Yeni tədris ilində UNEC-in ilk Elmi Şurasından mühüm məqamlar
UNEC kollektivini yeni tədris ili münasibəti ilə təbrik edən rektor, professor Ədalət Muradov qarşıya qoyulan hədəflər naminə qazanılan uğurlarda hər kəsin əvəzsiz rolu olduğunu bildirib.
Müvəffəqiyyət göstəricisi 85, keyfiyyət göstəricisi isə 45%
2016/2017-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasının nəticələrinə görə, müvəffəqiyyət göstəricisi 85%, keyfiyyət göstəricisi isə 45% olub.
600 və daha yüksək bal toplayanların 60%-i UNEC-i seçib
Bu il UNEC-də qəbul planı yerləri ötən iki illə müqayisədə yenə də yüksək nəticə ilə – 96.6%-lə yerinə yetirilib. Belə ki, UNEC-ə qəbul planı üzrə 3415 yerin 3298-nə tələbə qəbulu həyata keçirilib.
Fakültələr üzrə daha yüksək göstərici Maliyyə və mühasibat fakültəsində qeydə alınıb. Bu fakültəyə qəbul planı 99.6% yerinə yetirilib. Bu il ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyiş müşahidə olunub. II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayan 481 nəfərin 288-i, yəni 60%-i UNEC-i seçib.
II ixtisas qrupu üzrə 700 bal yığan hər iki abituriyent UNEC-ə üstünlük verib
II ixtisas qrupu üzrə 700 ballıq nəticə göstərən abituriyentin hər ikisi – Cavad Əliyev və Arzu Məmmədzadə UNEC-i seçib. Onlar Beynəlxlaq İqtisadiyyat Məktəbində maliyyə ixtisası üzrə təhsil alacaqlar.
Beləliklə, 600 və daha yüksək balla UNEC-ə qəbul olan 290 abituriyentdən 70 nəfər 650-680, 17 nəfər isə 680-700 bal toplayıb. 2016-cı ildə 680-700 bal toplayan tələbələrin sayı 12, 2015-ci ildə 1 olub.
II ixtisas qrupu üzrə prezident təqaüdünə layiq görülənlərin 74%-i UNEC tələbəsidir
2016-cı ildə UNEC-ə qəbul olanlar arasında 6, 2015-ci ildə isə 1 tələbə prezident təqaüdünə layiq görüldüyü halda, bu il 17 tələbə prezident təqaüdünə layiq görülüb. Qürurverici haldır ki, prezident təqaüdünə layiq görülənlərin 17%-i, II ixtisas qrupu üzrə bu ada layiq görülənlərin isə 74%-i UNEC tələbəsidir.
UNEC-ə orta qəbul balında artım
UNEC-ə qəbulun nəticələrinə əsasən, orta balda da artım müşahidə edilib. Universitet üzrə 2014 və 2015-ci illərdə göstərici 391 və 396 bal olduğu halda, 2017-ci ildə bu rəqəm 412 bala qədər yüksəlib.
Orta bal göstəricisinin maksimal həddi Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində qeydə alınıb. Belə ki, 2015-ci illə müqayisədə göstərici 96 bal artaraq 2016-ci ildə 635, bu il isə ötən illə müqayisədə 10 bal artaraq 645 bal olub.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində minimal keçid balı 609, orta keçid balı isə 645 olub. İki il əvvəl yaradılan bu fakültəyə qəbul olan tələbələrin hamısı 600-dən çox bal toplayıb. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinə qəbul olan tələbələrin 46 faizi orta məktəbi fərqlənmə ilə bitiriblər.
Tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində yeni mərhələ
Şura üzvləri I kurslarda ixtisas fənləri üzrə 4 dildə vahid sillabuslardan istifadə etmək barədə qərar qəbul ediblər. Digər bir qərara görə isə tələbə biliyinin qiymətləndirilməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə I kurslarda 2017/18-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası ixtisas fənləri üzrə 4 dildə də eyni suallar əsasında və yazılı formada keçiriləcək. Hər fənn üzrə eyni sayda sual hazırlanaraq, öncədən tələbələrə təqdim ediləcək. Ümumilikdə isə imtahan və apelyasiya qaydalarının təkmilləşdirilməsi prosesinin davam etdirilməsi qərara alınıb.
