30 İYUL 2017 | VIEWS:
Umudov Məhəmməd Eldar oğlu 18 mart 1974-cü ildə Sumqayıt şəhərində anadan olub. 5 saylı orta məktəbə gedib, təhsilini 25 saylı riyaziyyat təmüyüllü orta məktəbdə başa vurub. Dörd qardaşın ən kiçiyi olan Məhəmməd həm də karate ilə məşğul olub. Təhsil aldığı hər iki məktəbi karate üzrə yarışlarda uğurla təmsil edib.
Məhəmməd qara kəmər ustası olmaqla yanaşı, riyazi bilikləri ilə məktəbdə xüsusi diqqət cəlb edirdi. 1991-ci ildə orta məktəbi bitirib, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. Bir semestr təhsil alıb. 1992-ci ildə Xocalı faciəsi baş verdikdən sonra təhsilini yarımçıq qoyaraq könüllü hərbi xidmətə yollanıb. 30 iyul 1992-ci ildə Ağdərənin Kaçapet kəndindəki döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olub.
Şəhidin nəşi döyüş meydanından avqustun 9-da çıxarılaraq, Sumqayıt şəhər Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib.
Şəhidin ailə üzvləri mütəmadi olaraq UNEC-ə gələrək, burada ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət edir, övladları barədə xatirələrini UNEC-in professor-müəllim və tələbə heyəti ilə bölüşürlər.

30 ИЮЛЯ 2017 | VIEWS:
Умудов Магомед Эльдар оглы родился 18 марта 1974 года в городе Сумгаите. Учился в средней школе № 5, учебу завершил в школе с математическим уклоном № 25. Магомед, являясь младшим братом из четырех, занимался также карате. На соревнованиях успешно представлял обе школы, в которых получил образование.
Магомед наряду с мастером черного пояса привлекал внимание в школе своими математическими знаниями. В 1991 году окончив школу, поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне UNEC). Учился один семестр.  В 1992 году после начала Ходжалинской трагедии оставив учебу, отравился добровольно в военную часть.
30 июля 1992 года героически погиб при боях в селе Качапет Агдары.
Тело шехида было вынесено с поля боя 9 августа и похоронено в Сумгаите Аллее шехидов.
Члены семьи шехида постоянно посещают Мемориально-памятный комплекс, возвышающийся в UNEC, делятся воспоминаниями о сыне с профессорско-преподавательским составом и студентами университета.