UNEC mobil-tətbiqetmə proqramını təqdim edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) unec.edu.az saytının mobil proqramının tətbiqinə başlanılıb. Ölkənin dövlət ali təhsil müəssisələri içərisində ilk dəfə UNEC-də həyata keçirilən mobil-tətbiqetmə proqramını 3 dildə – Azərbaycan, rus və ingilis dillərində istifadə etmək mümkün olacaq.
Proqramın təqdimat mərasimində UNEC məzunu, Safaroff şirkətinin texniki direktoru Zülfüqar İsmayılzadə mobil tətbiqetmənin əhəmiyyəti və istifadə qaydaları haqda məlumat verib. Bildirib ki, universitetin rəsmi saytı əsasında yaradılan mobil-tətbiqetmə kompakt, yığcam və sadələşdirilmiş formatda olduğunda istifadə qaydaları çox asandır. Bununla yanaşı proqram daha sürətlə işləyərək, trafikdən az istifadə olunmasına və vaxta qənaət edilməsinə görə rəsmi saytın imkanlarından daha üstündür. Mobil-tətbiqetmə xüsusi telefon formatında hazırlanıb. Məlumat nəzərdən keçirildikdə miqyasdan istifadə edərək müxtəlif istiqamətlərə sürüşdürmələrə ehtiyac qalmır.
Təqdimat mərasimində qeyd edilib ki, proqramın daha bir üstünlüyü istifadəçilərə “Push Notification” göndərilməsidir. Bu yenilik müştərilərlə birbaşa əlaqədə olmağa imkan verəcək. Proqram vasitəsilə yeni əlavə edilən məlumatlar haqqında istifadəçiyə “xəbərdarlıq”, “xatırlatma”, uzun müddət istifadə etmədikdə “yadasalma”göndərilir.
Bildirilib ki, saytda ən əsas operativ hissənin “Xəbər-Elan” olduğundan proqramda ilkin səhifə kimi “Xəbərlər və Elanlar” bölməsi yerləşdirilib. İstifadəçi yeni məlumatın daxil olması barədə xəbər və elanların qarşısında “>n” sayının ekrana çıxması ilə məlumatlandırılır (n – istifadəçi tərəfindən oxunmamış xəbər-elanların sayıdır). Burada, saytda olduğu kimi – Xəbərlər şəkillərlə, Elanlar isə şəkilsiz, qabarıq formalı tarixlərlə təsvir edilib. Mobil-tətbiqetməyə daxil olmadıqda xəbər və elanlar barədə istifadəçiyə mütəmadi olaraq “push-notifications”göndərilir ki, bu da onların daxil olan məlumatlardan vaxtında xəbər tutmalarına şərait yaradır.
Bundan başqa, istifadəçi oxuduğu məlumatı avtomatik olaraq facebook, twitter, whatsapp-da paylaşa və digər istifadəçilərə göndərə biləcək.
Tədbirdə mobil proqramın bölmələri barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, mobil-tətbiqetmənin 3 hissədən ibarət olan University bölməsində UNEC  haqqında məlumatlar (tarixi, nailiyyətlər və s.) yerləşdirilib.
Student’s Cabinet  və Teacher’s Cabinet-də müəllim və tələbələrin ən çox istifadə etdiyi EDUMAN sisteminə daxil olmaq mümkündür. Bununla da istifadəçilərin EDUMAN sisteminə əlçatanlığı təmin edilib.
Library adətən mobil applikasiyalarda özünə yer tapan “stolüstü kitablar” bölməsidir. Burada dərsliklər, universitetdə nəşr olunan kitablar elektron variantda yerləşdirilib. Kitabların əlifba sırası ilə düzülüşü onlardan istifadəni daha da sadələşdirəcək.
“İqtisadçı” qəzetinin oxucuları Publications bölməsinə daxil olaraq, qəzetin bütün sayları ilə tanış ola biləcəklər.
