UNEC mobil-tətbiqetmə proqramını təqdim edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) unec.edu.az saytının mobil proqramının tətbiqinə başlanılıb. Ölkənin dövlət ali təhsil müəssisələri içərisində ilk dəfə UNEC-də həyata keçirilən mobil-tətbiqetmə proqramını 3 dildə – Azərbaycan, rus və ingilis dillərində istifadə etmək mümkün olacaq.
Proqramın təqdimat mərasimində UNEC məzunu, Safaroff şirkətinin texniki direktoru Zülfüqar İsmayılzadə mobil tətbiqetmənin əhəmiyyəti və istifadə qaydaları haqda məlumat verib. Bildirib ki, universitetin rəsmi saytı əsasında yaradılan mobil-tətbiqetmə kompakt, yığcam və sadələşdirilmiş formatda olduğunda istifadə qaydaları çox asandır. Bununla yanaşı proqram daha sürətlə işləyərək, trafikdən az istifadə olunmasına və vaxta qənaət edilməsinə görə rəsmi saytın imkanlarından daha üstündür. Mobil-tətbiqetmə xüsusi telefon formatında hazırlanıb. Məlumat nəzərdən keçirildikdə miqyasdan istifadə edərək müxtəlif istiqamətlərə sürüşdürmələrə ehtiyac qalmır.
Təqdimat mərasimində qeyd edilib ki, proqramın daha bir üstünlüyü istifadəçilərə “Push Notification” göndərilməsidir. Bu yenilik müştərilərlə birbaşa əlaqədə olmağa imkan verəcək. Proqram vasitəsilə yeni əlavə edilən məlumatlar haqqında istifadəçiyə “xəbərdarlıq”, “xatırlatma”, uzun müddət istifadə etmədikdə “yadasalma”göndərilir.
Bildirilib ki, saytda ən əsas operativ hissənin “Xəbər-Elan” olduğundan proqramda ilkin səhifə kimi “Xəbərlər və Elanlar” bölməsi yerləşdirilib. İstifadəçi yeni məlumatın daxil olması barədə xəbər və elanların qarşısında “>n” sayının ekrana çıxması ilə məlumatlandırılır (n – istifadəçi tərəfindən oxunmamış xəbər-elanların sayıdır). Burada, saytda olduğu kimi – Xəbərlər şəkillərlə, Elanlar isə şəkilsiz, qabarıq formalı tarixlərlə təsvir edilib. Mobil-tətbiqetməyə daxil olmadıqda xəbər və elanlar barədə istifadəçiyə mütəmadi olaraq “push-notifications”göndərilir ki, bu da onların daxil olan məlumatlardan vaxtında xəbər tutmalarına şərait yaradır.
Bundan başqa, istifadəçi oxuduğu məlumatı avtomatik olaraq facebook, twitter, whatsapp-da paylaşa və digər istifadəçilərə göndərə biləcək.
Tədbirdə mobil proqramın bölmələri barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, mobil-tətbiqetmənin 3 hissədən ibarət olan University bölməsində UNEC  haqqında məlumatlar (tarixi, nailiyyətlər və s.) yerləşdirilib.
Student’s Cabinet  və Teacher’s Cabinet-də müəllim və tələbələrin ən çox istifadə etdiyi EDUMAN sisteminə daxil olmaq mümkündür. Bununla da istifadəçilərin EDUMAN sisteminə əlçatanlığı təmin edilib.
Library adətən mobil applikasiyalarda özünə yer tapan “stolüstü kitablar” bölməsidir. Burada dərsliklər, universitetdə nəşr olunan kitablar elektron variantda yerləşdirilib. Kitabların əlifba sırası ilə düzülüşü onlardan istifadəni daha da sadələşdirəcək.
“İqtisadçı” qəzetinin oxucuları Publications bölməsinə daxil olaraq, qəzetin bütün sayları ilə tanış ola biləcəklər.
Həmçinin proqram vasitəsilə Radio bölməsində istifadəçilər Radio UNEC-də yayımlanan xəbərləri, tələbə verilişlərini və musiqiləri rahat dinləyəcəklər.
Bundan başqa, Contact us bölməsində UNEC-in bütün qurumlarının əlaqə telefonları yerləşdirilməklə istifadəçinin telefonuna yüklənmiş olur. Beləliklə, istifadəçi universitetin istənilən qurumu ilə telefon əlaqəsi  yarada bilir.
Təqdimatdan sonra UNEC əməkdaşlarının və tələbələrinin təklifləri dinlənilib və suallar cavablandırılıb. Bildirilib ki, daxil olan təkliflər araşdırılaraq, mobil-tətbiqetmə proqramında mütəmadi əlavələr ediləcək.

The application of a mobile program of unec.edu.az webpage has been launched at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The mobile- application program implemented for the first time among the higher education institutions of the country will be available in three languages- Azerbaijani, Russian and English.
UNEC’s alumni, the Technical Director of the company Safaroff Zulfugar Ismayilzade informed about the importance and usage rules of mobile application. He said because of its compact and simplified format the mobile- application’s usage created on the basis of the university’s official site is very easy. Moreover, for its speedy work, little- used traffic and time savings it has better opportunities than the official site. The mobile- application is developed in the special telephone format. While examining the data, using the scale there is no need for scrollbar for different directions.
Within the presentation it was noted that another advantage of the program is sending “Push Notification” to users. The innovation provides the opportunity of keeping the users in touch. Users are sent “notification”, “notice” about the newly added data and the “reminder” for the long term.
It was also informed that as the main operative part of the site is “News-Ads”, the section “News-and Announcements” is placed as the first page. The users is informed about the new event or ad by the reflection of “>n” (n- is the number of unread news or announcements). Here, as in the site- news are introduced with photos, but the announcements without the photos, distinctly depicted. The users are regularly sent “push- notification” about the information placed, even if they do not enter the mobile- application, which keeps them informed.
In addition, they will be able to share the read information immediately on the facebook, twitter and whatsapp or send it to other user.
The information about the mobile- application’s sections was delivered within the event. It was said that in the section University consisting of 3 parts the information about UNEC (history, achievements and so on) is placed.
It is also possible to enter the most used by the teaching and student staffs EDUMAN system where the Student’s Cabinet and Teacher’s Cabinet are situated. This way the availability of EDUMAN system by users is ensured.
Library is the section of “desktop books” placed in mobile- application. E- version of the textbooks, books published at the university are replaced here. The alphabetical list of the books makes their usage easier.
Readers of the newspaper “Igtisadchi” will have the opportunity to get all issues of it on the section “Publications”.
Also users will have chance to listen news, student programs and music broadcast by Radio UNEC in the section Radio.
The telephone numbers of UNEC’s units are placed in the section Contact us. This way the users will be able to contact any unit of the university.
UNEC employees’ and students’ proposals were heard after the presentation and questions were responded. It was informed that the proposals would be examined and added to the mobile- application.