UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramının üstünlükləri: SUAL-CAVAB
-UNEC Biznes Məktəbində tədris 3 dildə (azərbaycan, rus, ingilis) dünyanın aparıcı universitetlərinin MBA proqramlarına uyğun olaraq aparılır.
UNEC Biznes Məktəbində 3-ü yeni olmaqla 20 ixtisaslaşma üzrə qəbul həyata keçirilir: Beynəlxalq biznes; Biznesin idarə edilməsi (ümumi təyinatlı); Biznes və data analitikası; İnsan resurslarının idarə edilməsi; Maliyyə; Marketinq; Menecment; Mühasibat uçotu; Qiymətlı kağızlar; Layihələrin idarə edilməsi; İdmanın idarə edilməsi; Bank və sığortanın idarə edilməsi; Mühəndislik və idarəetmə riskləri; Risklərin idarə olunması; Səhiyyənin idarəedilməsi; Turizm və otelçiliyin idarəedilməsi; Sosial media marketinqi; Beynəlxalq logistika və təchizat zəncirinin idarəedilməsi (yeni); Kiber təhlükəsizlik (yeni); Vergi idarəetməsi və vergi planlaşdırması (yeni).
1. MBA proqramının üstünlükləri nədir, bu proqram öz məzunlarına nə qazandırır?
– MBA Proqramı məzunlarına rəhbərlik keyfiyyətlərini təkmilləşdirmək, sistemli bilik, bacarıq və işgüzar idarəetmə vərdişlərini yüksəltmək, iхtisaslarını davamlı olaraq artırmaq, müasir biznes informasiyalarını araşdırmaq, analitik düşünmə və qərarvermə qabiliyyəti qazanmaq hüququ verir, eləcə də onların müəssisə və təşkilatların idarə olunmasında məsul vəzifələr tutmasına imkan yaradır.
1. Tədris prosesi kimlər tərəfindən aparılır və biznes mühitinin nümayəndələri tədrisə cəlb olunurlarmı?
-UNEC Biznes Məktəbində çalışan 100-dən artıq professor-müəllim heyətinin əksəriyyəti ABŞ, Kanada, Avstraliya, İngiltərə, Almaniya, İtaliya, İsveç, Fransa, Türkiyə, Rusiya və digər ölkələrin ən qabaqcıl universitetlərinin məzunlarıdır. Eyni zamanda dövlət qurumlarının, aparıcı şirkətlərin, iş dünyasının rəhbərləri, aparıcı mütəxəssisləri tədrisə cəlb olunurlar.
Tədris prosesinin 20 faizi nəzəri, 80 faizi  praktiki keçirilir. Fənlər dünyanın ən qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin proqramlarına uyğunlaşdırılıb və seçmə fənlərin seçimində magistrlər sərbəstdirlər.
1. UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramı dünya universitetlərinin tədris planlarının standartına cavab verirmi?
-Bəli. UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramının Tədris planı regional və beynəlxalq tələblərə cavab verir. Bununla bağlı Amerikanın Qərbi Texas A&M Universiteti və Park Universiteti, Almaniyanın Drezden Texniki Universiteti, Kanadanın Vaterlo Universiteti və İsveçrənin UBIS Universitetinin rəsmi rəyləri var. Rəylərdə məzunların üç əsas xüsusiyyətə: – kreativlik, dürüstlük və sistemli düşüncə tərzinə fokuslandığını bildirilib.
1. UNEC MBA proqramı üzrə hansı xarici universitetlərlə ikili diplom və mübadilə proqramları reallaşdırılır?
-UNEC ABŞ-ın Linkoln Universiteti, İsveçrənin UBİS (University of Business and International Studies), Fransanın Montpellier və Litvanın Mikolas Romeris Universiteti (MRU) ilə ikili diplom proqramı reallaşdırır.
Almaniyanın Yena Fridrix Şiller Universiteti ilə mübadilə proqramı həyata keçirir.
1. UNEC-in MBA proqramını bitirənlər həmin diplomla doktorantura təhsili ala bilərlərmi?
-Bəli. 2020/2021-ci tədris ilindən etibarən UNEC-də MBA proqramında təhsil alan magistrlərə könüllük əsasında 2 seçim şansı yaradılır. Doktorantura pilləsində təhsilini davam etmək istəyənlər ərizə ilə rəsmi qaydada müraciət edirlər. Onlar I kursdan etibarən dissertasiya işi götürürlər. Doktorantura pilləsində təhsil almaq istəməyənlər isə əlavə olaraq 2 seçmə fənn və “Strateji menecment” fənnini qəbul etməlidirlər. Hər iki seçimi edən magistrantlar 120 kredit qazanmaqla magistr diplomu əldə etmiş olurlar.