Həmçinin proqram vasitəsilə Radio bölməsində istifadəçilər Radio UNEC-də yayımlanan xəbərləri, tələbə verilişlərini və musiqiləri rahat dinləyəcəklər.
Bundan başqa, Contact us bölməsində UNEC-in bütün qurumlarının əlaqə telefonları yerləşdirilməklə istifadəçinin telefonuna yüklənmiş olur. Beləliklə, istifadəçi universitetin istənilən qurumu ilə telefon əlaqəsi  yarada bilir.
Təqdimatdan sonra UNEC əməkdaşlarının və tələbələrinin təklifləri dinlənilib və suallar cavablandırılıb. Bildirilib ki, daxil olan təkliflər araşdırılaraq, mobil-tətbiqetmə proqramında mütəmadi əlavələr ediləcək.

UNEC представляет программу мобильного применения
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) приступили к применению мобильной программы сайта unec.edu.az. Среди государственных высших учебных заведений страны осуществляемой впервые в UNEC программой мобильного применения можно будет пользоваться на 3-х языках – азербайджанском, русском и английском.
На церемонии презентации программы выпускник UNEC, технический директор компании Сафарофф Зульфугар Исмаилзаде дал информацию о значении программы мобильного применения и правилах пользования. Он отметил, что созданное на основе официального сайта университета мобильное применение ввиду своей компактности и упрощенности имеет очень простые правила пользования. Наряду с этим программа, работая более ускоренно, использует мало трафика и экономит время, поэтому имеет больше преимущества по сравнению с возможностями сайта. Мобильное применение устроено в формате специального телефона. При рассмотрении данных, используя масштаб не остается необходимости различного направления смешениям.
На церемонии презентации было отмечено, что еще одним преимуществом программы является доставка пользователям “Push Notification”. Эта новизна даст возможность к непосредственной связи с клиентами. Посредством программы новая дополнительная информация будет доставлена пользователям по “xəbərdarlıq”, “xatırlatma”, а при длительном не  пользовании “yadasalma”.
Отмечено, что ввиду основной оперативной страницы сайта “Xəbər-Elan” в программе как первая страница размещен раздел “Xəbərlər və Elanlar”. О поступившей новой информации пользователь узнает по количеству “>n”, которое выходит на экран напротив новостей и объявлении (n – количество непрочитанных новостей и объявлений). Здесь, также как и на сайте Новости изображаются картинами, а объявления без картин датами округлой формы. При не поступлении в систему мобильного применения пользователям сообщения о новостях и объявлениях посылает “push-notifications”, что создает возможность своевременного получения информации.
Помимо этого пользователь полученной информацией автоматически может поделиться с другими пользователями через фейсбук, твиттер и вотсап.
На мероприятии была представлена информация о разделах мобильной программы. Было отмечено, что состоящей их 3-х частей в разделе University размещена информация об UNEC (история, достижения и т.д.).
В Student’s Cabinet  və Teacher’s Cabinet  можно войти в систему EDUMAN, которой больше всего пользуются преподаватели и студенты. Этим обеспечивается доступность пользователей системой EDUMAN.
Library обычно отдел stolüstü kitablar”, которое находит себе место в мобильных аппликациях. Здесь размещены учебники, опубликованные в университете книги. Расположение книг в алфавитном порядке упростит  пользование ими.
Читатели газеты “İqtisadçı”, зайдя в раздел Publications, могут ознакомиться со всеми выпусками газет.
Также посредством программы в отделе Radio пользователи спокойно смогут послушать транслируемые Radio UNEC новости, студенческие передачи и музыку.
Помимо этого, в отделе  Contact us будут размещены все структурные номера телефонов UNEC, которые будут загружены в телефон пользователей. Таким образом, пользователь сможет связаться с любой структурой университета.
В конце презентации были заслушаны предложения сотрудников и студентов UNEC и освещены вопросы. Было отмечено, что поступившие предложения будут рассмотрены и периодически  в программу мобильного применения будут внесены дополнения.