UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramının üstünlükləri: SUAL-CAVAB
-UNEC Biznes Məktəbində tədris 3 dildə (azərbaycan, rus, ingilis) dünyanın aparıcı universitetlərinin MBA proqramlarına uyğun olaraq aparılır.
UNEC Biznes Məktəbində 3-ü yeni olmaqla 20 ixtisaslaşma üzrə qəbul həyata keçirilir: Beynəlxalq biznes; Biznesin idarə edilməsi (ümumi təyinatlı); Biznes və data analitikası; İnsan resurslarının idarə edilməsi; Maliyyə; Marketinq; Menecment; Mühasibat uçotu; Qiymətlı kağızlar; Layihələrin idarə edilməsi; İdmanın idarə edilməsi; Bank və sığortanın idarə edilməsi; Mühəndislik və idarəetmə riskləri; Risklərin idarə olunması; Səhiyyənin idarəedilməsi; Turizm və otelçiliyin idarəedilməsi; Sosial media marketinqi; Beynəlxalq logistika və təchizat zəncirinin idarəedilməsi (yeni); Kiber təhlükəsizlik (yeni); Vergi idarəetməsi və vergi planlaşdırması (yeni).
1. MBA proqramının üstünlükləri nədir, bu proqram öz məzunlarına nə qazandırır?
– MBA Proqramı məzunlarına rəhbərlik keyfiyyətlərini təkmilləşdirmək, sistemli bilik, bacarıq və işgüzar idarəetmə vərdişlərini yüksəltmək, iхtisaslarını davamlı olaraq artırmaq, müasir biznes informasiyalarını araşdırmaq, analitik düşünmə və qərarvermə qabiliyyəti qazanmaq hüququ verir, eləcə də onların müəssisə və təşkilatların idarə olunmasında məsul vəzifələr tutmasına imkan yaradır.
1. Tədris prosesi kimlər tərəfindən aparılır və biznes mühitinin nümayəndələri tədrisə cəlb olunurlarmı?
-UNEC Biznes Məktəbində çalışan 100-dən artıq professor-müəllim heyətinin əksəriyyəti ABŞ, Kanada, Avstraliya, İngiltərə, Almaniya, İtaliya, İsveç, Fransa, Türkiyə, Rusiya və digər ölkələrin ən qabaqcıl universitetlərinin məzunlarıdır. Eyni zamanda dövlət qurumlarının, aparıcı şirkətlərin, iş dünyasının rəhbərləri, aparıcı mütəxəssisləri tədrisə cəlb olunurlar.
Tədris prosesinin 20 faizi nəzəri, 80 faizi  praktiki keçirilir. Fənlər dünyanın ən qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin proqramlarına uyğunlaşdırılıb və seçmə fənlərin seçimində magistrlər sərbəstdirlər.
1. UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramı dünya universitetlərinin tədris planlarının standartına cavab verirmi?
-Bəli. UNEC Biznes Məktəbinin MBA proqramının Tədris planı regional və beynəlxalq tələblərə cavab verir. Bununla bağlı Amerikanın Qərbi Texas A&M Universiteti və Park Universiteti, Almaniyanın Drezden Texniki Universiteti, Kanadanın Vaterlo Universiteti və İsveçrənin UBIS Universitetinin rəsmi rəyləri var. Rəylərdə məzunların üç əsas xüsusiyyətə: – kreativlik, dürüstlük və sistemli düşüncə tərzinə fokuslandığını bildirilib.
1. UNEC MBA proqramı üzrə hansı xarici universitetlərlə ikili diplom və mübadilə proqramları reallaşdırılır?
-UNEC ABŞ-ın Linkoln Universiteti, İsveçrənin UBİS (University of Business and International Studies), Fransanın Montpellier və Litvanın Mikolas Romeris Universiteti (MRU) ilə ikili diplom proqramı reallaşdırır.
Almaniyanın Yena Fridrix Şiller Universiteti ilə mübadilə proqramı həyata keçirir.
