UNEC tələbələrinin devizi: “Xocalı soyqırımını unutma!”
UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri “Xocalı soyqırımını unutma!” devizi altında bir araya gəliblər. 3-cü kurs tələbəsi, Prezident təqaüdçüsü Emil Alıyev Xocalı faciəsinin başvermə səbəbləri və nəticələri barədə təqdimatla çıxış edib. Soyqırım həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması üçün tələbə yoldaşlarına səslənib: “Ermənistanın hərbi-siyasi təcavüzü dünya ictimaiyyəti tərəfindən ittiham edilməlidir. Beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətlərinin parlamentləri Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi hərbi cinayətə – Xocalı soyqırımına əsl soyqırım hadisəsi kimi beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verməlidir”.
“Xarici dillər” kafedrasının müəllimi Aynur Mirzəyeva ilə tələbə Mikayıl Hüseynovun Vahid Mustafayevin “Xoca” filmi ilə Elşad Eyvazlının “Böyüməyən uşaqlar” filmi əsasında hazırladıqları “Khojaly-Lost childhood” qısa filmi nümayiş etdirilib. “HormonİSE”nin üzvləri Xocalıya aid şeirlər söyləyiblər. I kurs tələbəsi Raya Məmmədzadə “Ana, mən şəhid oldum” adlı musiqilı kompozisiyasını Vətən uğrunda canlarından keçən bütün şəhidlərin ruhuna ithaf edib.
Fakültə dekanı Anar Rzayev Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi tələbələrinin sosial şəbəkələrdə Azərbaycanla bağlı ingilis dilində mütəmadi məlumatları yaymasını yüksək qiymətləndirib. Onların Xocalının 25 illiyi ilə bağlı keçirilən aksiyalarda fəal olacaqlarına əminliyini ifadə edib.
UNEC-in Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) üzvləri də Xocalı soyqırımını anıblar. TGT sədri Rəsul Həşimov və TEC sədri Əvəzağa Məlikov Xocalı faciəsinin insanlığa qarşı törədilən ən qanlı cinayət olduğunu bildiriblər. Qeyd ediblər ki, Azərbaycan haqqında həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırlması üçün gənclərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Çünki ölkənin gələcəyi savadlı, bacarıqlı, vətənini sevən, onu qorumağa hazır olan gənclərdən asılıdır.
Sonda tələbə təşkilatları fəallarının Xocalı soyqırımı haqqında hazırladıqları videorolik nümayiş olunub.

UNEC Students’ Slogan: «Not to forget Khojali Genocide!”
Students of the International School of Economics of UNEC have come together under the motto “Not to forget Khojali Genocide!” The third-year student, grant-aided students by the President Emil Aliyev made a presentation on the purposes and results of the Khojali massacre. He addressed to his friend for delivering the realities of the genocide to world: “The military and political aggression of Armenia should be condemned by the world community. The international organizations and the parliaments of world countries should give the political and legal assessment to the crimes- the Khojali massacre committed by Armenia in the territories of Azerbaijan”.
A short film “Khojali- Lost Childhood” prepared on the basis of Vahid Mustafayev’s film “Khoja” and Elshad Eyvazli’s film “Children who couldn’t grow” by the instructor of the Department “Foreign Languages” Aynur Mirzayeva and student Mikayil Huseynov was demonstrated. Members of “HarmonISE” sounded poetry devoted to Khojali.  I course student Raya Mammadzade dedicated her musical composition “Mother, I became a Martyr” to all martyrs who sacrificed their lives for the Motherland.
The School Dean Anar Rzayev highly appreciated the fact that the students of the International School of Economics regularly share the information about Azerbaijan on social networking in English. He expressed confidence for their participation in the campaigns held on the occasion of the 25th anniversary of Khojali.
Members of UNEC’s Student Youth Organization (SYO) and Student Scientific Society (SSS) also commemorated Khojali genocide. The SYO Chairman Rasul Hashimov and the SSS Chairman Avazagha Malikov highlighted the Khojali tragedy as the bloodiest crime against humanity. They said a great responsibility falls on the youth in delivering Azerbaijan truth to the international community. Because the county’s future depends on well- educated, resourceful and patriotic young people who are eager to protect it.
A video prepared by the activists of the student organizations about Khojali genocide was demonstrated in the end.