UNEC tələbələrinin devizi: “Xocalı soyqırımını unutma!”
UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri “Xocalı soyqırımını unutma!” devizi altında bir araya gəliblər. 3-cü kurs tələbəsi, Prezident təqaüdçüsü Emil Alıyev Xocalı faciəsinin başvermə səbəbləri və nəticələri barədə təqdimatla çıxış edib. Soyqırım həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması üçün tələbə yoldaşlarına səslənib: “Ermənistanın hərbi-siyasi təcavüzü dünya ictimaiyyəti tərəfindən ittiham edilməlidir. Beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətlərinin parlamentləri Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi hərbi cinayətə – Xocalı soyqırımına əsl soyqırım hadisəsi kimi beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verməlidir”.
“Xarici dillər” kafedrasının müəllimi Aynur Mirzəyeva ilə tələbə Mikayıl Hüseynovun Vahid Mustafayevin “Xoca” filmi ilə Elşad Eyvazlının “Böyüməyən uşaqlar” filmi əsasında hazırladıqları “Khojaly-Lost childhood” qısa filmi nümayiş etdirilib. “HormonİSE”nin üzvləri Xocalıya aid şeirlər söyləyiblər. I kurs tələbəsi Raya Məmmədzadə “Ana, mən şəhid oldum” adlı musiqilı kompozisiyasını Vətən uğrunda canlarından keçən bütün şəhidlərin ruhuna ithaf edib.
Fakültə dekanı Anar Rzayev Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi tələbələrinin sosial şəbəkələrdə Azərbaycanla bağlı ingilis dilində mütəmadi məlumatları yaymasını yüksək qiymətləndirib. Onların Xocalının 25 illiyi ilə bağlı keçirilən aksiyalarda fəal olacaqlarına əminliyini ifadə edib.
UNEC-in Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) üzvləri də Xocalı soyqırımını anıblar. TGT sədri Rəsul Həşimov və TEC sədri Əvəzağa Məlikov Xocalı faciəsinin insanlığa qarşı törədilən ən qanlı cinayət olduğunu bildiriblər. Qeyd ediblər ki, Azərbaycan haqqında həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırlması üçün gənclərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Çünki ölkənin gələcəyi savadlı, bacarıqlı, vətənini sevən, onu qorumağa hazır olan gənclərdən asılıdır.
Sonda tələbə təşkilatları fəallarının Xocalı soyqırımı haqqında hazırladıqları videorolik nümayiş olunub.

Девиз студентов UNEC: «Не забывай Ходжалинский геноцид!»
Студенты Международной школы экономики UNEC собрались под девизом «Не забывай Ходжалинский геноцид!». Студент 3 курса, Президентский стипендиат Эмиль  Алиев выступил с презентацией по теме причин и  последствий трагедии Ходжалы. Он обратился к друзьям-студентам по поводу доведения до мировой общественности правды о геноциде: «Мировая общественность должна осудить военно-политическую агрессию Армении.  Международные организации, парламенты государств мира должны дать международную политико-правовую оценку военным преступлениям, совершенным Арменией на азербайджанских землях,  Ходжалинскому геноциду как подлинному геноциду».
Был продемонстрирован короткий фильм “Khojaly-Lost childhood”, подготовленный преподавателем кафедры «Иностранные языки» Айнур Мирзоевой и студентом Микаилом Гусейновым на основе фильма Вахида Мустафаева «Ходжа» и  Эльшада Эйвазлы «Дети, которые не выросли». Члены “HormonİSE” прочитали стихи о Ходжалы. Студентка I курса Рая Мамедзаде музыкальную композицию «Мама, я стал шехидом» посвятила памяти шехидов, пожертвовавших своей жизнью во имя Родины.
Декан факультета Анар Рзаев высоко оценил работу студентов Международной школы экономики по распространению в социальных сетях на английском языке видеоролика, связанного с Азербайджаном.  Выразил уверенность в том, что они и впредь будут принимать активное участие в акциях, проводимых в связи с 25-летием  Ходжалы.
Члены Студенческой молодежной организации (СМО) и  Студенческой научной организации (СНО)  UNEC почтили память Ходжалы. Председатель СМО Расул Гашимов и председатель СНО Авезага Меликов  отметили, что Ходжалинская трагедия, является самым кровавым преступлением, совершенным против человечества. Было подчеркнуто, что на молодежь возлагается большая ответственность в доведении правды об Азербайджане до мировой общественности. Потому что будущее страны зависит от молодежи, грамотной, любящей свою родину,  готовой защищать ее.
В заключение был продемонстрирован видеоролик о Ходжалинском геноциде, подготовленный активистами студенческих организаций.