UNEC tələbələri “Gənc investor 2018” III simulyasiya yarışında ilk üç yerin qalibi oldu
Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin və Bakı Fond Birjasının (BFB) birgə təşkilatçılığı ilə III simulyasiya yarışı keçirilib.
“İnkişaf bi(r)likdədir!” devizi altında birja ticarəti üzrə keçirilən “Gənc investor 2018” III simulyasiya yarışında UNEC-in tələbələrindən ibarət komandalar da iştirak edib. Simulyasiya yarışı komandalar arasında master-klass təliminin keçirilməsi və birja simulyatoru ilə əməliyyatların aparılması mərhələsindən ibarət olub. Yarışda 19 komanda maliyyə bazarındakı prosesləri modelləşdirib, qiymətli kağızlarla əməliyyat apararaq virtual gəlirlərini artırıblar.
Müsabiqənin sonunda UNEC-in “Inside Wall Street”, “Finans scope” və “Big for” komandaları virtual gəlir məbləğinə görə daha çox mənfəət əldə edərək ilk üç yerin qalibi seçiliblər.
I yerin qalibi Beynəlxalq İqtisadiyyat (İSE) Məktəbinin maliyyə ixtisası üzrə 2-ci kurs tələbələri Nicat Alışov (kapitan), Qönçə Muradova, Cavid Xasizadə və Nurlan Mahmudovun təmsil olunduğu “Inside Wall Street” komandasını olub. II yeri Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin maliyyə ixtisası üzrə 2-ci kurs tələbələri Elşad İsmayılov (kapitan), İsa Əlizadə, Tural Kərimov, Elçin Əliyevin “Finans scope” komandası qazanıb. III yerin sahibi olan “Big for” komandasında isə UNEC-in SABAH qrupu İqtisadiyyat (ingilis dilli) ixtisasının 4-cü kurs tələbələri Murad Tağıyev (kapitan), Məhəmməd Xeyirxəbərli, Behbud Məlikov və Gülər Abbasova təmsil olunub.
Simulyasiya yarışının məqsədi fond birjalarının fəaliyyəti ilə gəncləri tanış etmək, tələbələrin biznes sahəsində kommunikativ bacarıqlarını inkişaf etdirmək, investisiya şirkətlərinin vasitəçilik funksiyalarını gənclərə aşılamaq olub.
Yarışın qalibləri Bakı Fond Birjasında təcrübə proqramı keçmək hüququ qazanıb. Qalib komandalara kubok və hədiyyələr təqdim olunub.

Студенты UNEC стали победителями первых трех мест на III симуляционном соревновании «Молодой инвестор 2018»
10 ДЕКАБРЯ 2018 | VIEWS:
При совместной организационной поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики и Бакинской фондовой биржи (БФБ) состоялось III симуляционное соревнование.
На III симуляционном соревновании по биржевой торговле «Молодой инвестор 2018», состоявшемся под девизом «Развитие в ед(и)нстве», приняли участие команды в составе студентов UNEC. Симуляционное соревнование включало этапы проведения обучения мастер-класс среди команд и операций с симуляторами биржи. На соревновании 19 команд моделировали процессы на финансовом рынке, проводя операции с ценными бумагами, увеличили виртуальный доход.
В конце соревнования команды UNEC “Inside Wall Street», “Finans scope” и  “Big for” получив больше прибыли по сумме виртуального дохода, были избраны победителями первых трех мест.
Победителем I места стала команда “Inside Wall Street», представленная студентами 2 курса Международной школы экономики (İSE) по специальности финансов Ниджат Алышов (капитан), Гёнджа Мурадова, Джавид Хасизаде и Нурлан Махмудов.  II место завоевала команда “Finans scope” в составе студентов 2 курса Международной школы экономики по специальности финансов Эльшад Исмаилов (капитан), Иса Ализаде, Турал Керимов, Эльчин Алиев. Хозяевами III места стала команда “Big for” в составе студентов 4 курса группы САБАХ по специальности экономики (на английском языке) Мурад Тагиев (капитан), Магомед Хеирхаберли, Бехбуд Меликов и Гюлер Аббасова.
Целью симуляционного соревнования является ознакомление молодежи с деятельностью фондовых бирж, развитие коммуникативных способностей устудентов в сфере бизнеса, привитие молодежи посреднических функций инвестиционных компаний.
Победители соревнования завоевали право на производственную программу в Бакинской фондовой бирже. Командам-победителям были врученыкубки и подарки.