Xocalı soyqırımının şahidləri UNEC-də toplaşıb
Fevralın 23-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kommersiya fakültəsində “Xocalı faciəsi XX əsrin ən dəhşətli soyqırımıdır” mövzusunda tədbir keçirilib.
Fakültə dekanı Mirağa Əhmədov “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, kampaniyanın fəaliyyəti nəticəsində bir sıra dövlətlərin parlamentləri tərəfindən Xocalı hadisələrinin rəsmi şəkildə soyqırımı kimi tanınmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün qəbul edilməsinə nail olunub.
“Xocalı Soyqırımını tanıtma” ictimai birliyinin sədri, “Ana harayı” qəzetinin baş redaktoru Şamil Sabir oğlu milli-azadlıq hərakatında Qarabağ döyüşlərində Xocalı soyqırımda baş verən hadisələrin mətbuat səhifələrində işiqlandırılması barədə danışıb. Xocalı sakini, Qarabağ əlili Hüseynağa Quliyev soyqırımda ailə üzvlərini itirdiyini və girov düşdüyünü bildirib. Xocalıda gedən ağır döyüşlərlə bağlı xatirələrini bölüşən xocalı sakini girovluq həyatından danışıb.
UNEC-in Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, professor Hidayət Cəfərov ermənilərin Qarabağa köçmə yolu ilə gətirilmələri, bu işlə rus çarizmi, habelə Sovet rəhbərliyinin rolunu, ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı zaman-zaman təcavüzünü təkcə Xocalının XX əsrlə üç dəfə hərbi müdaxiləyə məruz qaldığını bildirib.
Azərbaycan Dillər Universitetinin professoru Məhəmməd Teymurlu Qarabağ savaşının bitmədiyini bildirib: “Torpaqlarımızı erməni işğalçılarından azad etmək üçün Ali Baş Komandanın əmrini gözləyirik”.
Tədbirdə “Ana harayı” qəzetinin baş redaktor müavini, şair Vaqif Həsənzadə Xocalı Soyqırımına həsr etdiyi şeirini söyləyib.

Witnesses of Khojali Massacre have gathered at UNEC
Event on “Khajali Massacre is the terrible Tragedy of the XX Century” was held at the School of “Commerce” of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on February 23.
Dean of the Faculty Miragha Ahmadov spoke about the work done within the international campaign “Justice for Khojali”. He noted that the official recognition of Khojali events as genocide by the parliaments of several countries and the adoption of the Armenian aggression against Azerbaijan have been achieved.
The chairman of the Public Union “Outreach of Khojali Genocide” Shamil Sabir Editor-in- chief of the newspaper “Mother’s Shout” spoke about coverage of the events of national liberation movement in Karabagh fights in Khojali Genocide in media. Khojali resident, Garabagh invalid HuseynaghaGuliyev said that he had lost family members and was pledged during the massacre. Sharing his memories of related with the severe battles in Khojali, the resident talked about the lifein prison.
Head of the UNEC’s Department of History, Professor Hidayat Jafarov spoke about the bringing Armenians to Garabagh by means of emigration, the role of the Russian empire, as well as and the Soviet government, the aggression of the Armenians against Azerbaijan people from time to time and the military intervention of Khojali three times.
The Professor of Azerbaijan University of Languages Mahammad Teymurlu said that Garabagh war has not been completed: “To liberate our lands from Armenian occupation we are waiting for our Supreme Commander’s command”.
Deputy Editor-in-chief of the newspaper “Mother’s Shout”, poet Vagif Hassanzade has told the poem dedicated to the Khojali genocide.