Yeni tədris ili  – “Elmi Tədqiqat İli”
Elmi Şurada UNEC-də yeni tədris ili “Elmi Tədqiqat İli” elan edilib. Həmçinin “UNEC Tədqiqat Fondu” təsis edilib. Fondun məqsədi yerli və beynəlxalq ekspertlərin cəlb edilməsi ilə elmi tədqiqatların aparılması, tədqiqatların nəticələrinin tədqiqinə dair təkliflərin hazırlanmasıdır.
UNEC alimlərinin tədqiqatlarının keyfiyyətini daha da artırmaq məqsədi ilə Differensial Əməkhaqqı Sisteminə 19 dəyişiklik və əlavələr edilib.
UNEC-dən ixraca dəstək
Elmi Şurada Xarici Ticarətə Dəstək və Digital Marketinq mərkəzlərinin əsasnamələri təsdiq edilib. Xarici Ticarətə Dəstək Mərkəzi ixrac sahəsində sahibkarların və ixracatçıların dəstəklənməsi və onlara məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi işlərinin təşkilini həyata keçirəcək.
Digital  Marketinq  Mərkəzi  isə qeyri-neft ixracını həyata keçirən şirkətlər  üçün vaxt və maliyyə xərclərinə qənaət etməklə digital marketinq vasitəsilə xarici bazarların operativ, etibarlı və spesifik araşdırmalarını aparacaq, professor-müəllim  heyətinə və tələbələrə digital dünya ilə tanışlıq, effektiv istifadə və yararlanma keyfiyyətləri aşılayacaq.
UNEC-də institutlaşma davam edir
Şura üzvləri UNEC-də tədris prosesinin idarəolunmasını səmərəli təşkil etmək və kafedralarda tədris olunan fənlərin paralelliyini aradan qaldırmaq məqsədilə “Ekonometriya” kafedrasının “Statistika” kafedrasına birləşdirilərək, “Statistika və ekonometriya” kafedrası yaradılması barədə qərar qəbul ediblər.
4 ildə iki ixtisasa yiyələnmək imkanı UNECdə reallaşır
UNEC-də Universitet Daxili İki Diplom (UDİD) proqramınln icrasına başlanılır. Proqramın məqsədi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”ndan irəli gələn tələbləri icra etmək, bakalavriat səviyyəsində qəbul olunduğu ixtisaslarda müvəffəqiyyətlə təhsil alan tələbələrin ikinci ixtisas üzrə də əlavə təhsil almaqla, rəqabətədavamlı mütəxəssis kimi hazırlanmasıdır. UDİD proqramına qoşulan tələbələr 4 il ərzində iki ixtisasa yiyələnməklə gələcəkdə əmək bazarında layiqli yer tutmaq və onun tələblərinə çevik uyğunlaşmaq imkanı əldə edəcəklər.

Важные моменты первого Ученого совета, состоявшегося в UNEC в новом учебном году
Ректор, профессор Адалат Мурадов поздравив коллектив UNEC с новым учебным годом, отметил о достигнутых успехах в осуществлении целей, в котором  неоценимая заслуга каждого.
Показатель успеха 85, а показатель качества 45%
По итогам летней экзаменационной сессии 2016/2017 учебного года показатель успеха составил 85, а показатель качества 45%.
6о% набравших 600 и выше баллов выбрали UNEC
В этом году в UNEC  прием на плановые места в сравнении с предыдущими  годами отмечен высокими результатами – 96.6%.  Так, в UNEC на 3415 плановых мест осуществлен прием студентов на  3298 мест.
По факультетам высокий показатель отмечен на факультете Финансов и бухгалтерии. На этом факультете план приема выполнен на 99.6% . В этом году серьезные изменения наблюдаются в числе поступивших в UNEC наивысшими баллами.  288 из 481 студентов по II группе специальности, набравших  600 и выше баллов, то есть 60%  выбрали UNEC.         -i
Оба студента, набравшие 700 баллов по II группе специальности, в своем выборе предпочли  UNEC
Оба студента, набравшие 700 баллов по II группе специальности, Джавад Алиев и Арзу Мамедзаде выбрали UNEC.  Они будут получать образование в Международной школе экономики по специальности финансов.