1. UNEC-də MBA məzunlarının xarici əmək bazarına çıxışı üçün hansı imkanlar yaradılıb?
– UNEC Biznes Məktəbi EFMD təşkilatının tamhüquqlu üzvü olduğu üçün magistrlər EFMD-nin “HIGHERED – Global Talent Network” işə düzəlmə şəbəkəsi vasitəsilə ölkə hüdudlarından kənarda da əmək bazarına çıxış əldə edə bilirlər. Bunun üçün magistrlər UNEC Biznes Məktəbinin  qlobal portalına daxil olmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər.
1. UNEC Biznes məktəbinə əcnəbi qəbulu necə aparılır?
– UNEC Biznes Məktəbinin MBA Proqramına əcnəbilərin qəbulu elektron qaydada aparılır. Sənədlər 05 may – 15 sentyabr 2020-ci il tarixinədək unec@unec.edu.az e-mail-ə göndərilməlidir.
1. UNEC Biznes Məktəbi Amerikanın nüfuzlu ACCA ((Diplomlu və Sertifikatlı Mühasiblər Assosiasiyası) təşkilatının üzvüdür. Bu, magistrlərə hansı üstünlüyü qazandırır?
-UNEC magistratura və bakalavr pilləsi üzrə ACCA təşkilatının üzvüdür. ACCA dünyanın nüfuzlu təşkilatlardan biri olmaqla, 170 ölkə tərəfindən tanınır və 500 mindən artıq üzvü var. UNEC Biznes Məktəbinin MBA Proqramının “Müha­si­­bat uçotu” ixtisaslaşması ACCA təşkilatında mühasibat və audit ixtisaslaşması üzrə peşəkar səviyyəli akkreditasiya edilib. MBA proqramı üzrə “Mühasibat uçotu” ixtisaslaşmasını bitirən magistrlər ACCA akkreditasiyasının fundamental hissəsinin F1-F9 fənlərindən azad olunurlar. Digər ixtisasların magistrləri isə F1-F4 fənlərindən azad olunur­lar.
Həmin fənlərdən azad olmaq və bu kvalifikasiyanı əldə etmək əmək bazarında fəaliyyət göstərən beynəlxalq institutlarda və peşəkar təlim mərkəzlərində ən azı 2 il vaxt və kifayət qədər investisiya tələb edilir. UNEC-in MBA məzunları isə ACCA akkreditasiyasını əldə etməklə ölkədə və xaricdə karyera qurmaq imkanı əldə etməklə yanaşı, əlavə vaxt itkisindən və xərclərdən azad olunurlar.
1. MBA proqramında dərs cədvəli necə qurulub?
-MBA proqramında təhsilalanların əmək fəaliyyətilə məşğul olduğunu nəzərə alaraq, dərslər axşam saatlarında təşkil edilir. Dərslər saat 18:40-da başlayır və 21:50-də isə bitir. Magistrantlar 2 (iki) gün dərsə gəlirlər. I kurslar üçün dərslər həftənin II və IV günləri, II kurslar üçün həftənin I və III günləridir. Dərslər UNEC-in əsas tədris binasında (İstiqlaliyyət küçəsi 6) aparılır.
1. UNEC Biznes Məktəbinə qəbulun nəticələri necədir?
-Müvafiq ixtisaslar üzrə MBA proqramına qəbulda ən yüksək pal toplayanlar UNEC Biznes Məktəbini seçirlər. 2019/2020-ci tədris ilində UNEC-in MBA proqramına qəbul planı 100% yerinə yetilib.

Преимущества программы MBA Школы бизнеса UNEC: ВОПРОСЫ-ОТВЕТЫ
1. По каким специализациям осуществляется прием в программу MBA UNEC и на каком языке ведется обучение?
-В Школе бизнеса UNEC обучение проводится на 3 языках (азербайджанском, русском, английском) соответственно программам MBA ведущих университетов мира.
В Школе бизнеса UNEC прием осуществляется по 20 специальностям, из которых 3 новые: Международный бизнес, Управление бизнесом (общего направления); Бизнес и дата- аналитика; Управление человеческими ресурсами; Финансы; Маркетинг; Менеджмент; Бухгалтерский учет; Ценные бумаги; Управление проектами; Управление спортом; Управление банками и страхованием; Инженерные и управленческие риски; Управление рисками; Управление здравоохранением; Управление туризмом и отельным делом; Маркетинг социальных медиа; Международная логистика и управление цепями поставок (новая); Кибербезопасность (новая); Управление налогами и налоговое планирование (новая).
1. В чем преимущество программы MBA, что дает эта программа своим выпускникам?
– Программа MBA дает право выпускникам совершенствовать руководительские качества, повышать системные знания, способности и навыки делового управления, постоянно улучшать специальности, исследовать современную бизнес информацию, навыки аналитического мышления и способности принятия решений, а также дает возможность занятия ответственных должностей на предприятиях и в организациях.