1. UNEC-in MBA proqramını bitirənlər həmin diplomla doktorantura təhsili ala bilərlərmi?
-Bəli. 2020/2021-ci tədris ilindən etibarən UNEC-də MBA proqramında təhsil alan magistrlərə könüllük əsasında 2 seçim şansı yaradılır. Doktorantura pilləsində təhsilini davam etmək istəyənlər ərizə ilə rəsmi qaydada müraciət edirlər. Onlar I kursdan etibarən dissertasiya işi götürürlər. Doktorantura pilləsində təhsil almaq istəməyənlər isə əlavə olaraq 2 seçmə fənn və “Strateji menecment” fənnini qəbul etməlidirlər. Hər iki seçimi edən magistrantlar 120 kredit qazanmaqla magistr diplomu əldə etmiş olurlar.
1. UNEC-də MBA məzunlarının xarici əmək bazarına çıxışı üçün hansı imkanlar yaradılıb?
– UNEC Biznes Məktəbi EFMD təşkilatının tamhüquqlu üzvü olduğu üçün magistrlər EFMD-nin “HIGHERED – Global Talent Network” işə düzəlmə şəbəkəsi vasitəsilə ölkə hüdudlarından kənarda da əmək bazarına çıxış əldə edə bilirlər. Bunun üçün magistrlər UNEC Biznes Məktəbinin  qlobal portalına daxil olmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər.
1. UNEC Biznes məktəbinə əcnəbi qəbulu necə aparılır?
– UNEC Biznes Məktəbinin MBA Proqramına əcnəbilərin qəbulu elektron qaydada aparılır. Sənədlər 05 may – 15 sentyabr 2020-ci il tarixinədək unec@unec.edu.az e-mail-ə göndərilməlidir.
1. UNEC Biznes Məktəbi Amerikanın nüfuzlu ACCA ((Diplomlu və Sertifikatlı Mühasiblər Assosiasiyası) təşkilatının üzvüdür. Bu, magistrlərə hansı üstünlüyü qazandırır?
-UNEC magistratura və bakalavr pilləsi üzrə ACCA təşkilatının üzvüdür. ACCA dünyanın nüfuzlu təşkilatlardan biri olmaqla, 170 ölkə tərəfindən tanınır və 500 mindən artıq üzvü var. UNEC Biznes Məktəbinin MBA Proqramının “Müha­si­­bat uçotu” ixtisaslaşması ACCA təşkilatında mühasibat və audit ixtisaslaşması üzrə peşəkar səviyyəli akkreditasiya edilib. MBA proqramı üzrə “Mühasibat uçotu” ixtisaslaşmasını bitirən magistrlər ACCA akkreditasiyasının fundamental hissəsinin F1-F9 fənlərindən azad olunurlar. Digər ixtisasların magistrləri isə F1-F4 fənlərindən azad olunur­lar.
Həmin fənlərdən azad olmaq və bu kvalifikasiyanı əldə etmək əmək bazarında fəaliyyət göstərən beynəlxalq institutlarda və peşəkar təlim mərkəzlərində ən azı 2 il vaxt və kifayət qədər investisiya tələb edilir. UNEC-in MBA məzunları isə ACCA akkreditasiyasını əldə etməklə ölkədə və xaricdə karyera qurmaq imkanı əldə etməklə yanaşı, əlavə vaxt itkisindən və xərclərdən azad olunurlar.
1. MBA proqramında dərs cədvəli necə qurulub?
-MBA proqramında təhsilalanların əmək fəaliyyətilə məşğul olduğunu nəzərə alaraq, dərslər axşam saatlarında təşkil edilir. Dərslər saat 18:40-da başlayır və 21:50-də isə bitir. Magistrantlar 2 (iki) gün dərsə gəlirlər. I kurslar üçün dərslər həftənin II və IV günləri, II kurslar üçün həftənin I və III günləridir. Dərslər UNEC-in əsas tədris binasında (İstiqlaliyyət küçəsi 6) aparılır.
1. UNEC Biznes Məktəbinə qəbulun nəticələri necədir?
-Müvafiq ixtisaslar üzrə MBA proqramına qəbulda ən yüksək pal toplayanlar UNEC Biznes Məktəbini seçirlər. 2019/2020-ci tədris ilində UNEC-in MBA proqramına qəbul planı 100% yerinə yetilib.

Advantages of MBA program of UNEC Business School: QUESTIONS AND ANSWERS
1. What specialties are accepted for the MBA program at UNEC and in what languages is teaching conducted?
-Teaching at UNEC Business School is conducted in 3 languages (Azerbaijani, Russian, English) in accordance with MBA programs of the world’s leading universities.
