraq müəllimlərin Elektron Universitet Modelindən istifadə səviyyəsi və şəxsi kabinetlərə tədris vəsaitlərinin yüklənilməsinə diqqət etmək lazımdır. Ehtiyac yaranacağı təqdirdə müəllimlərə Elektron Universitet Modeli ilə bağlı təlimlər təşkil oluna bilər. Görüşdə auditoriyalarda Elektron tribunanın dərsdən əvvəl işlək vəziyyətə gətirilməsi məsələsinə də diqqət çəkilib. Bu işin qrup nümayəndələrinə həvalə edilməsi təklif edilib.
Görüşdə həmçinin müəllimlərin peşəkar fəaliyyətlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində “Qış məktəbi” formatında təlimlərin keçiriləcəyi bildirilib.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin direktoru, dosent Raqif Qasımov keyfiyyət elçilərinin tədris vəsaitlərinin, mühazirə mətnlərinin, test tapşırıqlarının və s. monitorinqini də həyata keçirərək, tədris vəsaitlərinin dünya standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində layihə təklifi ilə çıxış edib.
Bildirilib ki, keyfiyyət elçiləri üçün xüsusi fərqləndirici nişanlar hazırlanacaq. Onlar UNEC-in bütün tədris binalarında monitorinqlər keçirəcək. UNEC-in Zaqatala filialı və Maliyyə-İqtisad Kollecində də monitoriqlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sonda UNEC-də tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı keyfiyyət elçilərinin təklifləri dinlənilib.
Qeyd: UNEC-də 2015/16-cı tədris ilindən keyfiyyət elçiləri fəaiyyət göstərir. Keyfiyyət elçilərinin müəyyən edilməsində elektron universitet platformasını aktiv istifadə edə bilməsi, müasir təhsil metodologiyasına və interaktiv tədris prosesinə yaxından bələd olması əsas meyar seçilib. Keyfiyyət elçiləri müəyyən olunmuş qrafik üzrə həftədə ən azı bir dəfə (növbə) fakültə üzrə dərslərin monitorinqində iştirak edir. Tədrisin sillabuslarda və təqvim-tematik planlarda qeyd edilən mövzulara uyğunluğu, mühazirə mətnləri, interaktiv tədris vəsaitləri, müəllimlərin mövzuya hakimliyi, dərs vaxtının optimal şəkildə idarəedilməsi, seminar dərslərində mövzu üzrə praktiki nümunələrin izahı, kollokviumlara hazırlıq və digər göstəricilər monitorinqlər zamanı qiymətləndiriləcək kriteriyalara daxildir. Monitorinqlərin nəticələri təhlil edildikdən sonra müəllimlərin daha yüksək səviyyəli tədris həyata keçirə bilməsi üçün təlim ehtiyacları, fənlərin sillabuslarının beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər hazırlanır.

UNEC Rector: “Our Goal is to monitor the Quality of Education provided to Students”
Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov has met with the Quality Ambassadors on October 28.
Rector said that the affairs done to improve the quality of teaching at UNEC are in progress. The role of the quality ambassadors in more effective management of the process and defining the existing problems in this field is undeniable. Saying “Our goal is to monitor the quality of education provided to students”, Rector special attention should be paid to the teaching staff’s usage level of the Electronic University Model and entering their teaching materials on their personal cabinet. Trainings might also be organized to teachers in connection with the electronic university model. The participants’ attention was brought to the fact of turning the e-stands into operation before the lessons start. It was proposed to assign it to the monitors of the groups.
The organization of the “Winter School” in the direction of improving teachers’ professional performances was also announced within the meeting.
The Director of the Center for Assessment and Management of the Quality of Education, Assistant Professor Ragif Gasimov made a report on the monitoring of the teaching materials, lecture texts, tests conducted by the quality ambassadors and proposed a project in the direction of adapting the teaching materials with the world standards.
It was said that the quality ambassadors will be provided with distinguishing badges. They will carry out the monitoring of lessons in all buildings of UNEC. Monitoring of lessons in UNEC’s Zagatala Branch and Financial- economic College is also planned.
The quality ambassadors’ proposals on increasing the quality of teaching at UNEC were heard in the end.
Note: The quality ambassadors have been performing since 2015/2016 academic year at UNEC. The ability of using the e- university portal, becoming familiar with modern teaching methodology and interactive learning process are the main criteria in determining the Quality Ambassadors. The compliance of teaching with the topics indicated on the curricula and syllabuses, texts if lectures, interactive training aids, teachers’ surveillance on the subject, optimal management of the training process, current situation in organizing seminars and lectures, explanation of practical examples on the subject in the seminars, preparation of colloquiums and other indicators are included into the criteria assessed during the monitoring. Proposals for the teachers’ training needs to teach in more high- level, harmonizing and improvement the syllabuses of the subjects with international standards are being developed.