Xocalı soyqırımının şahidləri UNEC-də toplaşıb
Fevralın 23-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kommersiya fakültəsində “Xocalı faciəsi XX əsrin ən dəhşətli soyqırımıdır” mövzusunda tədbir keçirilib.
Fakültə dekanı Mirağa Əhmədov “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, kampaniyanın fəaliyyəti nəticəsində bir sıra dövlətlərin parlamentləri tərəfindən Xocalı hadisələrinin rəsmi şəkildə soyqırımı kimi tanınmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün qəbul edilməsinə nail olunub.
“Xocalı Soyqırımını tanıtma” ictimai birliyinin sədri, “Ana harayı” qəzetinin baş redaktoru Şamil Sabir oğlu milli-azadlıq hərakatında Qarabağ döyüşlərində Xocalı soyqırımda baş verən hadisələrin mətbuat səhifələrində işiqlandırılması barədə danışıb. Xocalı sakini, Qarabağ əlili Hüseynağa Quliyev soyqırımda ailə üzvlərini itirdiyini və girov düşdüyünü bildirib. Xocalıda gedən ağır döyüşlərlə bağlı xatirələrini bölüşən xocalı sakini girovluq həyatından danışıb.
UNEC-in Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, professor Hidayət Cəfərov ermənilərin Qarabağa köçmə yolu ilə gətirilmələri, bu işlə rus çarizmi, habelə Sovet rəhbərliyinin rolunu, ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı zaman-zaman təcavüzünü təkcə Xocalının XX əsrlə üç dəfə hərbi müdaxiləyə məruz qaldığını bildirib.
Azərbaycan Dillər Universitetinin professoru Məhəmməd Teymurlu Qarabağ savaşının bitmədiyini bildirib: “Torpaqlarımızı erməni işğalçılarından azad etmək üçün Ali Baş Komandanın əmrini gözləyirik”.
Tədbirdə “Ana harayı” qəzetinin baş redaktor müavini, şair Vaqif Həsənzadə Xocalı Soyqırımına həsr etdiyi şeirini söyləyib.

Свидетели Ходжалы собрались в UNEC
23 февраля на Коммерческом факультете Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялось мероприятие на тему “Трагедия Ходжалы – самая ужасная трагедия XX века”.
Декан факультета Мирага Ахмедов рассказал о проделанных работах в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы».. Он отметил, что в результате деятельности кампании было достигнуто официальное признание парламентами ряда государств Ходжалинских событий  и принятие агрессии Армении против Азербайджана.
Председатель общественного объединения «Признание Ходжалинского геноцида», главный редактор газеты “Ana harayı” Шамиль Сабир оглы рассказал об освещенных на страницах печати материалов о  национально-освободительном движении  Карабаха, событиях Ходжалинского геноцида. Житель Ходжалы, инвалид Карабаха  Гусейнага Кулиев рассказал о потери близких, о том, что попал в плен. Он поделился воспоминаниями о тяжелых боях в Ходжалы, рассказал о жизни в плену.
Заведующий кафедрой Истории Азербайджана UNEC, профессор Хидаят Джафаров отметил о заселении Карабаха армянами путем переселения, и  роли в этом деле русского царизма и Советского руководства.  Он отметил, что время от времени азербайджанский народ подвергался агрессии армян, и только Ходжалы в XX веке  трижды был подвергнут военной интервенции.
Профессор Университета языков Магомед Теймурлу  подчеркнул, что Карабахская война не закончена:  «Для освобождения наших земель от армянских захватчиков ждем приказа  Верховного главнокомандующего».
На мероприятии заместитель главного редактора газеты “Ana harayı”, поэт Вагиф Гасанзаде прочитал стихотворение, которое посвятил  Ходжалинскому геноциду.