1. Кем осуществляется учебный процесс, привлекаются ли в учебный процесс представители бизнес среды?
-В Школе бизнеса UNEC работают свыше 100 профессорско-преподавательского состава, большинство из которых являются выпускниками передовых университетов США, Канады, Австралии, Англии, Германии, Италии, Швеции, Франции, Турции, России и других стран.  В то же время к учебному процессу привлекаются руководители делового мира, ведущие специалисты государственных структур, ведущих компаний.
«20 процентов учебного процесса проводится теоретически, 80 процентов практически. Дисциплины соответствуют программам самых передовых высших учебных заведений и в выборе дисциплин по выбору магистры  свободны.
1. Отвечает ли программа MBA Школы бизнеса UNEC стандартам учебных планов университетов мира?
– Да. Учебный план программы MBA Школы бизнеса UNEC отвечает региональным и международным требованиям. В связи с этим имеются официальные отзывы университета  Западного Техаса и Парк университета Америки, Дрезденского технического университета Германии, университета Ватерлоо Канады и Швейцарского университета UBIS. В отзывах выпускники фокусируются на три основные особенности: креативность, правдивость и системное мышление.
1. С какими зарубежными университетами по программе MBA UNEC реализует программы двойного диплома и обмена?
– UNEC реализует программу двойного диплома с университетом Линкольна США, швейцарским университетом UBİS (University of Business and International Studies), университетом Монпелье Франции и литовским университетом Миколаса Ремериса (УМР).
С Йенским университетом имени Фридриха Шиллера Германии осуществляет программу обмена.
1. Смогут ли окончившие UNEC по программе MBA получить образование в докторантуре по этому же диплому?
– Да. С 2020/2021 учебного года магистрам, получающим образование по программе MBA UNEC, дается возможность 2 вариантов выбора. Желающие продолжить образование на ступени докторантуры, обращаются официально с заявлением. Они с I курса берут диссертационную работу. А те, кто не хочет получать образование в докторантуре, должны дополнительно принять 2 дисциплины по выбору и дисциплину стратегического менеджмента. Магистры, сделавшие оба выбора, заработав 120 кредитов, получают диплом магистра.
1. Какие условия созданы в UNEC для выхода выпускников MBA на зарубежные рынки труда?
– Виду того, что Школа бизнеса UNEC является полноправным членом организации EFMD магистры посредством сети трудоустройства  “HIGHERED – Global Talent Network” EFMD могут выходить на рынки труда за пределами страны. Для этого магистры должны зайти в глобальный портал Школы бизнеса UNEC и зарегистрироваться.
1. Как осуществляется прием иностранцев в Школу бизенса UNEC?
Прием иностранцев в программу MBA Школы бизнеса UNEC проводится в электронной форме.
Документы  должны быть направлены на e-mail unec@unec.edu.az до 05 мая – 15 сентября 2020 года.
1. Школа бизнеса UNEC является членом американской престижной организации (Ассоциация дипломированных сертифицированных бухгалтеров). Какие преимущества она дает магистрам?
– UNEC является членом организации ACCA по ступени магистратуры и бакалавра. Специализация «Бухгалтерский учет» программы MBA Школы бизнеса UNEC, являясь одной из престижных организаций в мире,  профессионально аккредитирована по специализации бухгалтерии и аудита в организации ACCA, признанной 170 странами и имеющей свыше 500 тысяч членов и студентов. Магистры, окончившие специализацию «Бухгалтерский учет» по программе MBA, освобождаются от дисциплин F1-F9 фундаментальной части аккредитации  ACCA.  Магистры по другим специальностям освобождаются от дисциплин F1-F4.
Освободиться от этих дисциплин и получить  квалификацию требует не меннн 2 лет времени и достаточной инвестиции в международных институтах и профессиональных учебных центрах, действующих на рынке труда.  Выпускники MBA UNEC получив аккредитацию ACCA, получают возможность построить карьеру в стране и за рубежом, освобождаются от дополнительной потери времени и затрат.
1. Как составляется расписание занятий в программе MBA?
-Учитывая, что учащиеся программы MBA заняты трудовой деятельностью, расписание занятий составляется на вечерние часы.  Занятия начинаются в 18:40 и заканчиваются в  21:50 часов. Магистранты приходят на урок 2 (два) дня. Для магистрантов I курса занятия проводятся во вторник и четверг, а для II курсов в понедельник и среду. Занятия проводятся в основном учебном корпусе UNEC (улица Истиглалият 6).
1. Каковы результаты приема в Школу бизнеса UNEC?
– Во время приема в программу MBA по соответствующим специальностям набравшие наивысшие баллы выбирают Школу бизнеса UNEC.  В 2019/2020 учебном году план приема в программу MBA UNEC выполнен на 100%.