Таким образом, из числа 290 абитуриентов, поступивших в  UNEC с 600 и выше баллами, 70 набрали 650-680,  а 17 — 680-700 баллов.  В 2016 году число студентов, набравших 680-700 баллов,  составило 12 человек, а 2015 году 1.
74% студентов, удостоенных президентской стипендии по II группе специальности,  являются студентами UNEC
Если в 2016 году среди студентов, поступивших в UNEC, 6 были удостоены президентской стипендии, а в 2015 году 1, в этом году это число составило 17 человек. Отрадно, что 17%, удостоенных президентской стипендии, а 74% по  II группе специальности являются студентами UNEC.
Рост  в показателе среднего балла приема  в UNEC
В соответствии с результатами приема в UNEC наблюдается рост  в показателе среднего балла приема.   Если в сравнении с 2014 и 2015 годами показатель составлял 391 и 396 баллов, в  2017 году это число поднялось до 412 баллов.
Максимальный показатель среднего балла наблюдался в Международной школе экономики. Так, в сравнении с 2015 годом показатель поднялся на 96 баллов, составив в  2016 году 635, что в сравнении с минувшим годом поднялось на 10 баллов, составив 645 баллов.
Следует отметить, что в Международной школе экономики минимальный проходной балл составил 609, а средний проходной балл 645.  Все студенты, поступившие на созданный два года назад факультет, набрали свыше 600 баллов. 46 процентов студентов, поступивших в Международную школу экономики, окончили школу с отличием.
Новый этап в оценке знаний студентов
Члены совета приняли решение об использовании на I курсе единого силлабуса на 4 языках по спец. дисциплинам.  Согласно другого решения в целях усовершенствования оценки знаний студентов на I курсах зимняя экзаменационная сессия 2017/18 учебного года будет проведена в письменной форме на основе одинаковых вопросов на 4 языках по спец. дисциплинам.  По каждой дисциплине будет подготовлено одинаковое количество вопросов, которые заранее будут представлены студентам.  В целом было принято решение продолжить процесс совершенствования правил сдачи экзамена и апелляции.
Новый учебный год – «Научно-исследовательский год»
На Ученом совете новый учебный год в UNEC объявлен «Научно-исследовательским годом». Также учрежден «Исследовательский фонд UNEC».  Целью создания фонда является привлечение отечественных и международных экспертов, проведение научных  исследований, подготовка предложений по результатам исследований.
В целях еще большего подъема качества исследований ученых UNEC в Систему дифференциальной заработной платы внесены 19 изменений и дополнений.
Поддержка UNEC экспорта
На Ученом совете были представлены положения центров Поддержки внешней торговли и Цифрового маркетинга. Центр поддержки внешней торговли окажет поддержку предпринимателям  и экспортерам в сфере экспорта и осуществит организацию работы по оказанию консалтинговых услуг.
Центр Цифрового маркетинга,  сокращая посредством цифрового маркетинга финансовые расходы для осуществляющих ненефтяной  экспорт компаний,  проведет оперативное, надежное и специфическое исследование внешних рынков, ознакомит профессорско-преподавательский состав и студентов с цифровым миром,  привьет им качества эффективного использования.
В UNEC продолжается институционализация
В целях эффективной организации учебного процесса  и устранения параллельности в обучаемых на кафедре дисциплинах  члены совета UNEC приняли решение об объединении кафедры «Эконометрия» с кафедрой «Статистика» и создании кафедры «Статистика и эконометрия».
В UNEC реализуется возможность овладения двумя специальностями в течение 4 лет
В UNEC начинается реализация программы Двойного диплома внутри университета (ДДВУ).    Целью программы является исполнение требований, исходящих из «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», подготовка студентов, успешно обучающихся специальностям, поступившим на уровне бакалавра и получающим второе дополнительное образование по второй специальности как конкурентоспособного специалиста.  Студенты, участвующие в программе ДДВУ, в течение  4 лет овладев двумя специальностями, в будущем  получат возможность занять достойное место на рынке труда и ловко адаптироваться к ее требованиям.