UNEC Business School offers admissions in 20 specializations, 3 of which are new: International Business; Business management (general purpose); Business and data analytics; Management of human resources; Finance; Marketing; Management; Accounting; Securities; Project management; Sports management; Banking and insurance management; Engineering and management risks; Risk management; Health management; Tourism and hospitality management; Social media marketing; International logistics and supply chain management (new); Cyber security (new); Tax administration and tax planning (new).
1. What are the advantages of the MBA program, what does this program bring to its graduates?
– The MBA Program gives graduates the right to improve leadership skills, systematic knowledge, skills and business management skills, continuously improve their majors, research modern business information, gain analytical thinking and decision-making skills, as well as take responsible positions in enterprise and organization management.
1. Who conducts the training process and are representatives of the business environment involved in the training?
-Most of   more 100 academic staff at UNEC Business School are graduates of leading universities of  the United States, Canada, Australia, the United Kingdom, Germany, Italy, Sweden, France, Turkey, Russia and other countries. At the same time, heads of government agencies, leading companies, the business world, leading specialists are involved in training.
20% of the teaching process is theoretical, 80% is practical. The subjects are adapted to the programs of the world’s leading universities, and masters are free to choose elective subjects.
1. Does MBA program of UNEC Business School meet the standards of curricula of world universities?
-Yes. Curriculum of MBA program of UNEC Business School meets regional and international requirements. There are official references in this regard from West Texas A&M University and Park University, the United States, Technical University of Dresden in Germany, University of Waterloo in Canada and University of UBIS in Switzerland. İt is noted in the references that   graduates focus on three main characteristics: – creativity, honesty and systematic thinking.
1. To which foreign universities dual degree and exchange programs are realized   under   MBA program of UNEC?
-UNEC implements a dual degree program with Lincoln University in the United States, UBIS (University of Business and International Studies) in Switzerland, and Montpellier in France and Mykolas   Romeris University (MRU) in Lithuania.
An exchange program   is conducted with Friedrich Schiller University Jena.
1. Can UNEC MBA graduates study for a doctorate with that diploma?
-Yes. Starting from the 2020/2021 academic year, masters studying in MBA program at UNEC are given 2 chances of choice on a voluntary basis.  People who want to continue their education at the doctoral level apply officially. They take dissertation works from the first year. Those who do not want to study for a doctorate must take two additional elective courses and strategic management. Masters who make both choices get a master’s degree by gaining 120 credits.
1. What opportunities have been created at UNEC for MBA graduates to enter foreign labor markets?
– As UNEC Business School is a full member of EFMD, masters can access the labor market outside the country through EFMD’s “HIGHERED – Global Talent Network” recruitment network. To do this, masters must register by accessing the global portal of UNEC Business School.
1. How is a foreigner admitted to UNEC Business School?
– Admission of foreigners to   MBA Program of UNEC Business School is carried out electronically. Documents should be sent to [email protected] by May 05 – September 15, 2020.
1. UNEC Business School is a member of the prestigious American body ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants). What advantages does it give to masters?
-UNEC is a member of ACCA for master’s and bachelor’s degrees. Specialization of “Accounting” of   MBA Program of UNEC Business School is professionally accredited on accounting and auditing in the global body of ACCA which is one of the leading organizations of the world, is known among 170 countries and has more than 500 members and students. Masters of  “Accounting” on MBA program  are exempted from  F1-F9 subjects of the fundamental part of ACCA accreditation. Masters of other specialties are exempted from F1-F4 subjects.
It takes at least 2 years and sufficient investment in international institutions and vocational training centers operating in the labor market to exempt from these subjects and obtain this qualification. UNEC MBA graduates receive ACCA accreditation, which gives them the opportunity to build a career in the country and abroad, as well as save time and money.
1. How is the lesson schedule set up in the MBA program?
-Taking into account that the students of MBA program are engaged in labor activity, classes are organized in the evening. Classes start at 18:40 and end at 21:50. Masters come to class for 2 (two) days. Classes for the first year are on Tuesdays   and   Thursdays, for the second year on Mondays and Wednesdays. Classes are held in the main educational building of UNEC (Istiqlaliyyat Street 6).
1. What are the results of admission to UNEC Business School?
Those who score the highest point at the entrance exam to MBA program in the relevant specialties select UNEC Business School. In the 2019/2020 academic year, the plan of admission to MBA program of UNEC has been implemented 100%.